Skupina slovenskih državljanov se je vzpenjala proti vrhu Male Mojstrovke po Župančičevi grapi, ko jih je odnesel snežni plaz v dolžini približno sto metrov.
Gorski reševalci so klic na pomoč, da je plaz, ki se je sprožil z vrha Male Mojstrovke, odnesel planince, prejeli danes nekaj po pol deseti dopoldne.
V reševalni akciji je sodelovalo okoli 50 gorskih reševalcev GRS Kranjska Gora, Mojstrana, Rateče in Bovec ter helikopterja Slovenske vojske in policije, ki pa sta imela zaradi megle in težkih vremenskih razmer izredno omejene možnosti.
K sreči smrtnih žrtev ni. Dva planinca sta težje poškodovana, morda tudi tretji, dva lažje, dva pa sta jo odnesla brez poškodb. Helikopter Slovenske vojske je sredi popoldneva uspel odpeljati še tretjega poškodovanega, dva poškodovana pa so odpeljali z reševalnim vozilom, so sporočili iz Gorske reševalne zveze Slovenije.
Portal N1 navaja, da naj bi bila skupina na tečaju varne hoje v gorah, ki ga je organiziralo športno društvo Jeti. Vodil naj bi jih bil vodnik, ki je sicer tudi gorski reševalec.
Vstali od velikonočnega zajtrka in šli reševat
Po besedah vodje intervencije iz Gorske reševalne službe Kranjska Gora Aleša Robiča se je sedem planincev alpinistov po Župančičevi grapi, ki velja za alpinistični vzpon, odpravilo na 2332 metrov visoko Malo Mojstrovko. Tik pred sestopom iz smeri jih je presenetil snežni plaz. Pet jih je odnesel po grapi približno 150 višinskih metrov, tako da so se ustavili na nadmorski višini približno 1800 metrov, nihče pa ni bil zasut. Dva planinca sta se plazu izognila, je popisal dogajanje.
Zahtevna reševalna akcija je trajala okoli sedem ur. Podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) Klemen Belhar je zvečer na tiskovni konferenci v Kranjski Gori povedal, da je za vsemi sodelujočimi "izjemno zahtevno reševanje". Kot je poudaril, je zelo težka naloga že reševanje enega človeka s težkimi poškodbami, reševanje več takšnih "pa naredi akcijo zares izredno".
Zdravnik reševalec letalec iz Gorske reševalne službe Jesenice Jernej Arh je pojasnil, da so sprva ocenjevali, da sta huje poškodovana dva, nato pa se je izkazalo, da so trije. Vse tri so v bolnišnico odpeljali s helikopterjem. Enega od lažje poškodovanih so transportirali z nosili na nižjo točko, peta ponesrečenka pa je bila zmožna hoditi in so jo transportirali peš, ker so se vremenske razmere hitro slabšale.
Golobova zahvala reševalcem, poškodovanim pa želi, da čim prej okrevajo
Reševalcem se je na vladnem profilu na družbenem omrežju Twitter zahvalil premier Robert Golob. Kot je zapisal, se vsem reševalnim ekipam zahvaljuje za trud in požrtvovalnost v izredno zahtevni reševalni akciji. Poškodovanim je zaželel čim hitrejše okrevanje.
Vsi poškodovani ostajajo na zdravljenju
Po njegovih besedah gre pri težje poškodovanih po doslej zbranih informacijah za poškodbe spodnje in zgornje okončine, v enem primeru pa za hujšo poškodbo glave in prsnega koša. Vseh pet poškodovanih ostaja na zdravljenju v UKC Ljubljana oziroma v Splošni bolnišnici Jesenice, je dejal.
V reševalni akciji je po Belharjevih besedah sodelovalo 53 gorskih reševalcev iz sedmih društev: Kranjska Gora, Bovec, Rateče, Mojstrana, Kranj, Radovljica in Jesenice. Pridružili so se jim trije policisti pripadniki gorske policijske enote in Helikopterska nujna medicinska pomoč GRZS. Vključena sta bila helikopterja Slovenske vojske in Letalske policijske enote.
