Če ste kdaj sanjali o potovanju v deželo Drakule, vendar vas je strah obiskati graščino Vlada Tepeša zaradi strašljivih zgodb o krvosesih, razmislite o poti bolj na sever, v vasico Criş v Transilvaniji, kjer se nahaja posestvo Bethlen.
Današnja skrbnika posestva sta mati in sin Gladys ter Nikolaus Bethlen. Njuna družinska zgodovina s tem krajem sega 800 let nazaj, v čas grofa Miklósa Bethlena, čigar bratje so ustanovili omenjeno romunsko vasico in v njej zgradili tudi grad.
Nakup stavb v rodni vasi
Gladys in Nikolaus Bethlen sta leta 2007 prevzela izziv nakupa zapuščenih zgradb, ki so bile raztresene po njuni rodni vasi. Zavezala sta se, da bosta vložila v obsežno prenovo in obnovo teh stavb. Med projektom revitalizacije sta osrednjo pozornost najprej namenila Skrbnikovi hiši.
Njuna glavna cilja sta bila preoblikovati propadajočo stavbo v moderno in estetsko dovršeno gostinsko-turistično destinacijo ter hkrati ohranjati spoštovanje do preteklosti. Poleg tega sta si prizadevala podpreti lokalno skupnost s pomočjo zaposlovanja, izobraževanja, usposabljanja in ustvarjanja novih delovnih mest.
Predanost pri prenovi
Prenovo hiše je vodila Melanie Etten-Rueppell iz Rueppell Design & Interiors iz Amsterdama. Ohranjanje zgodovinske avtentičnosti stavbe je bilo ključnega pomena, zato je Melanie ustvarila vzdušje neprimerljivega udobja, ki dopolnjuje izvor zgradbe.
Prenova je zahtevala veliko predanosti in uporabo tradicionalnih materialov, kot so mineralni ometi in apnene barve, ki zagotavljajo paroprepustnost sten. Tla po vsej hiši so obložena z Dinesenovimi luženimi kmečkimi deskami iz lesa duglazije, ki ponujajo čudovit kontrast prenovljenim stropom iz temnega lesa.
Kjer se vihti kuhalnica
Kuhinja združuje klasično eleganco z modernim pridihom. Centralni element je kuhinjski otok v živahni modri barvi, ki se lepo ujema s sivim marmornim pultom. Barvni kontrasti prinašajo svežino in dinamiko v prostor, hkrati pa ohranjajo rustikalni čar s tradicionalnimi lesenimi tramovi, ki se raztezajo čez strop. Do potankosti opremljena, prostorna kuhinja ima vse sodobne pripomočke, vključno z indukcijskim kuhalnikom in pečico. Kuhinjske naprave kažejo na skrbno načrtovanje in pozornost do detajlov.
Nad kuhinjskim otokom visijo tri elegantne medeninaste luči, ki so praktičen vir svetlobe nad delovno površino. Ob steni se bohoti velik, ukrivljen modri kuhinjski element, ki se sklada s preostalim pohištvom, hkrati pa služi kot funkcionalen prostor za shranjevanje.
V sosednjem prostoru je jedilnica, ki se ponaša s stilnim pohištvom, ki se popolnoma prilega niši v slikoviti hiši iz 18. stoletja.
Bivalni prostori
V mansardnem delu je dnevna soba, ki jo zaznamujejo impresivni temni leseni tramovi, ki se razprostirajo čez strop in ustvarjajo dramatičen arhitekturni učinek, medtem ko naravna svetloba nežno preplavlja prostor skozi velika okna. Udobna sedežna garnitura v nevtralnih tonih ponuja obilo prostora za sedenje in je okrašena z barvitimi blazinami, ki dodajajo živahnost in domačnost. Počivalniki se stilsko ujemajo s kavčem in dodatno prispevajo k občutku udobja. V središču prostora je robustna kavna miza, ki je idealna za družabne trenutke ali kot površina za odlaganje knjig in pijač.
V kotu sobe je lesena knjižna omara, ki se razteza od tal do stropa in ponuja bogat prostor za knjige in dekorativne predmete. Na tleh se razprostirajo barvite preproge.
V pritličnem delu hiše je še knjižnica, kjer lahko gosti uživajo v dobri knjigi ali igrajo družabne igre z družino in prijatelji, medtem ko se prepuščajo miru in tišini podeželske Transilvanije.
Spanje, prežeto z udobjem
Hiša ima štiri spalnice, ki izžarevajo eleganco in udobje, kjer se prepletata tradicija in moderno oblikovanje. Ročno izdelane postelje in kakovostna posteljnina zagotavljajo udoben spanec. Prostori so okrašeni z nežnimi pastelnimi barvami ter izvirnimi lesnimi tramovi in tradicionalnimi ploščicami na prenovljenih lončenih pečeh, kar ustvarja toplo in prijetno vzdušje tudi v hladnejših dneh. Vsaka spalnica ima svojo kopalnico, ki se ponaša s kakovostjo in estetiko.