S sončnim kolesom od Raven na Koroškem do Kopra brez dodatnega polnjenja

Urška Polanc Urška Polanc
28.03.2025 10:30

Mladi raziskovalci Srednje šole Ravne so izdelali sončno kolo, nadgradili so električno kolo, poskrbeli za trajnostno mobilnost in pri potovanju od Raven do Kopra vplivali na porabo energije.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mladi raziskovalci z Raven
Arhiv šole

Električna kolesa so priljubljena alternativa tradicionalnim prevoznim sredstvom, saj ponujajo energetsko učinkovitost, trajnostno mobilnost in praktičnost, njihova slabost pa je zmogljivost baterije, poudarjajo dijaki prvega letnika Srednje šole Ravne iz programa elektrotehnik, Lan Ribič, Tadej Gerhold in Rene Hartman. Zato so razvili sončno kolo, ki vključuje sistem za polnjenje baterije s pomočjo sončnih celic, kar zmanjšuje odvisnost od električnega omrežja. Raziskovalno nalogo Sončno kolo so izvedli pod mentorstvom profesoric Mateje Aplinc in Janje Kogelnik v okviru projekta Mladi raziskovalec Koroške kot edini predstavniki raziskovalcev Srednje šole Ravne. Na nedavnem srečanju mladih raziskovalcev Koroške na Gimnaziji Ravne so tri naloge predstavili še učenci Osnovne šole Podgorje pri Slovenj Gradcu in trije domači dijaki Gimnazije Ravne. Najboljše naloge bodo napredovale na državno tekmovanje, ki bo maja v Murski Soboti.

Srednja šola Ravne na Koroškem, mladi raziskovalci, dijaki, Ravne na Koroškem
Arhiv šole

Ključno vodilo raziskovalne naloge je bilo, da se s sončnim kolesom pripeljejo z Raven na Koroškem v Koper brez dodatnega polnjenja iz električnega omrežja, so povedali dijaki Srednje šole Ravne. Pri tem pa so upoštevali več dejavnikov, ki vplivajo na porabo energije in učinkovitost sistema – masa kolesarja, količina prtljage, vremenske razmere (sončno ali deževno vreme) ter optimalna strategija vožnje. Pot od Raven do Kopra je dolga 230 kilometrov, s sončnim kolesom lahko z enim polnjenjem prevozijo 80 kilometrov, medtem ko bi lahko z dodatnim polnjenjem s sončnimi paneli prevozili tudi do 120 kilometrov. Pot bi tako lahko opravili v dveh dneh, z enim vmesnim postankom za prenočitev. Dijaki so za svojo raziskovalno nalogo pridobili električno kolo, testirali in pridobili baterijo, prilagodili nosilce za sončno celico, testirali delovanje kolesa, napravili vse izračune in creo izris modela kolesa. Med poletnimi počitnicami želijo svoje delo testirati tudi v praksi in se peljati na morje. Pri raziskovanju sta jim pomagala dijaka drugega letnika Martin Ravnjak in Mitja Volker, njihovo sončno kolo pa ne bi nastalo brez pomoči podjetij Schrack iz Slovenj Gradca in Egos Elektronika iz Radelj ob Dravi. 

Srednja šola Ravne na Koroškem, mladi raziskovalci, dijaki, Ravne na Koroškem
Arhiv šole
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.