
Deset dni po zdravljenju v Sloveniji so štirje ponesrečenci, ki so jih po požaru v Kočanih v Severni Makedoniji po naših podatkih še vedno v kritičnem stanju, a je njihovo stanje stabilno. Dva se zdravita v UKC Ljubljana, dva v UKC Maribor. Enega izmed v Mariboru zdravljenih bolnikov naj bi po naših neuradnih podatkih že lahko odklopili z respiratorja, kar je vsekakor spodbudna novica. Preuranjeno je sicer še govoriti o morebitnih posledicah in dolžini zdravljenja, pravi stroka.

SMS donacije LJD5 ali LJD10 na 1919
S sporočilom SMS LJD5 ali LJD10 na 1919 je mogoče za pomoč svojcem poškodovanih prispevati pet oziroma deset evrov. Kot pojasnjujejo pri Rdečem križu, je LJD kratica za besedno zvezo lepo je deliti in opredeljuje zbiranje denarja za ranljive skupine, ki potrebujejo pomoč. Odprli so tudi namenski račun, kamor je prav tako možno nakazati donacijo. Podatki za nakazilo so: Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, IBAN: SI56 0400 0027 7766 910, sklic: SI00 968640, BIC BANKA: KBMASI2X. Namen: pomoč po požaru Kočani. Koda namena: CHAR
Je pa dolgotrajno zdravljenje pričakovano pri vseh, glede na naravo poškodb, ki so jih utrpeli v požaru. Poleg opeklin največjo nevarnost za njihovo zdravje predstavljajo poškodbe dihal, ki so nastale tako zaradi ognja kot zaradi dima v požaru. Ta je izbruhnil med koncertom v nočnem klubu v Kočanih, zaradi česar je, večinoma zaradi zadušitve, umrlo 59 ljudi. Še 150 ljudi je bilo v požaru huje poškodovanih in potrebujejo bolnišnično zdravljenje. V Slovenijo so prišli tudi svojci vseh štirih bolnikov, ki jih oskrbujejo tukajšnji zdravstveni delavci. Za zdaj družinam pri namestitvi pomaga veleposlaništvo Severne Makedonije. Obe družini, ki bivata v Mariboru, sta nameščeni v enem od hotelov. Pripravljajo pa za njih že stanovanji Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada (JMSS), nam je povedala direktorica Irena Španinger.
Poleg tega so za družine, ki jim bivanje v Sloveniji predstavlja precej višje življenjske stroške kot v njihovi domovini, začeli v Rdečem križu Slovenije zbirati tudi humanitarno pomoč. "Glede na pričakovan dolgotrajen (večmesečen) obseg zdravljenja poškodb je za svojce pacientov humanitarna pomoč nadvse dobrodošla, saj jim bomo z zbrano pomočjo namensko pomagali pri kritju stroškov nastanitev, prehrane, morebitnih stroškov prevoza iz Severne Makedonije v Slovenijo in nazaj, komunikacijskih stroškov z domovino in drugo," pravijo na Rdečem križu.
Kot nam je pojasnil Metod Dolinšek, sekretar mariborske izpostave Rdečega križa, od koder je prišla pobuda za zbiranje pomoči, so angažirali tudi svoje ekipe za psihosocialno pomoč. Če bodo zbrali več nakazil, kot jih bodo potrebovale severnomakedonske družine, ki trenutno bivajo v Sloveniji, bodo denarno pomoč nakazali Rdečemu križu iz Severne Makedonije za pomoč preostalim svojcem pri oskrbi prizadetih.