
Proizvodnje sukancev v Mariboru kmalu ne bo več. Več kot sto ljudi bo ostalo brez dela. Vodstvo mariborskega podjetja A&E Europe, ki ga obvladujejo ameriški lastniki in je del globalne skupine Elevate Textiles, je danes svetu delavcev in sindikatu predlagalo postopno zapiranje obrata v Melju. Medijem so preko agencije Pristop poslali sporočilo za javnost, v katerem pišejo, da se bodo s predstavniki delavcev v naslednjih mesecih pogovarjali o načinu, kako bodo zaprli vrata tovarne in odpuščali zaposlene. Ukinjanje dejavnosti naj bi se odvilo v dveh fazah, predvidoma spomladi in poleti letos. Sindikat se je moral zavezati k molčečnosti.
Vzroki za zlom
Težavno komuniciranje in nedostopnost sta bila v tem podjetju (direktorji so Nemec Jürgen Drescher in Američana Kristen Hughes ter Christopher Alt) stalnica že nekaj let. Šefi so živeli v tujini, resnega, spodobnega stika z njimi niso imeli niti zaposleni. Problemi so se kopičili. "Naša prizadevanja v preteklih 24 mesecih, da bi proizvodnjo v Sloveniji preobrazili v vzdržen poslovni model, žal niso uspela," pravi Drescher. Konec je neizbežen. Med vzroki za zlom direktor našteva dolgoročni vpliv pandemije covida-19, težave v dobavnih verigah in logistiki, inflacijo, spremenjene potrebe na trgu in nepredvidljiv razvoj trga na dolgi rok, enormno povečanje cen elektrike in plina v zadnjem obdobju, ki so jih preko povišanja cen lahko le delno prenesli na kupce. Kristen Hughes in Christopher Alt obljubljata učinkovit socialni dialog. Poskušali bodo "najti socialno sprejemljive rešitve v čim krajšem času in čim bolj omejiti negativne posledice zaprtja tovarne. V večmesečnem prilagoditvenem obdobju bi imeli delavci več možnosti za načrtovanje svoje prihodnosti in iskanje nove zaposlitve, tudi s pomočjo sedanjega delodajalca," direktorja pojasnjujeta, zakaj so se odločili za dvofazno ugašanje. Kje bi jim lahko pomagali najti delo, ne navajajo.

Težave in napoved, ki se ni uresničila
A&E Europe izdeluje sukance za gospodinjstvo in avtomobilsko industrijo. Družba se je nekoč imenovala Tovarna sukancev in trakov Maribor in je bila del velikana MTT. Preko lastninjenja je leta 2006 prešla v last ameriške skupine American & Efird Global (Elevate Textiles), ki velja za svetovnega proizvajalca sukancev. V manufakturi v 22 državah po svetu ima več kot deset tisoč delavcev.
1
milijon evrov čiste izgube so imeli leta 2021
Delavci mariborske tovarne so konec leta 2020 opozorilno stavkali in izpostavili težave, ki so jih pestile že dlje časa - mizerne plače in slab odnos poslovodstva. Prekipelo jim je, ker so tudi v času koronske epidemije delali v več izmenah in z nadurami, a niti za minimalno plačo. Na pomoč so klicali takratne predsednika države Boruta Pahorja, predsednika vlade Janeza Janšo in ministra Zdravka Počivalška. Odzval se je samo Pahor, čeprav brez bistvenega učinka je delavcem njegov vljudnostni obisk v Mariboru veliko pomenil. Po več mesecih puntanja jim je spomladi 2021 s pomočjo Konfederacije slovenskih sindikatov uspelo doseči dvig osnovne bruto plače na tisoč evrov in podpis podjetniške kolektivne pogodbe. Direktor Drescher je takrat dejal, da je "podjetje postalo bolj privlačen ponudnik na trgu dela, v prihodnosti bo zlahka pridobivalo delovno silo in postalo še uspešnejše." A je dve leti kasneje slika povsem drugačna.
Kljub izgubi ni videti znakov za zaprtje
Vodstvo podjetje A&E Europe izpostavlja, da ni doseglo načrtovanih ciljev za leto 2021, ko je zabeležilo skoraj milijon evrov čiste izgube, zato ocenjujejo, da posla ni več smiselno nadaljevati. Prihodkov je bilo 16,7 milijona evrov. Iz javno dostopih evidenc je razvidno, da je leta 2018 imelo skoraj 23 milijonov evrov prihodkov in 2,6 milijona evrov dobička, nato je začelo drseti navzdol. Vendar njegova plačilna disciplina in kreditna izpostavljenost še nista tvegani. Podjetje kljub izgubi ne kaže znakov, da bi ga morali zapreti, ocenjujejo analitiki Prve bonitetne agencije. Finančni podatki in bilanca za leto 2022, ki bi pokazali bolj relevantno aktualno stanje, pa še niso znani.