S pravilno vgradnjo izolacije do bistveno nižje porabe energije

Tina Recek Tina Recek
22.04.2019 01:24

S toplotno izolacijo poleti zmanjšamo toplotne pribitke, pozimi pa toplotne izgube. Če izoliramo denimo zunanje stene, streho in strop kleti, lahko znižamo porabo energije za okoli 50 odstotkov.

Poslušaj
Canstockphoto

Za prijetno bivalno klimo v prostorih poskrbijo ustrezno vgrajeni toplotno izolativni materiali. Na voljo je več različnih materialov in s tem načinov. Za izolacijo strehe lahko uporabimo mineralno stekleno volno, ki sodi med negorljive materiale in je razvrščena v razred A1. Kot razloži Peter Kostrevc iz podjetja Ursa Slovenija, na zunanji strani je običajno izdelana streha po tem sistemu: paroprepustna vodoodbojna folija, ki je položena na špirovce, nato so po špirovcih položene kontra letve, sledijo letve, ki tvorijo zračni sloj, ter končni sloj - ustrezna strešna kritina. Z notranje strani pa med špirovce namestimo toplotno in zvočno izolacijo iz mineralne steklene volne Ursa SF 32 (običajno v debelini 16 centimetrov oz. glede na višino špirovcev). Pod špirovce se namesti podkonstrukcija za končno oblogo, pod špirovce in med podkonstrukcijo pa dodatni sloj toplotne in zvočne izolacije iz mineralne steklene volne Ursa SF 32 (običajno v debelini 10 centimetrov). Na podkonstrukcijo namestimo parno oviro Ursa Seco Pro 2, ki omejuje prehod vodne pare v konstrukcijo. Strešno konstrukcijo običajno zaključimo z mavčnokartonskimi ploščami.

Za dolgoročnost ostrešja

V podjetju Knauf Insulation dodajajo, da z mineralno volno, izdelano po postopku ECOSE, dobimo hkrati visokoizolativen naravni material, ki prinaša izjemne koristi v smislu vsestranske učinkovitosti. Je visoko toplotno izolativna, ocenjena je z najvišjo oceno negorljivega materiala A1 na področju požarne varnosti, ponaša se z najvišjimi standardi glede nadzora hrupa in akustike. Naravno vezivo ECOSE pomembno prispeva h kakovosti zraka v notranjih prostorih, delo s tem materialom pa je bistveno prijetnejše, kot ga poznamo pri tradicionalnih mineralnih volnah. Pri izolaciji strehe, kot opozarjajo v omenjenem podjetju, pa moramo biti pozorni na to, da poleg zadostne toplotne izolacije (od 25 centimetrov dalje) vgradimo tudi primerne folije, ki jih tesnimo z ustreznimi trakovi – to so lahko izdelki Homeseal LDS. S tem bomo zagotovili dolgoročnost ostrešja, saj ne bo izpostavljeno gnitju ali trohnjenju. Tako izolirana streha bo trajna, bivanje pod njo pa poleti in pozimi prijetno, varčno in požarno varno.

Kombinacija EPS in XPS

Poleg omenjenega materiala lahko za izolacijo ravne strehe, pohodne terase ali ozelenjene ravne strehe nad ogrevanimi prostori, kot pravijo v podjetju Fragmat Tim, uporabimo sistem, poimenovan Fragmat Duo Plus. Pri tem sistemu je pretežni del toplotne izolacije iz ekspandiranega polistirena (Fragmat EPS) pod hidroizolacijo, nad njo pa dodaten toplotnoizolacijski in zaščitni sloj iz ekstrudiranega polistirena (Fragmat XPS).

Izolacija ravne strehe

Če imamo ravno streho, jo lahko izoliramo s toplotno izolacijo iz ekstrudiranega polistirena XPS. Kostrevc pojasni, da najprej na armiranobetonsko ploščo položimo hidroizolacijo in stike tesno zvarimo. Nato položimo izolacijo Ursa XPS N-III v ustrezni debelini (lahko jo položimo v enem sloju do debeline 240 milimetrov). Izolacijski sloj prekrijemo s paroprepustno folijo, nanjo pa položimo prodec v minimalni debelini 50 milimetrov. Če ravna streha služi kot povozna površina, uporabimo material Ursa XPS N-V in ustrezne nadaljnje sloje, ki omogočajo varno vožnjo.

Zakonodaja pogosto zahteva požarno varne izolacije na strehi. V tem primeru je najprimernejša negorljiva kamena volna, ki zagotavlja visok nivo izolativnosti, ob tem pa tudi višji nivo požarne varnosti.
Shutterstock

Izolacija nebivalnega podstrešja

Izolacija nebivalnih podstrešij velja za enega najcenejših in izvedbeno najpreprostejših ukrepov za zmanjševanje porabe energije, poudarjajo v podjetju Knauf Insulation. Izvedba je odvisna od namena uporabe tega dela objekta, saj lahko vgradimo izolacijo tako, da je podstrešje v celoti nepohodno, delno pohodno ali v celoti pohodno. Kombiniramo lahko torej mehkejše in trše mineralne izolacije, ki nam bodo zagotovile vrhunsko toplotno izolativnost in požarno varnost objekta.
Po besedah sogovornikov iz podjetja Fragmat Tim lahko za izolacijo tal nebivalnega podstrešja uporabimo fragmat EPS 100 (zahtevana debelina za subvencijo Eko sklada je 24 centimetrov) ali grafitni stiropor z boljšo izolativnostjo Fragmat Neo Super 100 (zahtevana debelina za subvencijo Eko sklada je 22 centimetrov), lahko pa se vgradi tudi fragmat EPS 70 (zahtevana debelina 26 centimetrov). Če je nad toplotno izolacijo po celotni površini položena pohodna obloga z majhno paroprepustnostjo (npr. OSB-plošče, cementni estrih), se med toplotno izolacijo in podlago položi parna ovira oz. parna zapora. V primeru vgradnje cementnega estriha kot ločilni sloj priporočajo (paroprepusten) poliestrski filc namesto gradbene folije. Suha vgradnja toplotne izolacije (brez lepljenja in vgradnje estriha) pa omogoča enostavno preureditev podstrešja v bivalno površino – pretežni del toplotne izolacije lahko uporabimo v mansardi.

