Trajnostna naravnanost in skrb za okolje ne smeta biti samo floskuli, ki se ju spomnimo ob dnevu Zemlje ali tedaj, ko nam grozijo posledice ujme. Vzgoja za tako miselnost se začne v zgodnjem otroštvu, poleg vrtca in šole pa je za okoljsko ozaveščanje otrok najpomembnejši zgled družine. Zato moramo v duhu skrbi za okolje opremiti tudi stanovanje ali hišo in ravnati tako, da bomo naš življenjski prostor predali zanamcem v čim boljšem stanju. Okoljska ozaveščenost pa se lahko pri bivanju kaže na več načinov: pri ločevanju odpadkov, zmerni porabi in varčevanju z energijo. Slednje v prvi vrsti zahteva veliko samodiscipline, pomagamo pa si lahko tudi z ustreznimi sistemi in napravami. Poglejmo, kako je mogoče denimo varčevati z vodo v domači kopalnici. Pa je to sploh potrebno?
Tretjino vode v toaletnih prostorih porabimo za splakovanje stranišč
Zagotovo je. Merjenja so pokazala, da se v povprečnih gospodinjstvih v Evropi največ vode porabi v toaletnih prostorih, in sicer 81 odstotkov, navajajo v podjetju Geberit. Eden večjih porabnikov je stranišče. Od celotne v gospodinjstvu porabljene količine vode se je kar 33 odstotkov porabi za splakovanje WC-školjk. Da bi se te količine zmanjšale, so oblikovalci iznašli tako imenovano START/STOP aktivirno tipko, s katero se je lahko že sproženo splakovanje tudi ustavilo. Vendar pa v praksi te tipke niso dale zadovoljivih rezultatov, pojasnjujejo v Geberitu. Pri svojih podometnih splakovalnikih so zato uvedli tipke z dvema gumboma, ki omogočajo splakovanje z manjšo ali večjo količino vode, gre za tri oziroma šest litrov. "V primerjavi s starejšimi tipi splakovalnikov, ki so porabljali devet litrov vode, lahko tako prihranimo tudi do 60 odstotkov vode, namenjene splakovanju. Poleg tega so na tržišču že na voljo keramične školjke, ki jim za splakovanje zadostujejo že štirje litri vode," razlagajo v Geberitu. Njihovi splakovalni sistemi se lahko prilagajajo tudi tem školjkam, saj se količina vode za splakovanje lahko nastavlja na enostaven način.
Kaj namesto pitne vode?
Glede na to, koliko (pitne) vode porabimo za splakovanje stranišč, se poraja vprašanje, ali bi lahko za ta namen uporabljali katero drugo vodo, na primer deževnico ali vodo, ki odteče pri prhanju. Pa je to sploh mogoče?
"V individualnih hišah je možno vgraditi sistem za uporabo deževnice za splakovanje stranišč," meni Franci Janžekovič iz salona kopalnic MCK. Deževnica se zbira s streh, shranjuje v posebnih rezervoarjih in nato uporablja za splakovanje stranišč. "Ta metoda zmanjša porabo pitne vode in je okolju prijazna, ker omogoča ponovno uporabo naravnega vira." V Geberitu opozarjajo, da mora biti taka napeljava povsem ločena od tiste za pitno vodo in mora vsebovati tudi določene filtre, ki odstranijo mehanske delce. Janžekovič pa dodaja, da so ti sistemi lahko opremljeni tudi z avtomatskim sistemom, ki preklaplja med mestnim vodovodom in črpališčem, kadar denimo deževnice v zbirnem rezervoarju zmanjka.
Glede uporabe vode od prhanja pa Janžekovič razlaga, da sistemi za uporabo tako imenovane sive vode sicer obstajajo, vendar z njimi nimajo dovolj izkušenj, da bi lahko iz prve roke povedali, ali zadeva deluje. "Tudi povpraševanja po teh sistemih za zdaj še ni," sklene sogovornik.
