
Strah, polemike in še marsikaj se je pletlo po glavah navijačev Liverpoola ob koncu prejšnje sezone, ko je moštvu iz mesta Beatlov po skoraj desetletju v slovo pomahal Jürgen Klopp. Nemški strokovnjak je redse v času, ki ga je preživel na Anfieldu, vrnil na vrh angleškega in evropskega klubskega nogometa, zato je bil njegov odhod še toliko bolj emocionalen. Toda Klopp je klubu že na svoji zadnji tekmi napovedal svetlo prihodnost pod Arnetom Slotom - ni se motil.
Liverpool zaseda prvo mesto v angleški premier ligi in z (vsaj) desetimi točkami naskoka pred prvimi zasledovalci deset krogov pred koncem sezone že pošteno drvi proti lovoriki. Največje zasluge pri tem pa ima seveda izjemni Mohamed Salah. Egipčan je bil s svojim prihodom na Anfield eden tistih, ki so začeli in poskrbeli za preporod Liverpoola. Če se je zdelo, da je vrhunec njegove kariere že mimo, je v tej sezoni s svojimi predstavami presenetil in navdušil mnoge.
Za nogomet je žrtvoval praktično vse
Življenje 32-letnika vendarle zmeraj ni bilo tako idilično, kot je zdaj. Če vam kdo reče, da se s trdim delom in predanostjo da doseči marsikaj, mu verjemite na besedo. To vam lahko potrdi tudi Mohamed Salah. Krilni napadalec je za svoj uspeh žrtvoval ogromno, celo lastno prihodnost, če mu ne bi uspelo. Kariera mladega nogometaša se je v zgodnjih letih tako stopnjevala, da se je pri rosnih štirinajstih na trening petkrat tedensko z avtobusom vozil dobre štiri ure - v eno smer, medtem pa je moral tudi večkrat prestopiti. Posledično je šolo obiskoval le (največ) dve uri dnevno, saj mu je izostanek opravičil klub.
Pri štirinajstih se je na trening petkrat tedensko z avtobusom vozil dobre štiri ure - v eno smer
Vztrajnost je Salaha leta 2012 pripeljala na staro celino, ko je evropski nogomet prvič izkusil v dresu Basla, v tistem času serijskega švicarskega prvaka. V dveh letih, ki jih je preživel v Švici, se je štirikrat v evropskih klubskih tekmovanjih pomeril s svojim naslednjim klubom (Chelsea). Egipčan je mrežo kluba s Stamford Bridgea v tem obdobju zatresel trikrat in si pozimi leta 2014 priboril prestop v najmočnejšo ligo na svetu. Njegova dve in pol leti trajajoča doba pri bluesih je bila zaznamovana s posojami, saj je Chelsea klub, za katerega je Salah v svoji karieri odigral najmanj tekem. Po devetnajstih nastopih in posojah na Apeninski polotok k Fiorentini in Romi se je londonski velikan odpovedal še enemu dragulju današnje generacije. Znano je namreč, da na zahodu angleške prestolnice poleg Salaha niso prepoznali niti potenciala Kyliana Mbappeja in Kevina De Bruyneja.

Liverpoolova enajstica je novo zatočišče po Londonu našla v večnem mestu, kjer pa je v dresu sinov volkulje že v prvi sezoni svojega polnopravnega članstva poskrbela, da je k Romi prišel klic iz pisarn na Anfieldu - in nekega dne bodo preprosto lahko dejali, kot angleži radi rečejo .... "vse ostalo je zgodovina".
Mohamed Salah ima do 25. maja, ko bo na sporedu zadnji krog letošnje sezone, čas, da zgodovino angleškega nogometa znova spiše po svoje. Trenutno je izjemni Egipčan deset krogov pred koncem prvenstva pri 25 doseženih zadetkih in 17 asistencah. Skupno je torej sodeloval pri 42 golih, v tem času pa je podrl tudi nekaj rekordov - in še več jih lahko do poletja. Na zadnjem obračunu proti Manchester Cityju je postal namreč šele prvi nogometaš v zgodovini premier lige, ki mu je uspelo sodelovati pri več kot štiridesetih zadetkih v dveh različnih sezonah angleškega prvenstva.
