Volilne napovedi in ankete se niso zmotile, ko so v drugem krogu predsedniških volitev na Poljskem obema kandidatoma napovedovale okoli 50 odstotkov glasov. Če je bil po objavi rezultatov vzporednih volitev v rahli prednosti Rafal Trzaskowski, župan Varšave in kandidat proevropske vladne koalicije, zbrane okoli Državljanske platforme premierja Donalda Tuska, se je čez noč vse obrnilo. V nedeljo zvečer sta zmago razglasila oba kandidata, zaradi tesnega izida so glasovnice preštevali celo noč, zjutraj pa je državna volilna komisija sporočila, da je zmagal Karol Nawrocki, ki je kandidiral s podporo opozicijske skrajno desne stranke Zakon in pravičnost (PiS).
Po preštetih vseh glasovnicah je osvojil 50,89 odstotka glasov, Trzaskowski pa 49,11 odstotka. Ob zmagi je Nawrocki, ki je v prvem krogu osvojil okoli 30 odstotkov glasov, dejal, da bodo rešili Poljsko. Volilna udeležba je bila visoka, skoraj 72-odstotna, višja kot pred petimi leti, ko je bil za drugi in zadnji mandat izvoljen Andrzej Duda, prav tako kandidat PiS.
42-letni Nawrocki, doktor zgodovine, velja za poljskega nacionalista. Naklonjen je politiki predsednika ZDA Donalda Trumpa, javno ga je podprl tudi madžarski premier Viktor Orbán.
Kje je Tuskova koalicija storila napako?
O volitvah smo govorili s poljskim publicistom Nikodemom Szczygłowskim iz Krakova. Razloge za tesen volilni izid vidi v skrajni polarizaciji in neomejenem populizmu, iz česar izhaja vse ostalo. "Volilna kampanja je bila podobna farsi in je bila večkrat na robu absurdnosti. Pojavljajo se analogije z izvolitvijo Donalda Trumpa v ZDA. Nawrockemu škandali niso škodovali, nasprotno - okoli njega so se združili volivci s konservativnimi pogledi, ki so sicer zelo razdeljeni. Jih pa povezujejo frustracije. Recimo vprašanje beguncev, odpor do Tuskove vlade, turbonacionalistična retorika, odpor do prisotnosti Ukrajincev in splošno sovraštvo do liberalizma. Vse to je v drugem krogu poosebljal Nawrocki, ampak bi lahko to zlahka bil tudi kdo drug," razlaga sogovornik.
Meni, da je bila napaka, da je vladajoča koalicija, zbrana okoli Državljanske platforme premierja Donalda Tuska, za svojega kandidata izbrala župana Varšave Rafala Trzaskowskega. "Je zelo nepriljubljen v širši provinci, zlasti na vzhodu in jugovzhodu države. Druga napaka je bila strategija, da je Trzaskowski udarjal v podobnih populističnih tonih kot njegov protikandidat, kar je značilno za PiS. Očitno je Tusk menil, da je le na tak način mogoče premagati PiS. Pritegniti so želeli tudi desne volivce, ampak so pri tem popolnoma pogrnili. Pomembna je tudi vloga Cerkve, saj tako cerkveni dostojanstveniki kot tudi navadni duhovniki ne skrivajo političnih preferenc in so v nekaterih primerih odkrito pozivali k podpori Nawrockemu, ki da zagovarja tradicionalne vrednote. Sicer mu očitajo stike s podzemljem, tudi zvodništvo," razlaga Szczygłowski.
Ob tem opozori še na nemoč levice, ki, kot pravi, deluje le v svojem mehurčku v velemestih. "V prvem krogu sta oba kandidata levice skupaj osvojila malo več kot deset odstotkov. Desno volilno telo se je ponovno konsolidiralo okoli narativa PiS. Priča smo nadaljnji radikalizaciji desnega dela političnega spektra."
Nawrocki kot figura Kaczyńskega
Izvolitev Nawrockega pomeni torej nadaljnjo polarizacijo že globoko razdeljene poljske družbe. Predsednik Poljske ima sicer omejena pooblastila, lahko pa vlaga veto na sprejete zakone, kar je počel že Duda. Sogovornik meni, da bo v začetni fazi Nawrocki kot predsednik služil kot orodje v rokah predsednika PiS Jarosława Kaczyńskega, ki želi na vse pretege odložiti svojo politično upokojitev in dokazati, da je krmilo stranke še vedno trdno v njegovih rokah.
"Glavna naloga Nawrockega bo torej politična destabilizacija, ki bo vključevala zakonodajne pobude vladajoče koalicije. Tudi je zelo verjetno, da bo Kaczyński preko Nawrockega želel doseči predčasne volitve, saj trenutna politična opcija zanj ni ugodna. Sodelovanje vlade s predsednikom bo močno ovirano, kot je bilo za časa predsednika Andrzeja Dude. Če to ne bo uspelo in bo vlada vendarle ostala na oblasti do rednih volitev leta 2027, je možnih več scenarijev. Tusk mora vsekakor ustrezno oceniti napake in posledice te kampanje, preoblikovati koalicijo in najti drugo strategijo. Jasno se je namreč pokazalo, da PiS ni mogoče premagati s populizmom v njihovem slogu," je še za Večer komentiral Nikodem Szczygłowski.
Da ne pričakuje večjih sprememb, ker se bo verjetno nadaljevala kohabitacija med konservativnim predsednikom in liberalnejšo vlado, je za STA ocenil nekdanji veleposlanik na Poljskem Bojan Grobovšek.