(FOTO) Na pokopališču Dobrava pred dnevom spomina na mrtve: "To je čas za tradicijo, družino in povezanost"

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
31.10.2024 15:20

Tudi pokopališče Dobrava so preplavili obiskovalci, ki so urejali grobove, si vzeli trenutek zase in se prepustili mislim na preminule svojce, prijatelje, sosede ...

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ponudba cvetja in sveč je na pokopališču Dobrava zelo velika. 
Sašo Bizjak

Dan pred dnevom spomina na mrtve so vsa pokopališča znova preplavili obiskovalci, da bi uredili grobove in se poklonili svojim dragim, ki jih več ni. Tako je tudi na mariborskem pokopališču Dobrava, kjer je bil zgoščen promet že v dopoldanskih urah, vendar se je kljub temu dalo dobiti parkirno mesto, kar nekaj obiskovalcev, zlasti upokojencev, pa se je pripeljalo z avtobusno linijo 3 ali 12, ki sta danes in jutri brezplačni. 

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

Spomin je tudi domača kuha 

Ljudje so čistili grobove, urejali gredice, jih zalivali, nameščali cvetlične aranžmaje in seveda prižigali sveče. Lep dan so mnogi izkoristili tudi za sprehod po tem prostranem pokopališču in spominskem parku ob Stražunskem gozdu, ovitem v čudovite jesenske barve. Marsikdo si je vzel trenutek zase, sedel na klop in se prepustil mislim na preminule svojce, prijatelje, sosede ...

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

"Prvi november zame ni tisti najbolj važen dan, saj sem ne zahajam samo v tem času. Svojcev se spominjam skozi vse leto, ni nujno, da moram biti fizično na pokopališču, spomnim se jih tudi doma, prek predmetov, fotografij, tudi dobre hrane. Kuham, kar je imela mama najraje, in to prenašam na otroke in nove rodove," nam je povedala Lilijana iz Zlatoličja, medtem ko je skrbno urejala grob svojega očeta in tete. Praznik vseh svetih je blizu tudi Lidiji iz Miklavža: "Spominjamo se svojih dragih in ta spomin v družini gojimo, odkar pomnim. Toplo nam je pri srcu, ko doma s sorodniki sedemo za mizo, se o pogovarjamo o starših, gledamo njihove slike, njihova dejanja in jim rečemo hvala, da ste nas pripeljali na ta svet."

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

Hvaležni za Maistra

Čeprav so občutno prevladovali starejši obiskovalci, pa je bilo tudi nekaj mladih. "Dan mrtvih je tradicija, družina, enotnost in povezanost," je svoja razmišljanja z nami delil mlajši Mariborčan Luka in poudaril, da ne gre le za spomin na preminule, pač pa tudi za druženje s svojci. "V današnjem času, ko vsi hitimo in le redkokdaj pomislimo na svojce, ki so nas zapustili, je dobro, da imamo ta dan in si zanje vzamemo čas," pa je razmišljala Nika iz Slovenske Bistrice, ki je Dobravo obiskala s starši.  

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

Poleg brezplačnih avtobusnih linij je danes prvič po Dobravi vozil tudi električni avtobus Maister. "Ogromno je starejših, ki potrebujejo prevoz. Ves čas sem zasedena," se je nasmehnila voznica Andreja Fekonja, nato pa že povabila mimoidočo, naj koristi prevoz. "Stara bom 90 let, in če hodim četrt ure, komaj zmorem. Gospa šoferka me je povabila in sedaj me pelje nazaj, kjer me je pobrala. To je veliko vredno," je bila z novo, a začasno storitvijo zadovoljna upokojenka Ela Majerič.

"Mlajši se morajo bolj izprsiti"

Veliko dela so imeli tudi prodajalci cvetja in sveč, nekoliko manj prodajalci kostanja in sladkarij. Na vhodu na pokopališče so v teh dneh vzniknile številne stojnice, prodajalci so kljub hudi konkurenci s prometom večinoma zadovoljni. Ikebane so prodajali za 15 do 55 evrov in navzgor, rože v loncih za pet do deset evrov, krizanteme od tri ali tri in pol evra, nageljčke za evro in pol, sveče od dveh evrov naprej.

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

"Promet je podoben kot prejšnja leta, gre pa zaradi lepega vremena veliko svežega cvetja, ki drugače v mrazu prej ovene," je povedal dolgoletni prodajalec Filip Kverh iz vrtnarije Kverh. Da imajo starejši, ki redno obiskujejo grobove, raje krizanteme multiflore, to so že omenjene lončene rože, mlajši pa dražje ikebane, je pripovedovala prodajalka Darinka iz vrtnarstva Kante. "Mladi gredo na grob samo enkrat na leto in se morajo malo bolj izprsiti," je dejala. Opaža, da ljudje na splošno za grobove zapravijo manj. "Včasih so bile na grobovih tri, štiri ikebane, sedaj ena, maksimalno dve." 

Sašo Bizjak

Še vedno so najbolj popularne klasične sveče, v prvi vrsti legendarne mojce, so nam povedali prodajalci in potrdili obiskovalci. "Svečke vedno prižgemo, na vsakem grobu eno. Še vedno prisegamo na klasične, tako smo naučeni od malega in se nam zdi najbolj primerno," je pojasnil Mariborčan Zlatko. Prodajalka Ana iz dobravske cvetličarne pa je povedala, da se vse več strank odloča za solarne različice, lesene tablice in spominske kamenčke, pa tudi polaganje cvetja je vedno bolj priljubljena alternativa.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta