PGD Spodnja in Zgornja Gorica praznuje: Stoletje poguma in predanosti. Srca društva so ljudje, ne oprema

Barbara Bradač Barbara Bradač
19.06.2025 02:20

Gasilci že stoletje združujejo krajane kot eno od društev v občini Rače - Fram v duhu tovarištva, nesebične pomoči in neomajne srčnosti.

Poslušaj
PGD Spodnja in Zgornja Gorica
Arhiv Pgd

V letu, ko Slovenija praznuje številne pomembne zgodovinske mejnike, se s ponosom mednje vpisuje tudi Prostovoljno gasilsko društvo Spodnja in Zgornja Gorica, ki obeležuje 100 let neprekinjenega delovanja. Ta dolga pot, prežeta s srčnostjo, prostovoljstvom in neomajno voljo, potrjuje, kako pomembno vlogo imajo gasilci – ne le pri zaščiti življenj in premoženja, temveč tudi pri krepitvi družbene povezanosti, sožitja in solidarnosti.

Društvo je bilo ustanovljeno 9. marca 1925 v gostilni Vodušek na Zgornji Gorici kot odziv na vse pogostejše požare in pomanjkanje organizirane zaščite. Že v prvem letu so člani nabavili ročno gasilsko brizgalno in voz, zgradili prvo garažo ter sejno sobo. Ti skromni, a odločilni začetki so postavili temelje za stoletno rast.

Ob prazniku so na kmetiji Fingušt v Zg. Gorici izvedli veliko gasilsko vajo (manever).
arhiv društva

Gradili so z roko v roki – dom, ki povezuje

Z leti se je društvo razvijalo in nadgrajevalo svoje delovanje – od prvega prapora leta 1956 do gradnje novega gasilskega doma, ki se je začela leta 1981 in postala simbol povezanosti celotne vasi. "Dom je gradila celotna Gorica. Ni bilo vaščana, ki ne bi priskočil na pomoč. Pomagali so s hrano, materialom, delom, finančnimi prispevki in tudi z vzpodbudnimi besedami," so zapisali v zborniku, izdanem ob visokem jubileju. Danes društvo vodi predsednik Srečko Rojs, pred njim pa so med drugimi to vlogo opravljali Štefan Gregorc, Tone Španinger, Franc Tomanič, Vinko Lončarič, Vinko Benc in Mirko Robar.

Z zadnjimi investicijami v sodobna vozila in opremo za delo v najzahtevnejših razmerah so danes gasilci pripravljeni na vsak izziv, ki ga prinašajo naravne in druge nesreče. A pravo srce društva niso objekti in oprema, temveč ljudje. Člani, ki so skozi desetletja s prostovoljnim delom, požrtvovalnostjo in predanostjo gradili, širili in ohranjali gasilsko poslanstvo. Poseben pomen imajo mlajše generacije – pionirji, pionirke, mladinci in mladinke –, ki s svojo energijo in vedoželjnostjo zagotavljajo svetlo prihodnost društva.

Na gasilski vaji so sodelovali tovariši PGD Fram, PGD Podova, PGD Rače in PGD Šikole iz občine Kidričevo. Na vaji je sodelovalo 68 gasilcev ter 11 gasilskih vozil.
Arhiv Društva

Pomembnost PGD Spodnja in Zgornja Gorica izpostavlja tudi župan Občine Rače - Fram, Samo Rajšp, ki je ob jubileju društvu izrekel iskreno zahvalo in podporo: "Gasilke in gasilci ste resnično izjemni ljudje, ki vsakodnevno pišete zgodbe poguma in srčnosti." Tudi najvišji predstavniki Gasilske zveze Slovenije in Gasilske zveze Maribor so poudarili pomen društva kot stebra varnosti in solidarnosti.

Mladi gasilci – temelj prihodnosti

"Res je, da ob besedi gasilec vsak najprej pomisli na požar, vendar je gasilstvo še veliko več kot samo pomoč ob požaru oziroma kakšni drugi nesreči. Menim, da smo prostovoljni gasilci v našem kraju zelo povezani, kar omogoča sodelovanje pri projektih - tudi takšnem, kot je tudi organizacija 100. obletnice delovanja PGD-ja. Brez ljudi, ki za društvo žrtvujejo ogromno svojega prostega časa in energije, organizacija takšne prireditve ne bi bila mogoča, prav tako pa društvo ne bi moglo tako dobro delati in imeti toliko članov," je povedala članica društva Anja Čelan.

Poseben pomen imajo mlajše generacije – pionirji, mladinci in mladinke.

Društvo danes šteje okoli 200 članov, od tega več kot 50 pionirjev in mladincev, 13 pripravnikov, 37 operativnih in 17 rezervnih operativnih gasilcev. Ponosno gojijo delo z mladimi – z dvema pionirskima in dvema mladinskima desetinama, ki ju sestavljajo nadobudni mladi gasilci. Mlade urijo in vzgajajo mentorji pod vodstvom glavne mentorice gasilske mladine Jožice Rihtarič. "Vse, ki ne vedo natančno, kaj gasilci počnemo, vabim, da se nam pridružijo na vajah ali pripeljejo otroke, da spoznajo, kaj gasilstvo dejansko pomeni. Osnova vsega je znanje – brez znanja težko pomagaš drugemu. Pri nas začnejo otroci to znanje pridobivati že kot pionirji, od šestega leta dalje," dodaja Čelan.

Vrednote, ki gasilstvo držijo pokonci

Namestnik predsednika društva Peter Fingušt pa poudarja širšo vlogo gasilstva: "Velik del časa namenjamo izobraževanju, operativnim vajam, delu z mladino ter pripravam na gasilska tekmovanja. V manjših vaseh smo gasilci pogosto steber družabnega življenja. V gasilskih domovih se odvijajo številne aktivnosti, ki povezujejo skupnost." Posebej pomembna so po njegovem mnenju gasilska tekmovanja, ki mladim omogočajo prvi stik z gasilstvom. "Če želimo imeti operativne člane tudi v prihodnosti, moramo vlagati v mladino. Brez njih društvo ne bi imelo prihodnosti," poudarja Fingušt. Ob tem opozori še na ključne vrednote gasilstva: "Zame sta največji vrednoti pomoč sočloveku in tovarištvo. Žal te vrednote danes izginjajo, gasilstvo pa temelji prav na njih. Delo gasilca prinaša občutek osebnega zadovoljstva in omogoča koristno preživljanje prostega časa." Sodelovali so na večjih in zahtevnejših intervencijah. Pri tem ima v mislih Kras 2022 in Poplave 2023.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.