Akcija kaže, "da naša služba deluje dobro, da smo pripravljeni delati, da so vsi reševalci vstali od velikonočnega zajtrka in šli na reševanje", je ponosen Belhar. Reševanje je potekalo "v težkih vremenskih razmerah", helikopterja pa zaradi megle, vetra, dežja oziroma snežnih padavin nista mogla posredovati tako, kot bi si vsi želeli, je povedal.
"Nesreča kaže tudi na to, da so v gorah razmere še zelo zimske," je opozoril. "Hkrati prihajajo pomlad in otoplitve, to prinaša nevarnosti v gorah in treba se je zavedati, da so razmere zahtevne, da se je treba obnašati odgovorno in dobro premisliti, kdaj gremo v gore. Ne nazadnje se človek danes vpraša, ali na veliko noč ne bi bilo bolje ostati doma in se posvetiti velikonočnim opravilom kot zahajati v gore, zlasti, ker vreme za obisk gora res ni bilo najbolj primerno," se je obregnil ob odločitev pohodnikov za podvig na 2332 metrov visoko Malo Mojstrovko.
Med reševalno akcijo zapadlo 10 centimetrov snega
V času reševalne akcije je zapadlo 10 centimetrov novega snega. Helikopterja sta lahko prenesla vseh pet ponesrečenih do meje megle, od tam pa reševalci s tehniko štafetnega spusta po vrvi in na roke še 300 višinskih metrov. Razmere so se okoli 14. ure toliko izboljšale, da je helikopter Slovenske vojske z reševalno ekipo lahko prepeljal dva huje poškodovana planinca v UKC Ljubljana.
V naslednjih dveh urah so reševalci na klasičen način prenesli še preostale tri ponesrečene planince. Enega je nato helikopter Slovenske vojske tudi prepeljal v UKC Ljubljana, dva pa so z reševalnimi vozili prepeljali v jeseniško bolnišnico. Reševalna akcija je bila tako uspešno zaključena okoli 16. ure.
Nadporočnik Matija Zupančič je povedal, da se je posadka opremila z vso potrebno opremo za reševanje iz plazov, tudi z lavinsko žolno. Zaradi predvidevanja, da bo reševanje daljše, so takoj stekli vsi potrebni postopki z operativnim centrom Poveljstva sil Slovenske vojske za cisterno z gorivom, ki je v Lescah oskrbovala vojaški in tudi policijski helikopter. Ker so bili pogoji za letenje res slabi, je bil cilj posadke čim več reševalcev pripeljati čim bližje ponesrečencev, tam pa je bilo zaradi zahtevnosti terene potrebno vitlanje.
V reševanje se je vključila tudi gorska enota policije. Vodja enote Matej Brajnik je poudaril, da so bili po prvem pregledu vsi planinci primerno opremljeni.
V snežnem plazu v Franciji najmanj štirje mrtvi
V snežnem plazu v francoskih Alpah so danes umrli najmanj štirje ljudje, preostale pogrešane pa reševalci še iščejo, je sporočil francoski notranji minister Gerald Darmanin na twitterju. Poleg četverice umrlih je plaz zasul še devet ljudi, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočile oblasti iz departmaja Haute-Savoie.
Francoski notranji minister je poudaril, da je število smrtnih žrtev "začasno" in da so reševalci še vedno na delu. Obenem je izrazil sožalje družinam umrlih.
Snežni plaz se je sprožil okoli poldneva na ledeniku Armancette blizu meje z Italijo. Meteorologi za to območje niso izdali nobenega opozorila pred plazovi, a bi plaz po ocenah lokalnih oblasti lahko sprožile visoke temperature in veter.
Pri iskanju pogrešanih sodelujejo pripadniki različnih reševalnih služb, tudi s helikopterji in psi, usposobljenimi za iskanje oseb, ujetih pod snegom.
Na istem ledeniku je plaz 25. decembra 2014 zasul dva brata, alpinista v dvajsetih letih.