Država ponuja zadnjo ceno za Masarykovo na gradbišču UKC Maribor, sicer sledi razlastitev. Kaj bodo storili stanovalci?

Jana Juvan Jana Juvan
01.04.2025 17:35
Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stavba na Masarykovi je že desetletja predvidena za širitev UKC Maribor. Ker se je s postopki zatikalo, gradnja nove onkologije zamuja za več kot leto dni.   
Saso Bizjak

Za deset odstotkov je Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ) zvišal cene stanovanj na Masarykovi ulici 24-26, ki stoji sredi kareja UKC Maribor in tik ob gradbišču nove stolpnice oddelka za onkologijo. Nove cene preostalih sedmih stanovanj, ki jih državi še ni uspelo odkupiti, tako znašajo med 2381 in 2645 evri na kvadratni meter.

Cena se razlikuje glede na ohranjenost in velikost stanovanj, je razložil prvi mož urada UNKIZ, Ivan Osrečki, ki mu je vlada nedavno še podaljšala vedejevstvo na tem položaju za leto dni. Na to mesto je sicer prišel po tem, ko je jeseni odstopil Tomaž Pliberšek, ki mu s stanovalci več kot leto dni ni uspelo priti do dogovora, zaradi česar so se nekateri izmed njih tudi pritožili na gradbeno dovoljenje za gradnjo onkološke stolpnice. To je začetek gradnje zamaknilo za več kot leto dni, državi pa povzročilo vsaj 750.000 evrov dodatnih stroškov, kolikor po novem znaša odškodninski zahtevek gradbinca, podjetja GH Holding, ki izvaja ta 65-milijonski projekt nadgradnje onkologije. Ker je država gradnjo na lastno odgovornost nadaljevala, pa so sprožili še upravni spor, ki zdaj poteka na sodišču.   

Ivan Osrečki je povedal, da so nekatera stanovanja v slabem stanju. Stanovalci na odkup sicer čakajo že desetletja, zato vanje niso vlagali. 
Sašo Bizjak

100.000 manj od pričakovanj

Cena, ki jo zdaj ponuja UNKIZ, je še za okoli 100.000 evrov nižja od tiste, ki so jo za vsa stanovanja skupaj lastniki teh stanovanj pričakovali na podlagi cenitve, ki so jo naročili sami. Osrečki je razložil, da so ceno oblikovali na podlagi svoje cenitve uradno zapriseženega cenilca, tej ceni so prišteti 40-odstotni delež za voljnost, stroški razlastitve v višini okoli 20.000 evrov na vsako stanovanje, selitveni stroški, ki znašajo med 2800 in 3800 evri na stanovanje, ter po novem še omenjenih deset odstotkov pribitka na osnovno ceno kot odškodnina zaradi posebnih razmer, ker gre za projekt izrednega pomena za državljane v tem delu Slovenije, kot je dejal Osrečki.

Vojko Flis in Ivan Osrečki 
Saso Bizjak

Tako bi za 70 kvadratnih metrov veliko stanovanje nekdo lahko prejel okoli 186.000 evrov, za 124 kvadratnih metrov veliko stanovanje pa okoli 296.000 evrov, je povedal Osrečki in poudaril, da je to njihova zadnja ponujena cena. "Želimo se raziti na miren način in priti do zaključka tega neljubega dolgotrajnega postopka. Dosegli smo mejo, preko katere ne moremo iti. Če ne bomo našli skupnega jezika, pa bomo prisiljeni pristopiti k postopku razlastitve," je povedal Osrečki. 

Manj tistim, ki so bili glasni?

Na očitke, da so prav tisti stanovalci, ki so se v preteklosti javno izpostavili, dobili ponujene nižje cene, Osrečki odgovarja, da to ni posledica kaznovanja, ampak da so bile cene oblikovane glede na stanje, v katerem so stanovanja. Poudaril je, da so nekatera v zelo slabem stanju, niso vzdrževana, ponekod plesnijo in zato ne morejo po uradni cenitvi dosegati visoke cene. Spomniti pa velja, da lastniki stanovanj na odkup stavbe čakajo že desetletja, od leta 2013 je njihova stavba predvidena za širitev bolnišnice tudi v občinskem prostorskem načrtu, zaradi česar so jim morebitno prenovo tudi odsvetovali. Osrečki je dejal še, da se na trgu lažje prodajajo manjša stanovanja, zaradi česar da je kvadratni meter večjega stanovanja tudi morda ocenjen slabše. Prepričan je, da bi stanovalci lahko za denar, ki ga urad ponuja, kupili primerna nadomestna stanovanja. Prav tako bo država tistim osmim lastnikom, ki so svoja stanovanja že prodali jeseni, z aneksom dvignila cene za omenjenih deset odstotkov pribitka zaradi posebnih razmer.  

