Ruški županji Urški Repolusk je zavrelo, ko je videla, da so se z novim letom povišale cene za uporabo občinskega pokritega bazena v Športnem parku Ruše, ki ga ima v najemu Javni zavod Športni park Ruše (bivši Cezam). Svet zavoda je namreč potrdil predlog direktorja zavoda Gorazda Ladineka za povišanje cen kopanja in uporabe velnesa ter časovno spremembo vstopnic.
Za isti denar namesto petih ur kopanja dve uri
Športni park Ruše ima dva pokrita bazena, velikega in malega, tudi en whirlpool. V ruški bazen večinoma hodijo obiskovalci, da bi rekreativno plavali. Direktor Ladinek nam je pojasnil, da so cenik spremenili, saj prej vstopnice niso bile pravilno časovno opredeljene. Pravi, da večina rekreativnih kopalcev preživi v bazenu največ dve uri, zato so v novem ceniku uvedli nove časovne kategorije za uporabo bazenskih storitev. Do konca lanskega leta so bile cene izračunane za pet ur, tako so kopalci lahko kupili le peturno vstopnico in zanjo odšteli 5,5 evra. Sedaj za pet ur kopanja odštejejo osem evrov ali 37,5 odstotka več. So pa z novim cenikom uvedli dvourno vstopnico za 5,5 evra. Povedano drugače, za isti denar, kot so se pred podražitvijo kopali pet ur, se sedaj lahko kopajo dve uri.

Gorazd Ladinek: "Smo rekreativni bazen in imamo 95 odstotkov obiskovalcev, ki s kopanjem zaključi v uri in pol."
Direktor meni, da za večino uporabnikov pravzaprav ni sprememb. "Smo rekreativni bazen in imamo 95 odstotkov obiskovalcev, ki s kopanjem zaključijo v uri in pol," pojasnjuje Ladinek. Pravi, da so prej kopalci plačali tudi za ure, ki jih niso koristili. Dodaja, da v epidemioloških časih, ko velja omejitev števila kopalcev, ni bilo ekonomsko vzdržno, da kopalci za 5,50 evra bazen zasedajo pet ur. "K spremembi cenika smo pristopili, ker se ni spremenil že od leta 2017. Ker smo imeli v velnesu daleč najnižje cene, nekateri so prišli samo zato, ker je bila nizka cena, je bila posledično prevelika gneča, v velnesu pa se tudi niso znali obnašati. Želimo privabiti čim več ljudi, da imajo večkratne vstope. V primerjavi s primerljivi športnimi objekti v naši okolici so termini koriščenja naših storitev daljši in še zmeraj po najnižjih cenah," poudarja Ladinek, ki za primerjavo navede Pristan, kjer kopalci za 90 minut odštejejo šest evrov.
Županja presega svoje pristojnosti?
Županja Urška Repolusk s pojasnili direktorja ni zadovoljna. "Na podlagi pojasnila direktorja Gorazda Ladineka, ki smo ga prejeli, dviga cen storitev ne moremo dojemati kot utemeljenega in upravičenega. Zato direktorja javnega zavoda Gorazda Ladineka javno pozivamo k takojšnji spremembi trenutno veljavnega cenika. Interes občine Ruše je v prvi vrsti, da zagotavlja višjo kakovost bivanja naših občanov, vendar ne na račun oderuštva in neutemeljenega ravnanja," je njen javni poziv.
Celodnevno kopanje v Rušah za 13 evrov
Kaj se je z novim cenikom še spremenilo? Uvedli so celodnevno vstopnico, ki za odraslega stane 13 evrov. Družinska vstopnica za pet ur se je podražila s 15 evrov na 19, za 120-minutni vstop sedaj družine odštejejo 13 evrov. Ob tem pa so za družinsko vstopnico zmanjšali število otrok, sedaj velja za dva odrasla in dva otroka, prej za tri. Nekoliko nižje so cene storitev za imetnike kartice Ruše ter člane nekaterih društev in organizacij. Cena za kartico Ruše za občane Ruš s stalnim prebivališčem na območju občine ostaja pet evrov, se je pa podražila z deset evrov na 30 za ostale. Za uporabo velnesa ne veljajo enaki časovni vatli kot za uporabo bazena. Vstopnico za velnes je mogoče kupiti za le pet ur. Podražila se je za dobrih 41 odstotkov, z deset evrov na sedemnajst. Doplačilo v višini dveh evrov je ostalo za uporabo od petka do nedelje.
Da županja s takšnim pozivom presega svoje pristojnosti, saj je najvišji organ javnega zavoda svet zavoda, v katerem so predstavniki ustanovitelja, ki so cene potrdili, so prepričani v Športnem parku Ruše. "Občina je ustanovitelj javnega zavoda Športni park, ki je bil zgrajen z namenom, da bi se povečala kvaliteta življenja naših občanov, da bi imeli dostopno rekreacijo. Sem županja občine Ruše, ki je ustanovitelj javnega zavoda, ki ga financira občina Ruše," odgovarja, zakaj se oglaša.

Urška Repolusk: "Interes občine Ruše je, da zagotavlja višjo kakovost bivanja naših občanov, vendar ne na račun oderuštva."
Cenik izglasovali na dopisni seji
Javni zavod ruški občini za najem kopališkega kompleksa mesečno plačuje 10.325 evrov, pravi Ladinek, ki zavod vodi od februarja lani. Županja se odziva, "ki jo plačuje, če jo plačuje". Končnih zaključnih številk direktor za lansko poslovno leto še nima, a da so poslovali solidno in so na pozitivni ničli, pove.
Spremembo cen so potrdili in večinsko izglasovali člani sveta zavoda. Mojca Jančar, predsednica sveta zavoda, nam je povedala, da so spremembe cenika izglasovali na dopisni seji konec decembra. Svet zavoda pa mora sprejete odločitve na korespondenčni seji zapisniško potrditi na prvi naslednji redni seji, ki bo predvidoma prihodnji teden, čeprav sta sklep in s tem novi cenik že začela veljati. Zakaj so o pomembni točki glasovali na dopisni seji, kjer ni razprave? "Na dopisnih sejah je mogoče glasovati o marsičem, če je predloženo potrebno gradivo. Vsak član sveta zavoda pa ima možnost, da reče da ali ne," razloži Jančarjeva.