
Decembra lani je bilo v Mariboru ustanovljeno novo društvo za pomoč romski mladini - Sprememba takoj. Ustanovil ga je Rom Murim Baftiaro, ki pravi, da položaj romske skupnosti v Mariboru nazaduje in da je treba večne problematike - zlasti preslabo izobrazbo in kronično brezposelnost Romov - končno popraviti. Ob tem poudarja, da se mora romska skupnost spremeniti tudi sama in se otresti svoje prevelike odvisnosti od socialnih transferjev, pa tudi kriminala in posla na črno.
"Rome je treba izšolati, jih spraviti vsaj skozi srednjo šolo, da bodo lahko našli pametno službo," pravi Baftiaro. Kot razlaga, zdaj veliko romskih otrok izobraževanje obesi na klin že proti koncu osnovne šole, ker v primeru učnih neuspehov prehitro obupajo, saj nimajo nobene podpore, po drugi strani pa se nekateri takrat tudi že podajo v preprodajo, kjer okusijo moč finančne neodvisnosti. "Romom se ne ljubi hoditi v šolo. Na 80-ih kvadratih živi šest-, sedemčlanska družina in mladina nima moči, da bi se šolala naprej, ker se želi čim prej osamosvojiti," Baftiaro razlaga, da bo ta problem pomagal odpravljati v sodelovanju s centrom za socialno delo in tako, da bo klical starše in jih osebno prepričeval, naj naredijo vse, da bodo njihovi otroci ostali v šolskih klopeh.
Hočejo delati, "pa ne dobimo službe"
Baftiaro govori iz osebnih izkušenj. Tudi sam ni redno zaključil osnovne šole, to mu je uspelo šele pozneje v življenju. "Če bi imel toliko znanja, kot ga imam zdaj, bi takrat vztrajal dlje. Vendar me na žalost ni nihče učil, niti starši, ki niso bili dovolj pismeni. Tudi predstavniki romske skupnosti mi niso pomagali," pripoveduje sogovornik, sicer prav tako brezposeln.
"Pred 30 leti smo bili vsi Romi povezani, vladalo je medsebojno spoštovanje. Danes tega več ni."
Pravi, da ima pri delodajalcih zaradi predsodkov zaprta vrata. "Na zavodu za zaposlovanje pravijo, da nočemo delati, seveda hočemo, vendar ne dobimo službe. Želel sem delati v eni od tovarn v okolici Maribora, po telefonu smo se pogovarjali, da nujno potrebujejo delavca in da lahko zaposlijo takoj. Ko pa sem bil na razgovoru, so takoj, ko so videli temno barvo kože in to, da sem Rom, rekli, da me bodo poklicali. Ko so me, so povedali, da novih delavcev ne potrebujejo," opisuje sogovornik. Pripoveduje, da je že v dogovorih z več institucijami, tudi z zavodom za zaposlovanje. Zatrjuje, da bo poskrbel, da bodo člani njegovega društva sprejemali službe, ki so tam na voljo. Doslej se je v društvo Sprememba takoj včlanilo okoli 30 Romov, pripoveduje Baftiaro in še dodaja, da se z mariborsko občino dogovarja tudi za pisarno, kamor bi lahko njegovi sonarodnjaki prihajali po informacije o izobraževanju, pomoč pri izpolnjevanju papirologije, na tečaje in podobno.
"Romi ne držimo več skupaj"
Sicer pa se je sogovornik za ustanovitev svojega društva odločil tudi, ker je razočaran, da znotraj skupnosti "veliko Romov nima nobene podpore". Pravi, da je brez nje ostal tudi sam, tako kot otrok, ko je opustil šolanje, kot tudi kasneje, ko se je s svojo družino znašel v stiski. "Pred 30 leti smo bili Romi povezani, vladalo je medsebojno spoštovanje. Če smo imeli kak dogodek, recimo piknik, so morali priti vsi. Če kdo ni, smo šli vprašat, zakaj niso prišli, ali je kaj narobe, da pomagamo. Danes tega več ni. Romi tudi ne držimo več skupaj," navaja Baftiaro. Navrže celo, da določeni Romi druge pripadnike skupnosti izkoriščajo, pri čemer noče navajati imen. "Nehati moramo to, skupnost mora spet držati skupaj. Romi se moramo zbuditi in narediti korak naprej. Zato tudi ime društva Sprememba takoj."
Bećiri: Edini predstavnik romske skupnosti sem jaz
Po naših neuradnih podatkih je novo društvo rezultat trenj znotraj mariborske romske skupnosti. Društev, ki se ukvarjajo z romskimi vprašanji, je v Mariboru več, edino, ki so ga ustanovili in v celoti vodili Romi, pa je bilo doslej Romano Pralipe, ki ga od ustanovitve leta 1996 vodi Fatmir Bećiri. Baftiaro je njegov nečak, vendar je zaradi družinskega spora spremenil priimek. Spor med navedenima naj bi se bil stopnjeval do te mere, da naj bi bile grožnje z orožjem. "Policisti so bili seznanjeni s fotografijami, na katerih naj bi osebe uporabljale orožje, a v nadaljnji preiskavi orožje ni bilo najdeno, policisti pa v zvezi s tem nadaljujejo postopek v povezavi s kršitvijo javnega reda in miru," so glede tega povedali na PU Maribor.

Kako na novo društvo gleda Bećiri? "Društvu želim veliko sreče pri poslovanju in delu, vendar gospod se ne sme predstavljati kot predstavnik mariborskih Romov. To je kaznivo dejanje. Edini predstavnik za romsko skupnost v Mariboru je Fatmir Bećiri, ki je podpredsednik Sveta romske skupnosti RS, ki je organ države," je povedal. Izpostavlja, da novo društvo "obstaja samo na papirju", medtem ko je Romano Pralipe dobro uveljavljeno, aktivno in vključeno med drugim v Zvezo Romov Slovenije ter da sodeluje z vsemi relevantnimi državnimi in lokalnimi institucijami. Kakršenkoli razdor znotraj skupnosti Bećiri zanika.
"Za lokalno romsko skupnost delamo zelo aktivno, ne vidimo nobene težave med nami. Če se pojavijo, jih rešujemo sproti. Vsakomur, ki pride s težavami, pomagamo," zatrjuje sogovornik in navede, da je v društvu Romano Pralipe 1500 do 1800 članov, mariborska romska skupnost pa da šteje okoli 2500 ljudi. Spor z Baftiarom sprva zanika, potem pa pove, da je "prepire začel moj nečak, za kar imam trdne dokaze".