Potem ko smo v Večeru objavili članek o pijači Prime, ki je med mladimi sprožila pravo evforijo, se je na družbenem omrežju oglasila bralka, ki je zapisala, da so v Kopru otroci pijačo kradli, ker zanjo niso imeli denarja. Po njenih besedah naj bi se vmešali tudi varnostniki in policija.
Zadevo smo preverili na Policijski upravi Koper, kjer so nam potrdili, da obravnavajo en takšen primer, torej kaznivo dejanje tatvine. "V zadevi bomo na okrožno državno tožilstvo v Kopru podali kazensko ovadbo za kaznivo dejanje tatvine."
Kakšna je razlika med pijačama?
Pijača je na voljo v dveh različicah - Prime Hydration in Prime Energy, pri čemer ima slednja izjemno visoko vsebnost kofeina.
Na policah Interspara je mogoče najti različico športnih napitkov Prime (hydration, 500 ml) petih različnih okusov. Gre torej za različico, ki ne vsebuje kofeina. Drugo različico, Prime Energy, je mogoče kupiti v trgovinah, zlasti spletnih, ki so specializirane za prodajo ameriških izdelkov.
Kaj vsebuje pijača?
Po podatkih, dostopnih na spletni strani pijače, ki jih povzema portal N1, ena pločevinka energijske pijače Prime Energy (približno 3,5 decilitra) vsebuje kar 200 miligramov kofeina. To je približno toliko, kolikor ga je v šestih primerljivo velikih pločevinkah kokakole oziroma dveh pločevinkah Red Bulla. Povprečna gazirana brezalkoholna pijača sicer vsebuje od 30 do 40, skodelica kave pa 100 miligramov kofeina.
Vprašanja o pijači Prime smo naslovili tudi na upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), od koder so nam pisno pojasnili, da so v oktobru prejeli prijavo, ki se je nanašala na pijačo Prime. Postopek ugotavljanja dejstev je še v teku. "Obstaja namreč več vrst pijač, različnih okusov in z različno sestavo. V časopisnih člankih navajajo sestavine, ki jih nekateri izdelki te blagovne znamke sploh ne vsebujejo, na primer kofein. Ukrepanje bo mogoče po tem, ko se ugotovi dejansko stanje in oceni skladnost z zakonodajo," pravijo.
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin sicer izvaja nadzor nad različnimi pijačami - brezalkoholnimi, gaziranimi, energetskimi, aromatiziranimi, alkoholnimi, žganimi ... Nadzor izvajajo v skladu s svojimi pristojnostmi.
Ali preverjajo, kaj vse pride na naš trg? "V okviru uradnih pregledov živil pri proizvajalcih in distributerjih se izvaja tudi nadzor nad pijačami. Nadzor se izvaja tudi ob uvozu. V vzorcih se analitsko preverja tiste parametre, ki so smiselni in predstavljajo tveganja. V primeru neskladnosti glede označevanja ali preseganja določenih vrednosti sestavin, ki so normirane v zakonodaji, ali prisotnosti nedovoljenih snovi UVHVVR ukrepa." Na vprašanje, kako problematične so pijače, kot je Prime, pa odgovorijo: "O skladnosti oziroma neskladnosti živila bomo lahko govorili, ko bodo poznana vsa dejstva. Zagotovo je potrebno pregledati tudi vsa navodila in priporočila na deklaracijah in jih upoštevati pri oceni skladnosti. Dolžnost potrošnikov pa je, da podatke na deklaracijah preberejo in upoštevajo."
Kot smo že poročali, so mnenja o pijači deljena, veliko je opozoril pred kofeinom, ki ga vsebuje ena od različic te pijače. Ameriški senator Chuck Schumer je zato lani pozval Ameriško agencijo za hrano in zdravila (FDA), naj pijačo vzame pod drobnogled. "Eden najbolj vročih poletnih statusnih simbolov za otroke tokrat ni obleka ali igrača," je zatrdil na tiskovni konferenci. "To je pijača – a kupci in starši pazite, ker je skrb za zdravje otrok, ki jih pijača sicer tako vročično cilja, resna. Prime je tako nov, da večina staršev o njem nima pojma," je bil iskren. Več si lahko preberete tukaj.