Ste vedeli, da ogrevanje stavb v Evropi povzroča kar 36 odstotkov vseh emisij CO2? Glavni krivci so zastareli in neučinkoviti ogrevalni sistemi, ki še vedno delujejo na fosilna goriva.
Če povprečen evropski hotel za ogrevanje in hlajenje proizvede vsaj osupljivih 1000 ton CO2 letno, bo nova rešitev iz podjetja Kronoterm te emisije zmanjšala na manj kot 200 ton.
"Gre za malo revolucijo na področju komercialnega ogrevanja in hlajenja. Kot prvim v Evropi nam je uspelo prenesti najboljše lastnosti hišnih toplotnih črpalk na področje komercialnih naprav. Te lastnosti so izredno učinkovito in tiho delovanje, všečen dizajn, ki je prilagodljiv arhitekturi, nenazadnje pa tudi vpeljava naravnega hladiva," je povedal direktor podjetja Bogdan Kronovšek.
ADAPT MAX se lahko pohvali z učinkovitostjo ogrevanja in hlajenja, ki jo uvršča na prvo mesto med toplotnimi črpalkami tipa zrak/voda za poslovne in industrijske aplikacije (od 20 kW do +1000 kW), in kot edina dosega energijski razred A+++. To zagotavlja najvišjo možno stopnjo učinkovitosti, kar prinese pomembne prihranke pri ogrevanju in hlajenju. Če so do sedaj toplotne črpalke veljale za manj učinkovite pri hlajenju, pa ADAPT MAX podira tudi te stereotipe, saj je zmogljivejša od večine hladilnih naprav.
Prejemnica prestižne nagrade za dizajn
Z elegantnim in dovršenim dizajnom ADAPT MAX nadgrajuje linijo toplotnih črpalk ADAPT ter postavlja nove standarde v estetiki. Zaradi večkrat nagrajene oblike – med drugim je prejela tudi prestižno nagrado Archiproducts Design Awards – ki se popolnoma prilega sodobnim arhitekturnim trendom, naprave ni potrebno skrivati – nasprotno, ADAPT MAX postane estetski element, ki se harmonično zlije z okolico. Idealna je za uporabo v urbanih in sodobnih stanovanjskih, izobraževalnih, javnih, poslovnih in turističnih objektih, kjer ni le funkcionalna, temveč tudi vizualno privlačna. Barvo in material ohišja je možno individualno prilagoditi, s čimer zagotavljamo popolno estetsko dovršenost vsakega projekta.
Ogrevanje kot igra s kockami
Modularnost si lahko predstavljamo kot igro s kockami. Tako kot lahko v igri gradimo strukture z dodajanjem ali odstranjevanjem posameznih kock, modularna zasnova omogoča, da sistem sestavimo iz več manjših delov, imenovanih moduli. Če eden od modulov preneha delovati, preostali moduli še vedno opravljajo svoje delo, podobno kot če bi odstranili eno kocko, struktura pa bi ostala stabilna. To pomeni, da sistem kot celota ostane zanesljiv in funkcionalen, saj drugi moduli prevzamejo nalogo manjkajočega. Modularni sistemi so preprosti za načrtovanje in namestitev, saj jih je mogoče hitro sestaviti iz že pripravljenih delov, kar olajša delo in zmanjša potrebo po zapleteni tehnični podpori. Za namestitev potrebujemo le dva cevna priključka, električni priklop in komunikacijski kabel.
Za 300.000-krat manj globalnega segrevanja
ADAPT MAX uporablja okolju prijazno naravno hladivo R290, ki ima izjemno nizek potencial globalnega segrevanja. Pri novi generaciji toplotnih črpalk je ta namreč kar za 300.000-krat manjši kot pri primerljivih toplotnih črpalkah s sintetičnim hladivom. Običajna sintetična hladiva ob uhajanju iz sistema predstavljajo ogromno obremenitev za okolje, saj je njihov potencial globalnega segrevanja (GWP) kar 1000, R290 pa ima GWP le 0,02 in tako predstavlja okolju bistveno prijaznejšo alternativo. Po zaslugi modularne zasnove, zaradi katere je ena enota sestavljena iz več modulov z manjšo polnitvijo hladiva, ni potrebe po dodatnih varnostnih ukrepih, kot je postavitev zaščitne ograje.
Najtišje delovanje v segmentu
Močna, a hkrati izjemno tiha. Z inovativno modularno zasnovo in tehnologijo NMSTM, ki uporablja napredno zasnovo ventilatorja ter posebno zvočno izolacijo in zmanjšuje prenos vibracij, jim je v Kronotermu uspelo hrup zmanjšati na najnižjo raven v segmentu. Zaradi tega je idealna izbira za okolja, kjer je zmanjšanje hrupa ključnega pomena, na primer v bolnišnicah, hotelih in šolah.
"Pri projektu ADAPT MAX je sodelovala ekipa strokovnjakov, zunanjih partnerjev in strateških dobaviteljev, ki so prispevali k razvoju vseh komponent, elektronike in programske opreme. Trenutno smo v fazi zaščite intelektualne lastnine, pri čemer ocenjujemo, da bomo za razvoj porabili skoraj 20.000 ur dela," je povedal Franc Marovt, vodja razvoja v podjetju Kronoterm.