
V Mariboru je zaživel edinstven projekt, ki z družbeno odgovornostjo, ekološko ozaveščenostjo in solidarnostjo povezuje dve močni lokalni organizaciji - Mariborsko kolesarsko mrežo in Rdeči križ Maribor. Pobuda z naslovom Sklenimo krog ima jasen cilj: zbrati in obnoviti stara, a še uporabna kolesa ter jih nameniti otrokom in mladostnikom za uporabo v letovišču Rdečega križa v Punatu na otoku Krku, osnovnim šolam za opravljanje kolesarskega izpita in Mladinskemu domu Maribor.
Kot sta pojasnila Žiga Ozvaldič in Andrej Rojc iz Mariborske kolesarske mreže, projekt temelji na spoznanju, da ogromno koles po domovih miruje - pogosto so pozabljena v kleteh ali na podstrešjih, včasih celo končajo na smetiščih ali v Dravi. "Ne gre za odpadna kolesa, gre za kolesa, ki jih je škoda vreči stran, a jih sami več ne uporabljamo," je povedal Ozvaldič. Cilj je zbrati vsaj sto "odvečnih" koles, da jih bodo lahko vsaj 50 pripravili za nove kolesarske pustolovščine. Ob tem imajo na razpolago okoli 80 evrov za usposobitev enega kolesa. Projekt namreč sofinancirata Eko sklad in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Donirana kolesa bodo obnovili v servisni delavnici na Partizanski cesti. Pri tem sodeluje ob ekipi kolesarske mreže tudi skupina prostovoljcev. "Z delom prostovoljcev ustvarjamo tudi nove generacije, ki znajo poprijeti za orodje, razumejo pomen ponovne uporabe in čutijo odgovornost do skupnosti," je pojasnil Rojc.
"Otrokom želimo ponuditi ne le dostop do koles, temveč tudi znanje - kako jih vzdrževati, kako skrbeti zanje in kako razmišljati trajnostno. Ključni pri spreminjanju mobilnostnih vzorcev prihodnosti so prav oni," je povedal Metod Dolinšek, sekretar mariborskega Rdečega križa. Zato bodo prihodnje leto tudi v Punatu oblikovali vsebine s področja vzdrževanja in popravljanja koles.
Prosijo za donacije koles, poudarjajo: ne tistih za odpad, ampak še uporabnih. "Kolo, ki ga ne potrebujete več, je lahko za nekoga drug začetek," so jasni sogovorniki. Zbirna točka je na Ljubljanski ulici 23 (skladišče Rdečega križa), pa tudi na Partizanski cesti 21 (Mariborska kolesarska mreža) vas ne bodo zavrnili. Organizatorji želijo dolgoročno vzpostaviti sistem, podoben tistim, ki jih poznamo pri reciklaži igrač ali elektronskih naprav - z rednim zbiranjem in kroženjem koles.