Ker je na enajstih tekmah v osebno statistiko vpisal vsaj en zadetek in eno asistenco, je po desetletju uspel prekiniti vrzel, ki je v najmočnejših petih evropskih ligah zazevala za Lionelom Messijem, kateremu je to v dresu Barcelone uspelo v sezoni 2014/15.


Arne Slot je mož, ki je lahko prav po zaslugi svojega najboljšega nogometaša pred finišem sezone skorajda brez skrbi, a priznava, da takšna predstava in kvaliteta nista prišli čez noč: "Gre za pravega profesionalca, ne le po tem, kar vidite na igrišču, ampak tudi po tem, da na trening prihaja zgodaj in trdo dela na svoji pripravljenosti. Včasih vidim objave na instagramu in mislim, da dela tudi doma. Če torej vidim, koliko dela opravi tukaj, potem pa da naredi še kaj dodatnega doma, mislim, da je našel ravnovesje oziroma način, da iz sebe potegne najboljše. To je tudi tisto, kar pride z izkušnjami, z igranjem tolikšnega števila tekem na najvišji ravni."
Kateri rekordi so ogroženi
Glede na vse rekorde, ki se jih je Liverpoolov krilni napadalec od začetka sezone že polastil, bi se morala za glavo držati predvsem moštva, ki bodo do zaključka prvenstva na svojem stadionu še gostila vodilno ekipo lige. Salah je bil namreč z doseženim golom ali asistenco udeležen pri kar sedemindvajsetih gostujočih zadetkih svojega kluba v dosedanjem tekmovalnem letu, kar ga že zdaj uvršča na vrh pred Andrewa Colea, ki se je pred več kot dvajsetimi leti ustavil pri številki enaindvajset. Prav tako je Egipčan šele prvi nogometaš v zgodovini tega tekmovanja, ki mu je še pred božičem na svojem kontu uspelo zabeležiti dvomestno število golov in asistenc.
Salah je izenačil tudi dosežek Harryja Kanea in Kevina Phillipsa, s katerima si deli rekord za največ doseženih gostujočih zadetkov v eni sezoni, s tem da ima Salah na voljo še štiri tekme, da se sam postavi na vrh. Na teh bo lovil še rekord za največ asistenc na gostovanjih v eni sezoni. Trenutno je pri enajstih in je izenačen s Cescom Fabregasom, kateremu je to uspelo pred desetimi leti.
"Salah ima sezono kot nekoč Messi in Ronaldo," je predstave egiptovskega napadalca komentiral nekdanji branilec Liverpoola Jamie Carragher. Vsi vemo, da so bile te zmeraj zaznamovane s številnimi mejniki, Mo Salah jih ima še ogromno na dosegu roke. Najbolj verjeten rekord je tisti, ki ima tudi najdaljšo brado. V sezoni 1994/95 je eden najboljših angleških napadalcev Alan Shearer na dvainštiridesetih tekmah skupaj prispeval 47 zadetkov in asistenc. Član Liverpoola je trenutno skupaj le še šest zadetkov ali asistenc oddaljen, da ta dosežek preseže, oziroma pet, da ga poravna. Da mu to morebiti ne bi uspelo, bi moral kar konkretno pasti pod svoje zdajšnje povprečje.
