
Prim. Igor Japelj
Primarij Igor Japelj se je rodil v Mariboru 12. maja 1933 v zavedni slovenski družini. Oče Mirko, rojen v Medvodah, se je po prvi svetovni vojni in šolanju v Pragi leta 1923 preselil v Maribor in po poroki s fotografinjo Emo prevzel fotografski atelje ter postal gledališki fotograf. Med vojno je že od leta 1942 sodeloval z Osvobodilno fronto, izdeloval ponarejene dokumente in imel v svojem ateljeju partizansko javko.
V takem zavedno slovenskem in umetniškem okolju je rasel in se oblikoval prim. Igor Japelj. V Mariboru je obiskoval klasično gimnazijo in opravil zrelostni izpit leta 1952. Svoje srednješolsko izobraževanje in profesorje je izjemno spoštoval in cenil in so pomembno vplivali na njegov osebnostni in strokovni napredek skozi celo življenje. Istega leta se je odločil za študij medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani in končal svojo osnovno medicinsko izobrazbo leta 1959. Še istega leta je v Beogradu na Šoli za sanitetne oficirje in kasneje v Varaždinu odslužil vojaški rok. Po končani vojaški obveznosti se je leta 1960 zaposlil na porodniškem oddelku Splošne bolnišnice v Mariboru, ki ga je vodil prof. dr. Bogo Skalicky. Po odobritvi specializacije iz ginekologije in porodništva je specialistično usposabljanje opravil v Mariboru in Ljubljani in ga zaključil s specialističnim izpitom pri prof. dr. Francu Novaku na Ginekološki kliniki v Ljubljani leta 1967. Podiplomski študij je opravil leta 1974 na Šoli narodnega zdravja Andrija Štampar v Zagrebu.
Poročil se je z znano slovensko zdravstveno in družbeno delavko Majdo Šlajmer; rodila sta se jima dva sinova, Marko in Peter.
Vse do upokojitve je bil zaposlen in je deloval na porodniškem oddelku mariborske bolnišnice, kjer se je že od leta 1968 aktivno ukvarjal z ultrazvočno diagnostiko. Sodeloval je pri uvajanju novih postopkov v tedanjo perinatologijo. S področja ultrazvočne diagnostike v porodništvu se je izpopolnjeval na univerzitetni kliniki v Amsterdamu in pri prof. Kratochwillu na Dunaju. Tako pridobljenega znanja in izkušenj pa ni zadržal samo zase, marveč jih je nesebično delil s sodelavci in prenašal na številne mlajše kolege.
Pomagal in sodeloval je pri uvajanju ultrazvočne diagnostike tudi v gastro-enterologiji, radiologiji, ortopediji, pediatriji, kardiologiji, otorinolaringologiji in okulistiki v Mariboru, na območju Slovenije in tudi tedanje Jugoslavije. Znani profesor in strokovnjak za ultrazvok, prof. dr. Asim Kurjak, je pogosto povedal, da se je osnov ultrazvoka naučil pri prim. Igorju Japlju.
Cela desetletja je pripravljal in vodil številne in raznolike ultrazvočne šole, s katerimi se je ultrazvok uveljavil v medicini kot posebna in nezamenljiva diagnostična preiskava na številnih področjih v medicini. Svoje znanje in izkušnje s praktično uporabo ultrazvoka v porodništvu, ortopediji in na drugih področjih je delil s strokovno javnostjo in objavil preko sto strokovnih prispevkov v domačih in mednarodnih strokovnih časopisih.
Za zasluge pri uvajanju ultrazvoka v medicino je leta 1988 dobil naziv primarij. Ob njegovem življenjskem jubileju leta 2003 je ob prvi predstavitvi tridimenzionalnega ultrazvoka v Mariboru izšla posebna številka Zdravniškega vestnika, ki je bila posvečena prim. Igorju Japlju in v kateri so ostale zapisane ugotovitve prof. dr. Alojza Gregoriča, da je prim. Igor Japelj "naučil UZ sprva mariborske interniste, kirurge, pediatre, ortopede, radiologe, otorinolaringologe, okuliste, nato pa še številne druge kolege iz slovenskih regij in drugih republik", tako, da prim. Igorja Japlja povsem upravičeno imenujemo za očeta slovenske ultrazvočne diagnostike.
Med številnimi začetniki ultrazvočne diagnostike v Sloveniji pripada prim. Igorju Japlju posebno mesto, saj je kot prvi v Mariboru in Sloveniji začel rutinsko uporabljati ultrazvočno diagnostiko pri nosečnicah že jeseni 1968 na Kretzovem ultrazvočnem aparatu za enodimenzionalni prikaz in naslednje leto na Kretzovem aparatu za dvodimenzionalno tehniko in je tako dejansko pionir ultrazvočne diagnostike v Sloveniji. S svojim delom pa je pripomogel, da se je naše mesto uvrstilo med pomembna medicinska središča, skupaj z Univerzitetnim kliničnim centrom in drugo slovensko Medicinsko fakulteto.
Prim. Igor Japelj je bil izjemen strokovnjak, pa tudi široko razgledan intelektualec in zdravnik s srcem. Ponosni smo za priložnost, da smo lahko z njim delali in se učili od njega. V zgodovini mariborskega porodništva bo njegovo ime ostalo zapisano z zlatimi črkami. Zahvaljujemo se mu za vse njegove dosežke, za pionirsko delo na področju ultrazvoka in za preneseno znanje na številne kolege.
Iztok Takač, Elko Borko