Vlada posegla na področje vinjet: Podaljšana veljavnost, sprememba na obalnih hitrih cestah, oglasili so se v SDS

Vlada zaradi številnih del na avtocestah z interventnim zakonom podaljšuje veljavnost letnjih vinjet za štiri mesece. Vlada s 1. januarjem 2026 odpravlja tudi uporabo vinjet na obalnih hitrih cestah.

Nadzorna kamera, ki preži na vozila brez vinjet.
Nadzorna kamera, ki preži na vozila brez vinjet.
P.N.

STA, M.R.

Datum 15. oktober 2025 10:56
Čas branja 4 min

Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.

NASTAVI ↗

Vlada je sprejela predlog interventnega zakona, ki ga bo poslala v potrditev državnemu zboru. Zaradi gradbenih del je namreč letos na avtocestah prihajalo do številnih zastojev, vlada pa se je sedaj odločila, da bi za štiri mesece podaljšala veljavnost tistih vinjet, ki bodo veljavne 1. decembra letos. 

S tem želijo pokazati "korekten odnos" do vseh uporabnikov avtocest, je povedal podpredsednik vlade Matej Arčon

Dodal je, da bodo hitro cesto v slovenski Istri med mednarodnim mejnim prehodom Škofije in Koprom z uredbo prekategorizirali v glavno cesto, zato tam s 1. januarjem 2026 ne bo več potrebna vinjeta, je dodal Arčon.

Premier Robert Golob pa je povedal, da gre za "logičen ukrep" v času, ko se izvajajo številne investicije v cestno infrastrukturo. "Dars se je po dolgem času skupaj z ministrstvom za infrastrukturo lotil prepotrebne obnove in sanacije celotnega omrežja avtocest v Sloveniji. Nekatere ukrepe je enostavno treba izpeljati, tudi če niso popularni, in se bodo še nadaljevali, zato sem bil zadovoljen, ko sta Dars in ministrstvo skupaj pripravila predlog, da se zaradi vseh teh zastojev podaljša veljavnost vinjet," je dejal.

SDS: Gre za sprenevedanje

Poslanec SDS Zvone Černač je dejal, da je vladni predlog podaljšanja veljavnosti letnih vinjet predvolilna poteza. Težave, s katerimi je vlada utemeljila predlagano podaljšanje vinjet, so uporabnike slovenskih avtocest pestile že lani, pa vlada takšnih ukrepov takrat ni sprejela, je povedal.

"Smo v predvolilnem obdobju in žal se ne moremo znebiti grenkega priokusa, da to ni bilo narejeno zaradi interesov uporabnikov in njihovih težav, saj bi bilo sicer narejeno že lani, temveč bolj zaradi predvolilnega obdobja," je povedal. Napovedal je, da bodo v SDS v prihodnje omogočili dvojno rabo vinjete, kar bo družinam z dvema avtomobiloma omogočilo izmenično uporabo ene vinjete z obema avtomobiloma.

Glede odprave vinjet na Obali je vladi očital sprenevedanje. V SDS so namreč konec septembra vložili predlog novele zakona o cestninjenju, s katero bi odsek hitre ceste med Škofijami in Koprom izločili iz sistema cestninjenja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Ste se kopali kdaj v jezeru?
Že večkrat.
58%
561 glasov
Samo enkrat.
14%
137 glasov
Še nikoli.
22%
214 glasov
Ne znam plavati.
6%
58 glasov
Skupaj glasov: 970