Pridružite se pohodu z rdečimi baloni v opomin na redke bolezni in na težave, s katerimi se soočajo bolniki

ŠTR
06.03.2025 11:00

V osveščanje, da se ljudje, otroci z raznimi oviranostmi, še zmeraj soočajo s sistemskimi ovirami, po Sloveniji pohodi. Že danes je v Gornji Radgoni, jutri v Ormožu, v soboto v Mariboru in še nekaterih drugih mestih.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sprehod z rdečimi baloni je že tradicionalen.
Sašo Bizjak

Že deseto leto zapored bomo z rdečimi baloni preleteli nebo, da pokažemo podporo otrokom z različnimi diagnozami in jim omogočimo mesto v naši družbi, pravijo organizatorji pohodov. V prihodnjih dneh tako v Zavodu 13 vabijo k udeležbi več mest in krajev po Sloveniji. Njihove aktivnosti so se sicer pričele ob rojstvu drugorojenke ustanoviteljice zavoda Petre Greiner Merlak, a osveščanje o redkih boleznih in druge aktivnosti zavoda se nadaljujejo.

Že danes, 6. marca, ob 10. uri bo pohod v Gornji Radgoni, in sicer od Vrtca Manca Golarja do Doma starejših občanov Gornja Radgona. Jutri, 7. marca, ob 10.30 v Ormožu z začetkom pri OŠ Stanka Vraza. V soboto, 8. marca, bodo pohodi v več mestih. V Mariboru bo začetek, kakor že vsa leta, ob 11. uri pri Bistroju Arty (Slovenska ulica 20), v Celju pri trgovinici Koko, v Velenju pri Knjižnici Velenje, v Trbovljah pred mestno hišo.

Manja Gašpar, mama Vida, ki ima cerebralno paralizo, je izpostavila ključne izzive, s katerimi se soočajo starši otrok s posebnimi potrebami v Sloveniji. In sicer je še zmeraj preveč zapleteno odobravanje pripomočkov: "Ko specialist presodi, da otrok potrebuje določen pripomoček, moramo starši še vedno izpolnjevati številne vloge in obrazložitve za odobritev 'nadstandardnega' pripomočka. To je nepotrebno zapleteno in zamudno."

Grema na kafe s Petro Greiner: Ženske moramo opraviti večino dela, da bomo dosegle enakost. Moški nam bodo sledili

Poleg tega na potrebne pripomočke čakajo predolgo. "Primerljiv pripomoček je v sosednji Avstriji dostopen v treh do štirih tednih, v Sloveniji zaradi dolge proizvodnje čakajo tri do štiri mesece. Medtem pa se lahko stanje otrokovih nog poslabša, kar je še posebej problematično, ko gre za opornice," še navaja Manja Gašpar. Odgovorne še poziva, da okrepi usposabljanje oseb, ki nudijo podporo v domačem okolju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.