Stari ceni, ki so ji dodani 40-odstotni dodatek za dobrovoljnost, dodatka za selitev in pravne stroške, so dodali še 10 odstotkov za izredne razmere. 
Saso Bizjak
Nova onkološka stolpnica bo končana do konca leta 2026. 
Saso Bizjak

Če bi upravni spor bil odločen v prid stanovalcem, UKC Maribor ne bi mogel prejeti uporabnega dovoljenja za novo onkološko stolpnico, ki bi po načrtu morala biti končana do konca prihodnjega leta. Tako Osrečki kot direktor UKC Maribor, dr. Vojko Flis, sta izrazila skrb zaradi tega postopka. Osrečki sicer pričakuje, da bo upravni spor ustavljen ali zavržen. "UNKIZ mora upoštevati uradne cenitve, smo skrbniki javnega premoženja in ne moremo prekoračiti te cene, ki smo jo postavili skupaj s cenilcem in inženirjem pri projektu," je še dejal Osrečki. 

Stavbo oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja so porušili pred več kot letom dni. Razpis za novo stavbo naj bi bil objavljen v roku 14 dni.  
Saso Bizjak

Razpis za infekcijsko stavbo v dveh tednih

Povedal je še, da pravkar poteka izbira izvajalca za izdelavo štirih novih obsevalnih naprav. Na javni razpis sta prispeli dve prijavi, ena naj bi prekoračila predvideno ceno, vendar komisija še preverja tudi ustreznost obeh ponudb. Izbor naj bi opravili v prihodnjih dveh tednih. Nabava obsevalnikov bo, kot je znano, potekala po korakih - najprej bodo nabavili dva, ju umerili in nato postopno ugasnili stara obsevalnika, do konca leta bi lahko delali že samo na novih dveh. Nato pa bodo prihodnje leto izdelali še dva dodatna obsevalnika in ju umestili v nove kletne prostore, ki so del potekajoče nadgradnje objekta. 

Saso Bizjak
Ivan Osrečki
Saso Bizjak

V dveh tednih Osrečki napoveduje tudi objavo razpisa za naslednji večji projekt znotraj UKC Maribor - to je nova stavba oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja - ki naj bi bil vreden okoli 104 milijone evrov. Če bi postopki tekli nemoteno, bi jeseni lahko zapičili prve lopate, stavba pa bi bila končana v roku dveh let in pol. Objavo razpisa so sicer napovedovali že marca letos, a je Osrečki pojasnil, da so morali najprej zagotoviti denar zanj s prerazporeditvijo nekaterih projektov. Zdaj je izvedba projekta stoodstotno zagotovljena, je zatrdil. 

Saso Bizjak

Kateri projekti sledijo?

Do konca leta naj bi bila končana tudi dela pri novi negovalni bolnišnici, ki nastaja na mestu nekdanjega pljučnega oddelka na Slivniškem Pohorju. Tudi tam so se dela nekoliko zavlekla zaradi nekaterih nepredvidenih sanacij na temelju stare stavbe. "Z negovalno bolnišnico bomo dobili prostor, ki ga v UKC Maribor ves čas primanjkuje - tudi zaradi gradnje onkologije in porušitve stare stavbe infekcijskega oddelka," je povedal Flis in pojasnil, da morajo še skleniti dogovor z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) o financiranju programa negovalne bolnišnice. 

Lastniki stavbe na Masarykovi imajo 30 dni časa za odločitev, ali bodo ceno, ki jo ponuja država, sprejeli, ali pa tvegajo razlastitev. 
Saso Bizjak

Povedal je, da se sicer dogovarjajo še o drugih investicijah, ki jih mariborska bolnišnica več kot potrebuje. Poteka že prenova centralne lekarne, to bodo obnovili s pomočjo kohezijskih sredstev. Še ta mesec načrtujejo začetek del za vzpostavitev novega oddelka kardiokirurške intenzivne enote. Flis je izpostavil tudi potrebo po novi stavbi oddelka za patologijo, ki zdaj deluje v zelo mejnih pogojih. Pripravljajo že idejno zasnovo projekta. Nujna je tudi obnova kuhinje, ki je lahko hitro "epidemiološko kotišče", opozarja Flis. Za to obnovo že pripravljajo dokument identifikacije investicijskega projekta (DIIP). Še letos pa naj bi obrambno ministrstvo investiralo tudi v tako imenovano modularno bolnišnico - montažno zgradbo, ki bi lahko služila kot nadomestni prostor za oddelke, ki jih prenavljajo, v osnovi pa bi bila del tako imenovane kritične infrastrukture v državi, v okviru katere bodo v Ljubljani gradili vojaško bolnišnico in še pet modularnih po več mestih v Sloveniji. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.