Svetovna zdravstvena organizacija: Kaj prinaša zgodovinski pandemski dogovor?

Andreja Kutin Andreja Kutin
20.05.2025 11:00

Sporazum WHO določa načela, pristope in orodja za boljše mednarodno usklajevanje na različnih področjih, pa tudi zavezuje farmacijo k večji odgovornosti.

Poslušaj
Generalni direktor WHO dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus s sodelavci. 
Who

Države članice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so danes soglasno sprejele prvi svetovni pandemski sporazum. Ta prelomna odločitev 78. svetovne zdravstvene skupščine predstavlja vrhunec več kot treh let intenzivnih pogajanj, ki so jih sprožile vlade kot odgovor na uničujoče posledice pandemije covida-19 z namenom ustvariti bolj varen in pravičen svet ob prihodnjih pandemijah.

Obveznosti cepljenja in lockdownov

A pozor, sporazum kljub številnim preplahom, ki so jih širili pristaši teorij zarot, ne ureja nacionalnih ukrepanj. "Nič v pandemskem sporazumu WHO se ne sme razlagati, kot da daje sekretariatu Svetovne zdravstvene organizacije, vključno z generalnim direktorjem WHO, kakršnokoli pooblastilo za usmerjanje, odrejanje, spreminjanje ali drugačno določanje nacionalne in/ali notranje zakonodaje ali politik katerekoli pogodbenice niti za nalaganje ali drugačno vsiljevanje obveznosti, da pogodbenice sprejmejo določene ukrepe, kot so prepovedi ali sprejemanje potnikov, uvedba obveznega cepljenja, terapevtskih ali diagnostičnih ukrepov ali izvajanje zapor (lockdownov)," sporočajo iz sekretariata. 

"Svet je danes varnejši zaradi vodstva, sodelovanja in zavezanosti naših držav članic k sprejetju zgodovinskega sporazuma WHO," je dejal generalni direktor WHO dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Sporazum predstavlja zmago za javno zdravje, znanost in multilateralno ukrepanje. Zagotovil bo, da bomo lahko skupaj bolje zaščitili svet pred prihodnjimi pandemskimi grožnjami. Je tudi priznanje mednarodne skupnosti, da naši državljani, družbe in gospodarstva ne smejo biti ponovno izpostavljeni izgubam, kot smo jih doživeli med covidom-19."

Več dolžnosti farmacije

Pandemski sporazum WHO določa načela, pristope in orodja za boljše mednarodno usklajevanje na različnih področjih, z namenom okrepiti globalno zdravstveno strukturo za preprečevanje, pripravljenost in odziv na pandemije. To vključuje pravičen in pravočasen dostop do cepiv, zdravil in diagnostičnih sredstev.

V skladu s sporazumom bodo farmacevtski proizvajalci, ki sodelujejo v sistemu PABS, igrali ključno vlogo pri pravičnem in pravočasnem dostopu do zdravstvenih izdelkov, povezanih s pandemijo, tako da bodo WHO dali na voljo "hiter dostop, ciljno usmerjen na 20 % njihove realnočasovne proizvodnje varnih, kakovostnih in učinkovitih cepiv, terapevtikov in diagnostike za patogene, ki povzročajo pandemijo".  Distribucija teh izdelkov v države bo potekala na podlagi tveganja in potreb javnega zdravja, s posebnim poudarkom na potrebah držav v razvoju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.