Salah pa lovi še rekorda za največ doseženih zadetkov in vpisanih asistenc znotraj ene sezone. Slednjega, ki si ga z dvajsetimi asistencami delita Kevin De Bruyne in Thierry Henry, naj bi po pričakovanjih presegel, medtem ko bo strelski uspeh Erlinga Haalanda izpred dveh let nekoliko težje ujel, saj bi posledično moral v povprečju do konca prvenstva na vsaki tekmi doseči zadetek in na vsaj eni dva, da bi se izenačil z Norvežanom, ki je dosegel šestintrideset golov. Z nazivom najboljšega strelca sezone v premier ligi bi v svojo vitrino postavil že četrto zlato kopačko, posledično bi jih, ob Henryju, imel največ. Je pa Salah tudi zelo visoko na večnih lestvicah. Med strelci je v premier ligi le še pet zadetkov oddaljen od četrtega mesta, kar pomeni, da bi potemtakem gledal v hrbet le še Wayneu Ronneyju, Harryju Kaneu in Alanu Shearerju. Slednji je vodilni tudi po skupnem številu zadetkov in asistenc, kjer je Salah na petem mestu, a če se bo 32-letnik odločil za podaljšanje sodelovanja z Liverpoolom, je ta rekord še kako ogrožen.
"Upam, da bo ostal v klubu. Je najboljši napadalec, ki ga je imel Liverpool v sodobnem času. Seveda so bili tudi drugi zelo dobri, toda gre za fantastičnega igralca, človeka in izjemnega športnika," je pred dnevi o bivšem varovancu, kateremu pogodba poteče ob koncu sezone, dejal Jürgen Klopp.
O Salahu je spregovoril tudi trener z največ tekmami v angleški ligi Arsene Wenger, ki je lahko na lastni koži občutil glavno moč v Liverpoolovih vrstah. "Ko smo igrali proti Salahu, si je ustvaril šest priložnosti na tekmo in dosegel en gol. Zdaj si ustvari dve priložnosti in doseže dva gola. Našel je popolno ravnovesje med strastjo do doseganja golov in asistiranja. Danes vse počne bolj kakovostno. To kaže, da ni le izjemen nogometni talent, ampak tudi zelo inteligenten nogometaš. Zdaj razume, da moraš tudi ustvarjati gole, če želiš biti resnično odličen igralec. To mu gre fantastično."
Če bi mu vse našteto uspelo, bi se podpisal pod najboljšo individualno sezono, kar so jih kadarkoli videli na Otoku. S tem bi se tudi vsaj z eno roko že dotaknil zlate žoge, najbolj prestižne individualne nagrade, kar bi pomenilo enega večjih povratkov, saj se Salah pri zadnjem izboru po nekaj letih sploh ni znašel v ožjem izboru nominirancev. Za zdaj George Weah ostaja edini nogometaš z afriške celine, ki se je polastil te nagrade, toda lahko da bo v letu 2025 dobil družbo. Pustimo se presenetiti in še naprej uživajmo, ko igra Salah.

Statistika Mohameda Salaha v tej sezoni
Odigrane tekme: 28
Zadetki: 25
Asistence: 17
Zadetki v povprečju na tekmo: 0,89
Asistence v povprečju na tekmo: 0,61
Zadetek ali asistenca v povprečju na tekmo: 1,5
Mejniki, ki jih v Angliji lahko preseže do konca sezone
- Največ zadetkov na gostujočih tekmah v eni sezoni (rekord je že izenačil)
- Največ asistenc v eni sezoni premier lige
- Največ zadetkov v eni sezoni premier lige
- Največ zlatih kopačk v angleškem prvenstvu
- Najvišji seštevek zadetkov in asistenc posameznika v eni sezoni
- Največ asistenc na gostovanjih v eni sezoni (rekord je že izenačil)
V dresu Liverpoola
Odigrane tekme: 388
Zadetki: 241 (tretji na večni klubski lestvici)
Asistence: 110 (tretji na večni klubski lestvici)
Osvojene lovorike: angleško prvenstvo (2019/20); liga prvakov (2018/19); angleški superpokal (2022/23); ligaški pokal (2021/22, 2023/24); FA-pokal (2022); Uefin superpokal (2019/20); svetovno klubsko prvenstvo (2020).