Program Koroške galerije likovnih umetnosti v 2025: Zanimiv nabor domačih in mednarodnih razstav

Petra Lesjak Tušek Petra Lesjak Tušek
27.01.2025 11:55

KGLU tudi s sodelovanji v okviru EPK Nova Gorica–Gorica 2025. Med vsebinami tudi izpostavitev nujnosti vnovičnega ravnovesja med človekom in naravo.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V galeriji v Slovenj Gradcu bo še do 16. marca na ogled razstava Franc Berneker: Okamenele sanje.
Dobran Laznik

Razstavni program Koroške galerije likovnih umetnosti (KGLU) v Slovenj Gradcu in na Ravnah v letu 2025 ponuja bogat nabor domačih in mednarodnih razstav, ki vključujejo samostojne in skupinske razstave, retrospektive ter obeležitve pomembnih obletnic, so sporočili iz KGLU. V osrednji galeriji bodo med drugim predstavili mednarodno razstavo Sanjati sanje z deli fotografa in režiserja Gregorja Božiča, retrospektivo ob 100-letnici rojstva Štefana Planinca, razstavo Valentina Omana ob njegovi 90-letnici, pregledno razstavo Miroslava Hajnca ter projekt Matjaža Hanžka in Tadeja Pogačarja. Galerija Ravne bo predstavila umetnike, kot so Ištvan Išt Huzjan, Peter Rauch, Beti Bricelj, Dean Jokanović Toumin in Miha Štrukelj. Pester spremljevalni program bodo zaokrožila gostovanja zbirke KGLU ter druga sodelovanje z galerijami v Sloveniji in tujini, napovedujejo v KGLU.

V galeriji v Slovenj Gradcu bo še do 16. marca na ogled razstava Franc Berneker: Okamenele sanje, v Galeriji Ravne pa je do 8. februarja podaljšana fotografska razstava Vid Brezočnik: Anatomija zapuščene hiše. 

V prvi nadaljnji razstavi, priredbi razstave Sanjati sanje, ki bo na ogled do junija, bodo predstavili fotografije goriškega fotografa in režiserja Gregorja Božiča (Zgodbe iz kostanjevih gozdov) ter dela iz zbirk KGLU in francoskega muzeja MUba Eugène Leroy. Pridružil se bo tudi raziskovalni inštitut Le Fresnoy, ki deluje na področju sodobnih umetniških praks. V ospredju bosta preplet naravne in kulturne pokrajine ter konflikt med naravo in človekovim racionaliziranjem okolja. Božičeva fotografska dela opozarjajo na izginjanje avtohtonih sort sadja in znanja, ki ga je avtor dokumentiral v redkih delih Evrope, kjer so še ohranjene tradicionalne metode pridelave. Projekt povezuje lokalne iniciative na Goriškem in Koroškem, ki obujajo stare sadne sorte kot del kulturne dediščine. Razstava bo nudila multisenzorno izkušnjo, umetniška dela pa bodo kot kronisti izpostavljala potrebo po ponovni vzpostavitvi ravnovesja med človekom in naravo. Projekt poteka v sodelovanju z EPK Nova Gorica–Gorica 2025.

Od marca do maja v galeriji načrtujejo tudi predstavitev del Matjaža Hanžka in Tadeja Pogačarja. Hanžek, domačin iz Slovenj Gradca, bo v galeriji prvič razstavljal samostojno in ob tej priložnosti ustvaril nova dela. Pogačar, čigar dela galerija hrani v svoji zbirki in ki raziskuje tudi konceptualno dediščino s Slovenj Gradcem povezanega Pina Poggija, bo izpostavil družbena razmerja prek projektov, ki so nastajali v domačem in mednarodnem prostoru. Razstava je nastala v sodelovanju z Galerijo P74 in Zavodom P.A.R.A.S.I.T.E.

KGLU bo gostovala tudi v galerijah po Sloveniji, med drugim z deli Franca Bernekerja na razstavi Male galerije BS. V okviru EPK bo v novo nastajajoči taktilni galeriji Goriškega muzeja, s katero bodo umetnost približali slepim in slabovidnim, omogočila taktilno repliko dela iz zbirke KGLU (Mirsad Begić, Vran, 2003, bron), dvojnik taktilne replike bo od februarja do maja razstavljen tudi v Galeriji NLB Avla (Ljubljana) v okviru razstave Triglavska jezera. Poleti bodo v Koroški osrednji knjižnici Ravne na Koroškem predstavili likovna dela koroških umetnic in umetnikov iz zbirke KGLU.

Jeseni se bodo ponovno povezali z zagrebško galerijo Lexart z razstavo del Wolfanga Temmla, to bo neke vrste izmenjava, ker bo pred tem v Galeriji Ravne razstavljal hrvaški umetnik Dean Jokanović Toumin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.