Toplotna izolacija mora biti pravilno vgrajena, da lahko doseže svoj namen.
Knauf Insulation

Izolacija predelnih sten

Za izolacijo predelnih sten lahko uporabimo izolacijo iz mineralne steklene volne. In sicer, kot pravi Kostrevc, izolacijo Ursa TWF 1 (širine 625 milimetrov) ali Ursa TWP 1 (širine 600 milimetrov) vstavimo v ustrezno podkonstrukcijo, izdelano iz pločevine ali lesa. Pri tem pazimo, da so vsi stiki tesni med izolacijo in podkonstrukcijo. Prav tako smo pozorni pri izdelavi različnih prebojev, da ti niso brez izolacijskega sloja med dvema vgradnima elementoma (npr. doza za vtičnico).
Pri Knauf Insulation dodajajo, da je glavna prednost izolacijskih materialov iz mineralnih vlaken v predelnih stenah visoka zvočna izolativnost, ki jo narekuje vlaknasta struktura materiala, ki dobro vpija zvok. Konkretno, naravno vezivo Ecose, ki ga vsebujejo izolacije Knauf Insulation, blagodejno vpliva na kakovost notranjega zraka.

Izolacija fasade

Za izolacijo fasade je na voljo kamena volna. Pri Knauf Insulation poudarjajo, da tovrstno izolacijo poleg same visoke toplotne izolativnosti odlikuje tudi dejstvo, da hiše ne izoliramo v "plastični ovoj", ampak hiši omogočimo dihanje. Bivanje v takem objektu bo po njihovih besedah zagotovo prijetnejše, fasada pa kompaktna in trajna. Naslednja pomembna prednost je požarna varnost tako izoliranih objektov, saj je kamena volna negorljiva. Priporočajo debelino izolacije od 14 centimetrov navzgor, z njihovimi materiali (ploščami Smartwall N C1, FKD-S Thermal in lamelami FKL) pa lahko izvedemo fasado tako na novogradnjah kot pri sanacijah. Izdelki Ursa so prav tako priporočljivi za vgradnjo v kakovostnejše sisteme fasad. Denimo, za prezračevano fasado lahko uporabimo fasadne izolacijske plošče iz mineralne steklene volne FDP 3/Vr. Izolacijske plošče se pritrjujejo s čepi (pet čepov na ploščo). Pri izdelavi cokla oz. podzidka pa znova uporabimo izolacijo iz ekstrudiranega polistirena XPS - konkretno Ursa XPS Plus ali Ursa XPS Plus Mak. Peter Kostrevc razloži postopek: "Na površino plošče nanesemo fasadno lepilo po celotni površini in jo s čepi pritrdimo v zgornji tretjini višine plošče. Običajno nato na plošče nanesemo sloj fasadnega lepila, armirne mrežice in ponovno sloj lepila v skupni debelini okoli enega centimetra. Površino zaključimo še z zaključnim fasadnim slojem za cokel oz. podzidek."
Fasado lahko izoliramo tudi s ploščami iz stiropora. Te se, kot pravijo v podjetju Fragmat Tim, uporabljajo predvsem v sistemih kontaktne tankoslojne fasade (ETICS).

Toplotna izolacija fasade je ukrep, s katerim lahko po besedah energetskih strokovnjakov rabo energije v hiši zmanjšamo za več kot 30 odstotkov.
Shutterstock

Izolacija tal

V podjetju Fragmat Tim poudarjajo, da v stanovanjski gradnji in poslovnih prostorih za toplotno izolacijo tlakov uporabljajo predvsem izolacijo Fragmat EPS 100, kjer je višina omejena, pa grafitni stiropor z boljšo izolativnostjo Fragmat Neo Super 100. Ob tem nadaljujejo, da je v sestavih medetažnih podov pomembno tudi preprečevanje širjenja udarnega zvoka. Zato priporočajo vgradnjo plošč EPS Silent T650, pri večjih obremenitvah pa EPS Silent T1000. V sestavih talnega ogrevanja enako funkcijo zagotavlja sistemska plošča Stirotermal Silent. Toplotne in zvočne izolacije tal se lahko lotimo tudi z izolacijskimi ploščami, izdelanimi iz mineralne steklene volne. "Na betonsko ploščo položimo toplotno in zvočno izolacijo Ursa TSP. Med zidom ter toplotno in zvočno izolacijo namestimo dilatacijski trak, ki preprečuje prehod zvoka s plavajočega estriha na zidno konstrukcijo. Na toplotno in zvočno izolacijo nato položimo sloj folije, ki preprečuje morebiten vdor vode v izolacijski sloj. Na koncu izdelamo estrih, armiran z armaturo ali mikro vlakni, v ustrezni debelini ter zaključimo s poljubnim končnim slojem (npr. keramika, parket …)," pojasni Peter Kostrevc in še doda, da moramo pri vgradnji vseh izolacijskih slojev za potrebe toplotne in akustične zaščite paziti, da izberemo boljše materiale. Pri izvedbi del pa ne pozabimo, da se morajo robovi plošč ali rol medsebojno stikati. Prav tako mora biti izolacija tesno stikovana do različnih konstrukcij in prebojev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.