
Precej nenavadno je, da se tekme nogometne lige prvakov igrajo v januarju. A to je realnost novonastalega ligaškega dela tekmovanja, ki ima za razliko od skupinskega dela preteklih različic dva tekmovalna dneva več. Zadnji bo na sporedu to sredo, ko bo, v izogib pretiranemu kalkuliranju, vseh 18 tekem odigranih ob 21. uri.
Večina Slovencev se poslavlja
Ljubitelji slovenskega nogometa bodo v zadnjem večeru ligaškega dela še lahko pesti stiskali za vse slovenske nogometaše, ki so v tej sezoni zaigrali med evropsko nogometno smetano, a žal od februarja ne bo več tako. Slovan iz Bratislave, graški Sturm, Leipzig in Crvena zvezda so pred sklepnim dejanjem že med ekipami, ki nimajo več možnosti za napredovanje. Kenan Bajrić, Tomi Horvat, Jon Gorenc Stanković in Timi Max Elšnik bodo tako v slovo pomahali svoji prvi sezoni med elito. Vanja Drkušić bi tudi ob morebitnem napredovanju rdeče-belih iz Beograda zaključil z nastopi v ligi prvakov, saj se predčasno vrača iz posoje v svoj matični klub, Zenit iz Sankt Peterburga. Medtem klub Benjamina Šeška in Kevina Kampla sodi med eno večjih razočaranj te sezone. Nogometaši Leipziga so bili na žrebu v prvem kakovostnem bobnu, zato se je od njih pričakovalo marsikaj, a prikazali so prav nasprotno.
Četudi so v domačem prvenstvu prvič klonili šele v začetku novembra, pa zadetki slovenskega napadalca na vseh frontah niso bili dovolj, da bi rdeči biki prišli vsaj med najboljših 24. Leipzig je namreč v sedmih krogih ob šestih porazih le enkrat uspel slaviti.
Mesto med najboljšo šestnajsterico že imata zagotovljeno Liverpool in Barcelona, medtem ko bodo preostali nosilci v tej fazi tekmovanja znani šele po koncu sredinih obračunov. Med kandidati za uvrstitev med najboljših osem v ligaškem delu tekmovanja je tudi Jan Oblak s svojim Atleticom, ki je trenutno pri petnajstih osvojenih točkah. Varovanci Diega Simeoneja bodo neposredno uvrstitev v osmino finala lovili na gostovanju pri že izpadlem Salzburgu, kjer, če želijo sami odločati o svoji usodi, potrebujejo zmago. V nasprotnem primeru pa bodo odvisni od uspešnosti najbližjih zasledovalcev.

Kdo je navdušil in kdo razočaral?
Ko je govora o odkritjih sezone, se moramo ustaviti pri francoskih predstavnikih. Monaco in Lille sta trenutno povsem v stiku z najboljšimi ekipami, sploh za slednje je to še kako velik uspeh, saj so v prejšnji sezoni nastopali v konferenčni ligi in med drugim gostovali v Ljubljani. Brest je v svoji sploh prvi sezoni v evropskih tekmovanjih prišel do napredovanja, za češnjo na vrhu torte pa bo poskrbel poslednji dvoboj prve evropske jeseni z madridskim Realom.
Aktualni prvaki so bili med tistimi, ki niso kazali pričakovane forme, po porazih proti Milanu, Liverpoolu in Lillu se je marsikdo že spraševal, če se jim bo sploh uspelo prebiti naprej. Galaktiki so si s polnim izkupičkom v zadnjih dveh krogih nekoliko rešili kožo, vendar pa se bodo playoffu za osmino finala težko izognili. Tudi Bayern je kljub silovitemu začetku in visoki zmagi nad zagrebškim Dinamom kasneje nekoliko popustil in se nahaja šele na 15. mestu. Le mesto višje so lanski finalisti iz Dortmunda, ki za razliko od domačega tekmeca v bundesligi ne navdušujejo.
Absolutno razočaranje sezone so zaenkrat še zmeraj nogometaši Manchester Cityja. Meščani se pred zadnjim krogom nahajajo tik pod mesti, ki vodijo v dodatne kvalifikacije za osmino finala, zato pride zanje jutri v poštev le domača zmaga proti Bruggeu.
Nov sistem je svojevrsten tudi v izločilnih bojih, kjer pari primarno ne bodo določeni na podlagi žreba, ampak uvrstitve v ligaški fazi. Posledično se nam že v osmini finala obetajo nogometne poslastice, mogoč je celo el clasico, ki je v tej sezoni že dvakrat postregel z obilico zadetkov.