Vsak dan na bolniški 56.000 ljudi. Kako do strožjih pravil za zavarovance?

Razmišljajo o določilu, da bi morali biti bolni, četudi jim je zdravnik predpisal aktiven stalež, v določenem časovnem obdobju doma zaradi nadzora  zavarovalnice in delodajalcev.
Razmišljajo o določilu, da bi morali biti bolni, četudi jim je zdravnik predpisal aktiven stalež, v določenem časovnem obdobju doma zaradi nadzora  zavarovalnice in delodajalcev.
Sašo Bizjak
Datum 22. oktober 2025 05:01
Čas branja 5 min

Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.

NASTAVI ↗
Vsak dan je v Sloveniji z dela odsotnih okoli šest odstotkov zaposlenih, kar pomeni 18 milijonov izgubljenih delovnih dni letno. Stroški zdravstvenega absentizma pa že dosegajo skoraj 700 milijonov evrov – to je 15 odstotkov vsega denarja iz zdravstvene blagajne. V ozadju so starajoča se populacija, psihične in telesne obremenitve ter dolge čakalne dobe pri specialistih.

V članku še izveste:

Kako je nekdo že 14 let na bolniški in je prejel več kot 126.000 evrov nadomestil.

Zakaj je 800 ljudem znižano nadomestilo in koliko je s tem prihranil ZZZS.

Kako podjetja sama krijejo prvih 30 dni bolniške – in zakaj zahtevajo spremembe.

Katera so nova, strožja pravila za bolniške odsotnosti, ki jih pripravlja ZZZS.

Zakaj je največ odsotnosti zaradi kostno-mišičnih obolenj in psihičnih težav – ne poškodb.

Kaj predlaga ekonomist dr. Kovač: meja trajanja bolniške, znižanje nadomestila, večja odgovornost politike.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.
Varna prijava

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.
Ste se kopali kdaj v jezeru?
Že večkrat.
55%
322 glasov
Samo enkrat.
14%
82 glasov
Še nikoli.
24%
139 glasov
Ne znam plavati.
7%
42 glasov
Skupaj glasov: 585