Španci od Evropske komisije dobili zeleno luč za prevzem lastnice slovenske Hidrie

STA, M.R.
05.09.2024 13:23

Španska družba Gonvarri je dobila dovoljenje Evropske komisije za pridobitev izključnega deleža družbe H&R, krovne lastnice Hidrie. Gonvarri, ki je v lastništvo Hidrie vstopil konec 2022, bo tako lahko izvedel popoln prevzem H&R.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tovarna Hidrie v Idriji
Robert Balen

Kot so danes sporočili iz Bruslja, Gonvarri, ki sodi med vodilna podjetja na trgu predelave jekla in aluminija z močno prisotnostjo v avtomobilski industriji, ne krši konkurenčne zakonodaje. Tudi po prevzemu H&R bo namreč imel omejen tržni položaj in omejen vpliv na strukturo trga.

Gonvarri je v lastništvo H&R, ki ima v lasti 89 odstotkov Hidrie Holding (ostalo je v lasti družbe Hidria), kot strateški partner vstopil konec 2022, potem ko mu je julija tistega leta svoj 42-odstotni delež v H&R prodala družina Svetlik. V začetku 2023 je nato Gonvarri objavil še prevzemno ponudbo, v kateri je pridobil še malenkost več kot odstotek H&R.

Za prodajo svojih deležev španskemu podjetju so se nato v začetku junija letos odločili še ostali delničarji na čelu s konzorcijem menedžerjev, ki ga sestavljajo Iztok Seljak, Dušan Lapajne, družina Rejc in podjetnik Alex Luckmann. S temi lastniki in 11 manjšimi delničarji je Gonvarri že do zdaj po zakonu o prevzemih deloval usklajeno, prodaja deležev pa je rezultat tega, da so izkoristili svoje prodajne opcije.

Posredno in neposredno imetništvo delnic H&R v lasti Gonvarrija se tako povečuje na 100 odstotkov (brez upoštevanja lastnih delnic) oz. 94,5 odstotka, če se lastne delnice upoštevajo.

Družba H&R je, kot omenjeno, krovni lastnik Hidrie Holding, ta ima medtem v družbi Hidria skoraj 81,5-odstotni delež, ostalo pa je v lasti Hidrie same.

Hidria bo po zagotovilih vpletenih ohranila sedež v Sloveniji. Tričlanski poslovodni odbor bo še naprej vodil glavni direktor Bojan Gantar, člana poslovodnega odbora pa bosta ostala Simon Velikonja in Emilio Ros Torres. Seljak in Lapajne ostajata člana upravnega odbora H&R, Andra Krapš Rejc pa bo končala funkcijo predsednice upravnega odbora H&R.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta