Smrt po policijski aretaciji: koliko tovrstnih primerov beleži slovenska policija?

Va, E.Pl
22.03.2024 08:27

Sinoči so policisti intervenirali na Koroškem zaradi nasilja v družini, nato pa je prijeti 48-letnik umrl. Zakaj, bo znano šele po obdukciji.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična. 
A.L.

Policisti so sinoči po prijavi intervenirali zaradi nasilja v družini. Ker je bil osumljeni v slabem psihičnem stanju, so poklicali še zdravnico in reševalce.Ob interveniranju je osumljeni napadel policiste. Poškropil jih je s solzivcem, nakar je skozi odprto strešno okno skočil na streho stanovanjske hiše. Po daljšem prigovarjanju se je vrnil v hišo, tam pa so ga prijeli in vklenili s sredstvi za vezanje in vklepanje, hkrati pa so mu zdravnica in reševalci zaradi slabega psihičnega stanja nudili pomoč.

Med prevozom z intervencijskim vozilom policije na strokovni pregled v zdravstveni dom pa je osumljeni naenkrat izgubil zavest. Kljub takojšnjemu oživljanju tako policistov kot zdravstvenega osebja je 48-letni moški umrl.

Ogled kraja dogodka so v prisotnosti državne tožilke in preiskovalne sodnice opravili kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Celje. Preiskovalna sodnica je odredila sodno obdukcijo, s katero bo ugotovljen vzrok smrti.

Generalni direktor policije bo imenoval komisijo, ki bo preverila uporabo policijskih pooblastil.

Šele obdukcija bo sicer odkrila natančen vzrok smrti, po neuradnih podatkih pa naj bi bil moški sicer v preteklosti že prejemal zdravila za psihične težave, menda pa naj bi bil užival tudi prepovedane droge. 

Slovenski policisti sicer v povprečju obravnavajo približno en primer na leto, ko se policijska posredovanja končajo s smrtnim izidom. V zadnjih petih letih so namreč (do srede) obravnavali pet smrti v policijskih postopkih, v katerih so uporabili tudi prisilna sredstva. Komisija - vodstvo policije mora po tovrstnih dogodkih imenovati tričlansko komisijo, ki preveri okoliščine in oceni, ali so bila prisilna sredstva uporabljena zakonito in strokovno - pa v nobenem primeru ni odkrila morebitne krivde policistov. "Komisija je na podlagi izvedenskih mnenj strokovnjakov sodne medicine ugotovila, da v nobenem od teh primerov smrt ni bila posledica uporabe prisilnih sredstev," so o primerih v zadnjih letih zagotavljali na generalni policijski upravi, kjer posebne evidence o posredovanjih policistov s tragičnim izidom sicer ne vodijo. Kljub temu pa na podlagi izvedenskih mnenj zdravnikov s področja sodne medicine ocenjujejo, da je smrt navadno posledica kombinacije več dejavnikov in okoliščin, od bolezni do vpliva nekaterih vrst prepovedanih drog, delirija in napora pri fizičnem upiranju. 

V vodstvu policije so sicer ob prejšnjih smrtnih primerih po policijskih postopkih zagotavljali, da policiste seznanjajo z morebitnimi neželenimi posledicami med posredovanjem in jih tudi izobražujejo o uporabi alternativnih vrst ter oblik prisilnih sredstev, kadar okoliščine to dopuščajo. Tudi dovoljena prisilna sredstva, kot so solzivec, prijemi davljenja, potiskanje k tlom in podobno, namreč niso povsem nedolžna, že sam stres, ki je ob takšnih posredovanjih prisoten, lahko privede do usodnih zdravstvenih zapletov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.