
Policija je v ponedeljek pridržala 11 turških novinarjev, ki so poročali o protestih, od tega osem v Istanbulu in tri v Izmirju. V torek je sodišče v Istanbulu za sedem od njih odredilo pripor zaradi domnevnega sodelovanja na nezakonitih zborovanjih in shodih.
Odločitev sodišča je sprožila ostro obsodbo skupin za človekove pravice, novinarskih organizacij in tiskovne agencije AFP. Danes pa je sodišče v Istanbulu odločilo, da sedem novinarjev izpustijo iz pripora.
Kot je sporočil odvetnik fotografa AFP, ga bodo predvidoma iz zapora izpustili še danes. Ni pa jasno, ali so umaknili obtožnice ali gre za pogojni izpust.
Pri štirih drugih novinarjih, ki so jih pridržali v ponedeljek, so dva izpustili, dva pa ostajata v priporu v Izmirju.
Odkar so 19. marca aretirali in nato zaprli priljubljenega opozicijskega župana Istanbula Ekrema Imamogluja dnevno po Turčiji potekajo protesti, nazadnje v sredo. Pogosto izbruhne tudi nasilje, doslej je bilo ranjenih 150 policistov, je danes sporočil notranji minister Ali Yerlikaya.
Dodal je, da so doslej pridržali skoraj 1900 ljudi v povezavi s protesti. Večino so spustili na prostost, so jih izpustili po plačilu varščine ali pa jih še preiskujejo. Za 260 pa so odredili pripor, zaenkrat ni znano, česa jih obtožujejo.
53-letni Imamoglu velja za glavnega političnega tekmeca predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. Tožilci očitajo Imamogluju, ki so ga medtem suspendirali kot župana, članstvo v kriminalni združbi, podporo teroristični skupini in korupcijo.
Kljub odreditvi pripora je Republikanska ljudska stranka (CHP) Imamogluja uradno imenovala za svojega kandidata na predsedniških volitvah, ki bodo predvidoma leta 2028.