Zmanjšajmo pretok na kotnih ventilih
Medtem ko se lahko v javnih in poljavnih sanitarijah veliko vode prihrani z uporabo armatur s senzorji, te po mnenju strokovnjakov iz Geberita niso najbolj primerne za domačo uporabo. "Pri armaturah v naših domovih je z vidika porabe vode predvsem pomembno, da so dobro vzdrževane, da ni kapljanja. Poraba vode pa se lahko delno zmanjša tudi z uporabo perlatorjev, v katerih se voda zmeša z zrakom. Seveda morajo biti tudi ti pravilno vzdrževani in čisti," opozarjajo sogovorniki. Dodajajo še, da se predvsem pri enoročnih mešalnih armaturah običajno ročka ob odpiranju premakne do konca in voda izteka pod prevelikim pritiskom, to pa vpliva na porabo. "Količino porabljene vode lahko torej zmanjšamo tudi z nastavitvijo pravilnega pretoka na kotnih ventilih," pojasnjujejo v Geberitu.
Tudi Franci Janžekovič iz salona kopalnic MCK navaja kot najobičajnejši način varčevanja z vodo v domači kopalnici uporabo kotličkov z dvojnim splakovanjem, ki omogočajo učinkovito rabo vode glede na potrebo, saj lahko uporabniki izberejo manjšo količino vode za manjše potrebe, s čimer se znatno zmanjša poraba vode. Perlatorji ali aeratorji, ki neopazno mešajo vodo v pipi z zrakom, lahko po Janžekovičevem mnenju zmanjšajo pretok vode za do 50 odstotkov, kar je preprost in učinkovit način za varčevanje z vodo v gospodinjstvu.
Vodo porabljamo tudi za čiščenje
Poleg neposredne porabe za umivanje, pranje in splakovanje stranišča pa v kopalnici, kot rečeno, vodo trošimo tudi s čiščenjem, saj površine, na katere nanesemo čistilo, običajno speremo z obilico čiste vode. Tudi pri tem lahko varčujemo z vodo, če izberemo stenske in talne obloge in sanitarno keramiko iz materialov, ki zahtevajo manj čiščenja. Kateri pa so to?
Za stenske in talne obloge so po mnenju Francija Janžekoviča idealne keramične ploščice, ker ponujajo številne prednosti:
- gladka površina preprečuje nabiranje umazanije, to pa omogoča enostavno čiščenje z minimalno uporabo kemikalij;
- odporne so proti madežem, kar dodatno zmanjšuje potrebo po močnih čistilih;
- so trpežne in odporne proti obrabi, kar pomeni, da bodo ohranile videz in funkcionalnost skozi leta;
- narejene so iz naravnih materialov in jih je mogoče reciklirati, to pa zmanjšuje njihov vpliv na okolje.
"Zaradi teh lastnosti so keramične ploščice odlična izbira za vsak dom, ki želi združiti estetiko, funkcionalnost in okoljsko odgovornost," meni Janžekovič.
Bolj je gladko, manj se umaže
Tudi pri izbiri sanitarne opreme smo lahko pozorni na materiale, ki so manj zahtevni za čiščenje, recimo ker se na njih tvori manj vodnega kamna in zahtevajo manj uporabe kemikalij. "Mat površine se recimo težje čistijo kot gladke, pomembna pa je seveda tudi izbira materialov," pojasnjujejo v Geberitu. Les je težje vzdrževati kot na primer steklo, keramiko ali materiale na melaminski osnovi. Nekateri proizvajalci ponujajo sanitarno keramiko s posebnimi premazi, ki naredijo površino še bolj gladko, tako da se umazanija težje prijema in se lažje čisti. Izpostavljajo še posebno obdelavo površine keramike, pri kateri je gladkost zapečena v glazuro tako, da ima ta visoko sijajno, neporozno in izjemno gladko površino, s katere spolzi tudi voda. "To pa posledično pomeni manj čiščenja in manjšo porabo kemikalij," navajajo v Geberitu.