Današnji četrtek pomeni vrhunec vročine v tem tednu. Temperatura zraka po nižinah v osrednjem in vzhodnem delu države je bila popoldne blizu 35 °C. Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) pa je bil v Dobličah pri Črnomlju zabeležen celo absolutni slovenski junijski rekord: 38,4 stopinje Celzija. S tem je padel temperaturni rekord iz leta 2022, ko so 28. junija v Podnanosu namerili 38 stopinj. A kaj sledi?
Zrak pri tleh ni zelo suh. Po nižinah je ozračje soparno, z nadmorsko višino pa temperatura hitro pada, kar je običajen recept za popoldanske nevihte, pravijo pri Arso. Pa bo do njih res prišlo? Prve nevihte so že nastale nad glavnim grebenom Alp. Razvoj neviht je večji del dneva preprečevala stabilnejša plast na višini okoli 2000 metrov, ki je delovala kot pokrovka.
Toča v Avstriji.
Proti večeru bodo zaradi manjše višinske motnje nastajale nevihte na jugu Avstrije - dosežejo lahko tudi severni del Slovenije, možne so tudi močnejše nevihte, so opozorili na Arso. Vremenska motnja bo ponoči segla tudi na južno stran Alp. S tem pa se bo povečala verjetnost nastanka neviht tudi drugod po Sloveniji.
Iz Avstrije so kmalu začele prihajati informacije o močnejših nevihtah in debeli toči. Na Tirolskem (najbolj prizadeta sta okraja Schwaz in Kitzbühel, debela toča je padala tudi v Fügnu v dolini Zillertal) pa tudi na širšem graškem območju. Po 21. uri je že grmelo tudi nad Mariborom.
Arso: V večernih urah močnejše nevihte na severovzhodu države
"Spremljajo jih močni nalivi, močnejši sunki vetra in toča. Pogled pa je usmerjen tudi v Furlanijo - Julijsko krajino, kjer se naši zahodni meji bliža močnejši nevihtni sistem. V naslednjih urah bo dosegel naše kraje, verjetni pa so močnejši sunki vetra," so pri Agenciji RS za okolje zvečer objavili na X.
"Trenutno se razmere hitro slabšajo tudi v okolici Maribora, kjer so nevihte prebile zaporno plast. Ob nevihtah so možni toča, silovit veter in številni udari strel. Nevihte se pomikajo proti severovzhodu. Najhuje se še vedno pričakuje v pasu od zahodne do vzhodne Slovenije (prek osrednjega dela), saj se bo nevihtna linija nad Furlanijo še okrepila. Veter lahko v sunkih preseže hitrost 100 km/h, možna pa je tudi debelejša toča," so opozorili na facebook strani Neurje.si.
Z jugozahodnim vetrom v višinah nas bo v drugem delu noči na petek nato verjetno dosegel nevihtni sistem iz severne Italije. Je pa za zdaj razvoj vremena zvečer in ponoči nad Slovenijo še negotov, saj se modelski izračuni precej razlikujejo. Glavna nevarnost bodo tako močni sunki vetra, pravi napoved Arso. Vremensko dogajanje se bo nato v zgodnjih jutranjih urah umirilo.
Burno vreme s četrtka na petek, prav okoli polnoči, napovedujejo tudi na Neurje.si. V pasu od zahoda proti vzhodu Slovenije prehod zelo močnega nevihtnega sistema, sunki vetra lahko presežejo 100 km/h. Možen je močan vetrolom, lokalno pa lahko nastane tudi debela toča. Podoben scenarij se je zgodil ponoči leta 2023, ko je iz Italije nad večji del Slovenije prišel močen nevihtni pas (t. i. bow echo) z rušilnim vetrom. Marsikje je odkrival strehe in povzročal hudo škodo na objektih, so spomnili.
Izjemna suša
V večini države so zelo sušne razmere, na Koroškem, Notranjskem in v Ljubljani z okolico pa izjemno sušne razmere površinskega sloja tal, ugotavlja Sušomer Agencije RS za okolje (Arso).
"Glede na dolgoletno povprečje v zadnjem 30-dnevnem obdobju v večjem delu države beležimo izjemno suhe razmere, na severovzhodu in skrajnem severozahodu pa zelo suhe razmere. Kazalnik padavin se giblje od 5 do 45 odstotkov," navaja spletno orodje za spremljanje suše.
Arso je zato poleg Koroške, ki jo je tako obarval že pred tednom dni, zdaj rdeče obarval še osrednjo Slovenijo in Notranjsko, preostalo državo pa oranžno.