Feri Lainšček: Bil je skrajni čas za ne

Petra Vidali Petra Vidali
11.09.2019 16:28

Pogovori z nominiranci za nagrado Večernica: "Mladi ljudje imajo tako rekoč ponotranjene civilizacijske vrednote, za katere se nam sicer zdi, da so že nekako potlačene in izgubljene," pravi Feri Lainšček

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Feri Lainšček je dobil večernico leta 2001 za Mislice.
Nika Holzl Praper

Enaintrideset pesmi v zbirki Ne je razporejenih v "logični lok življenjskega vsakdana vsake najstnice ali najstnika", zapiše avtorica spremne besede dr. Dragica Haramija, "od uporništva brez razloga, ne preveč naklonjenega odnosa do šole in učiteljev, umanjkanja razumevanja življenjskega smisla, nerazumevanja zastavljenih meja in drugih tipičnih najstniških odzivov (nečimrnost, zavist, hinavščina, siljenje v ospredje) do zaljubljenosti in ljubezni". "Ne" bi moralo biti pri mladih res logično, naravno stanje stvari, kajne?
"Ko sem bil sam najstnik, je bilo zagotovo tako. Tudi kasneje sem velikokrat rekel ne. Ko se zdaj oziram nazaj, vidim, da sem običajno ravnal prav. Marsikaj bi šlo v franže, če se ne bi zmogel upreti. Še posebej kaki kolektivni neumnosti …"


Molk, malodušje, umik

Vaše pesmi dajejo neju legitimno pravico, pravzaprav ga prav spodbujajo. Ga je treba, se sam več ne razvija?

Litera, 2018


V interesu kapitala je, da ne zmoremo reči ne

Mladim ne dajemo pravice do upora brez razloga in seveda ne do upora doma, v družinskem krogu, hkrati pa jim očitamo, da niso družbeni uporniki. So res konformisti? Večji, manjši ali enaki kot nekoč?
"Včasih je biti priden pomenilo, da si marljiv, danes biti priden pomeni, da si ubogljiv. Prepovedi se okoli nas se le še množijo. Živimo v času evidentiranja, klasificiranja, normiranja, sankcioniranja pa tudi nadziranja in zdaj že čipiranja ... Videti je, kot da nas tako uokvirjena družba pripravlja le še na to, da bomo lahko brez upora delali za kapital. V interesu kapitala pa vsekakor je, da ne zmoremo reči ne. Verjetno tudi v interesu tiste države, ki si jo je kapital že podredil. Zato je, ponavljam, pet pred dvanajsto za en tak glasen in razločen ne."

So se mladi bralci že odzvali?
"Na prav vseh šolah, ki sem jih po izidu te knjige obiskal, so otroci brali iz nje. Ponekod so pripravili tudi daljše recitale in zmeraj, ko sem slišal te verze iz njihovih ust, mi je bilo bolj razvidno, kako zelo so jih vzeli za svoje. To so zame lepa doživetja, saj šele na tak način ustvarjanje za mlade res dobiva ves smisel."

Ne je ilustrirala Nana Homovec.


Poezija, ki ima 27.500 sledilcev

Omenili ste že razpis na facebooku. Na socialnih omrežjih sicer objavljate tudi poezijo.
"Spletne platforme so seveda tudi nosilci umetniških sporočil, ki v določenem obsegu nadomeščajo tiskane nosilce, socialna omrežja pa so tudi že prizorišča umetniškega dogajanja. Samo po sebi umevno se mi zdi, da to sprejemam in sem v tem območju po svoje dejaven. Na facebooku sem navzoč praktično od njegovega začetka, moje strani s poezijo za odrasle z naslovom Dlan mi po tebi diši imajo tako že 27.500 sledilcev, strani s poezijo za mlade z naslovom Cicibanija - pesmice Ferija Lainščka pa 17.300 sledilcev. Na instagramu sem začel poezijo objavljati šele lani, a izkušnja je prav tako vznemirljiva in odziv je veliko boljši, kot sem sploh pričakoval."

Direktor frankfurtskega knjižnega sejma pravi, da ga je pri izbiri Slovenije za častno gostjo sejma leta 2022 intimno prepričala predvsem slovenska "obsedenost s poezijo". Vaše pesniške zbirke so bistven element tega nenavadnega stanja. Ponatisi še kar izhajajo. Ali se tudi nove pesmi še kar pišejo?
"Založba Mladinska knjiga je ravno v teh dneh natisnila mojo novo pesniško zbirko z naslovom Ljubi me, kot sonce sije. Ilustriral jo je Daniel Demšar, nastala je še ena čudovito likovno obogatena knjiga. V njej pa bodo ljubitelji moje poezije našli tudi veliko verzov, ki v tiskani obliki še niso bili objavljeni."


Rima je naravna lastnost mojega pesnjenja

Subjekt v pesmi Ne maram med drugim ne mara "pesmic brez rime". Rima je prav gotovo zagotovilo za to, da se poezija prime, ampak gotovo je ne uporabljate samo zato. Je rima naravna lastnost vašega pesnjenja? Tudi vi ne marate pesmic brez rime?
"Vaša ugotovitev zadeva žebljico na glavico: rima je gotovo naravna lastnost mojega pesnjenja. Obseden sem z zvočnostjo besed pa z ritmom in melodiko verzov, pesem zame ni le poetično sporočilo, temveč tudi skladba za glas. Taka je pač moja osebna poetika, vesel sem, da ljubitelji poezije to začutijo. Sicer pa me seveda lahko nagovori tudi poezija, ki teh prvin ne upošteva."

Kako polni vsebini najdete priljudno formo?
"Vsak zapis z idejo in navdihom se zagotovo ne zlije v celoto, ki jo potem lahko doživimo kot pesem. Tudi pot od egotripa do tega, da pesnik lahko nagovori še koga drugega, je nekako treba prehoditi. S pesniško resnico pa je najverjetneje sploh tako kot z modrostjo. Bolj se ji približujemo, bolj zveni vse skupaj na videz preprosto. Zato mislim, da ni zveličavnega recepta. So le pesniki, ki to zmorejo in zato zares so. In so tisti, pravzaprav jih je kar veliko, ki to le želijo biti."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta