
Sneženje je poskrbelo za nekoliko drugačno vzdušje na informativnih dneh. Po predstavitvah na šolah se mladostniški vrvež ni prelil na mariborske ulice, ampak bolj v lokale. A radovednost, vznemirjenje, pa tudi negotovost osnovnošolcev in dijakov seveda niso bili prav nič okrnjeni, tudi srednje šole in fakultete so se na mlade dobro pripravile in znova dale na plan najboljše, kar premorejo. Mladino so skušali navdušiti z raznimi predstavitvami, video vsebinami, privlačnimi prikazi poklicev, koncerti in drugimi nastopi, pa kupi promocijskega materiala, darili, dobro voljo in prijaznostjo ter visokoletečimi besedami.


Neželeni vplivi mame, očeta, babice ...
Veliko mladih, zlasti osnovnošolcev, je prišlo s starši, a tudi med bodočimi študenti, kot smo že navajeni, spremstvo sorodnika ni bila redkost.
Povedali so nam, da zaradi prevoza, pa tudi moralne podpore. Oleksandra iz Osnovne šole Leona Štuklja se je na Seršu mudila s sošolcem. "Veliko ljudi skuša vplivati name - mama, ata, babica ... Nočejo, da grem na Serš, ampak gimnazijo," je devetošolka povedala, da upa, da bo na informativnih dneh pridobila informacije, ki bodo tudi njene najbližje prepričale o njenih preferencah. "Veliko se o odločitvi za študij pogovarjam z mamo in prijateljicami. Me je pa bilo zelo strah priti sem. Nisem še čisto odločena, a sem šele tretji letnik in imam še nekaj časa," pa je v veliki predavalnici Fakultete za gradbeništvo, prometni inženiring in arhitekturo pripovedovala Iza iz Tretje gimnazije, ki je prišla po informacijo, katere izbirne predmete mora prihodnje leto izbrati na maturi.

"Se mi zdi da sem že dovolj stara, da grem na informativne sama, pa tudi moje sošolke se ne zanimajo ravno za to fakulteto," pa je povedala gimnazijka Ema iz Slovenskih Konjic, ki koleba med programiranjem in gradbeništvom.

Veseli se telefona v šoli in nošenja čevljev
Veliko mladih je ta čas za študij sicer še neodločenih. "Nič kaj veliko ne pričakujem, samo gledam šole, ker ne vem, kam bi se vpisal," je bil v spremstvu cele družine precej izgubljen Jan iz Osnovne šole Oplotnica. Ravno nasprotno velja za Jurija iz Ravn na Koroškem. "Že hitro sem se odločil, da pridem v Maribor. Zame se je najtežje odločiti, katero smer bi vpisal na Feriju, a mislim, da me kliče močnostna elektrotehnika. Danes samo še preverim, kako obratuje šola," je pripovedoval mladenič, ki ga je spremljal dedek.


Mlade smo vprašali še, kaj pričakujejo od dijaškega oziroma študentskega življenja. In dobili zanimive odgovore. "Da bom lahko v šoli na telefonu in nosil čevlje," je povedal prej omenjeni Jan. "Da ne bo toliko pravil kot v osnovni šoli. Se bo pa treba več učiti, ker bo več predmetov," je dejala Oleksandra. Naši sogovorniki so menili tudi, da se bodo učili z večjim užitkom, ker bodo študirali bolj specifične, njim zanimive stvari, spoznali veliko "dobrih ljudi" in uživali, ker so to "najboljša leta življenja".

