
Ste registracijo svojega avtomobila že podaljšali preko spleta? Zaupamo vam, da je tako hitreje, brez čakanja in predvsem ceneje. To pa seveda še zdaleč ni edino opravilo, ki ga omogoča elektronska osebna izkaznica na daljavo, preko spleta. In, zanimivo, vsa opravila preko spleta niti niso cenejša, na primer za preverjanje, kdo je prijavljen na vašem naslovu, ob obisku upravne enote ne boste odšteli nič, ista poizvedba preko portala vas bo stala nekaj evrov. A je prednosti elektronske osebne izkaznice vendarle veliko več od morebitnih slabosti.
Kaj lahko digitalno opravljate z novo osebno izkaznico
Leto dni bo konec meseca minilo od začetka izdajanja novih elektronskih osebnih izkaznic, ki niso več le identifikacijski dokument za fizično izkazovanje istovetnosti, pač pa tudi za potrjevanje identitete uporabnika v digitalnem okolju. Kmalu bo sledila tudi njena uporabnost v vlogi kartice zdravstvenega zavarovanja. Preverili smo, kako osebno izkaznico pred prvo uporabo v spletnem okolju preprosto aktivirati z mobilnim telefonom in mobilno aplikacijo eOsebna. Pa tudi, kaj vse je z elektronsko osebno izkaznico mogoče mogoče opraviti na spletu, tako za fizične osebe kot za poslovne uporabnike. Opozarjamo pa tudi, kdaj lahko pričakujete največjo gnečo za izdajo nove osebne izkaznice.
Z elektronsko osebno izkaznico lahko uporabnik dostopa do elektronskih storitev, do katerih lahko dostopa prek SI-PASS. Nekaj je tudi elektronskih storitev, ki niso vključene v SI-PASS, a podpirajo uporabo elektronske osebne izkaznice. Sicer pa gre predvsem za e-storitve portalov eUprava, eDavki, eProstor, zVEM, eZdravstvo, eJN, eVŠ, ePRS, eZPIZ, ZZZS, eObčina, MojElektro, OPSI in drugi.
Funkcionalnosti v poslovnem portalu SPOT sledijo še letos
Oddaja elektronskih vlog, ki so (pred)izpolnjene s podatki iz uradnih evidenc, na primer subvencionirana vozovnica za dijake in študente, sprememba prijave prebivališča, izpisek iz Centralne kazenske evidence, vloge s področja družine, pa tudi vpogled v lastne osebne podatke iz uradnih evidenc, kot so osebni podatki v centralnem registru prebivalstva, podatki o kazenskih točkah in prekrških v prometu, vpogled v register vozil in javni vpogled v uradne evidence, na primer vozil in plovil, statusi dokumentov in listin, aktualne prireditve in shode, prodaja kmetijskih zemljišč, to je le nekaj najpogostejših storitev, ki jih uporabniki že koristijo preko portala eUprava. Ta pa omogoča tudi prejem uradnih elektronskih dokumentov, ki so tako namesto fizično vročeni v elektronski obliki.
387
tisoč vlog za izdajo elektronske biometrične osebne izkaznice so od 28. marca lani prejeli na ministrstvu za notranje zadeve
V osrednji državni portal za poslovne subjekte SPOT bo prijava z elektronsko osebno izkaznico mogoča v drugi polovici tega leta, ko bo zaključena prenova portala. Sicer pa na ministrstvu za digitalno preobrazbo ugotavljajo, da poslovni subjekti portal SPOT že zelo dobro poznajo in že elektronsko poslujejo preko portala z do zdaj znanimi digitalnimi sredstvi za avtentifikacijo, ki se jim bo torej po prenovi pridružila tudi elektronska osebna izkaznica.
Za novo osebno izkaznico do 30 evrov
Vlogo za izdajo nove osebne izkaznice boste morali vložiti osebno na katerikoli upravni enoti v Sloveniji ali na kateremkoli diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije v tujini. K vlogi je treba priložiti staro osebno izkaznico, potni list, vozniško dovoljenje ali drugo javno listino, s katero vlagatelj izkaže istovetnost. Staro osebno izkaznico je treba predložiti v uničenje, a jo lahko na željo dobite vrnjeno. Prav tako je treba priložiti fotografijo velikosti 3,5 cm x 4,5 cm ali potrdilo e-fotografa z referenčno številko digitalne fotografije.
Biometrična osebna izkaznica velja tri leta za otroke, mlajše od treh let, pet let za državljane, stare od tri do 18 let, oziroma deset let za državljane, stare od 18 do 70 let. Za izkaznico z veljavnostjo desetih let (ali trajno) boste odšteli 29,53 evra, za otroško osebno izkaznico do tretjega leta starosti 22,27 evra, za otroke, stare od tri do 12 let, 24,07 evra, za tiste, stare od 12 do 18 let, pa 24,93 evra.
V poslovnem okolju so najpogosteje uporabljene storitve, ki jih je mogoče opraviti tudi s pomočjo elektronske osebne izkaznice, urejanje socialnih zavarovanj (M-obrazci), pridobitev potrdila številu zaposlenih, pridobitev poimenskega seznama zavarovanih oseb, nadomestilo plače, prijave nezgod in poškodb pri delu, registracija in poslovanje podjetja ter eBolniški list.
Največ gneče z menjavo je pričakovati junija
Več kot 387 tisoč vlog za izdajo elektronske biometrične osebne izkaznice so od 28. marca lani prejeli na ministrstvu za notranje zadeve, kjer postrežejo tudi s podatki, da bo veljavnost največ osebnim izkaznicam v letošnjem letu, to je 26.157 izkaznicam) potekla v juniju. V juliju bo veljavnost potekla 24.213 osebnim izkaznicam, sledi maj s potekom veljavnosti 16.801 osebni izkaznici, v aprilu bo veljavnost potekla 13.688 izkaznicam, v avgustu 13.655 izkaznicam, še ta mesec pa nekaj manj kot deset tisoč izkaznicam. Med septembrom in decembrom bo vsak mesec veljavnost potekla manj kot deset tisoč izkaznicam, skupaj v tem letu pa je oziroma bo veljavnost potekla 146.105 izkaznicam.
Biometrični osebni izkaznici mednarodno priznanje
V Abu Dabiju v Združenih arabskih emiratih je med 7. in 9. marcem potekala konferenca s področja tehnične dovršenosti uradnih identifikacijskih dokumentov, kjer je strokovna komisija priznanih mednarodnih strokovnjakov s področja varnostnih tiskovin in identifikacijskih dokumentov slovenski osebni izkaznici podelila nagrado najboljše nove nacionalne osebne izkaznice za območje Evrope, Afrike in Bližnjega vzhoda. S priznanjem za najboljšo novo nacionalno osebno izkaznico so bili poleg Slovenije letos nagrajeni tudi Združeni arabski emirati.
Vsaka nova osebna izkaznica je biometrična in elektronska, če slednje ne želite uporabljati z njeno funkcionalnostjo digitalnega potrdila, je preprosto ni treba aktivirati.
Nekaj portalov e-storitev, ki podpirajo uporabo osebne izkaznice preko storitve SI-PASS
- eUprava, državni portal za državljane, ki na enem mestu omogoča vpogled v vaše podatke, vloge, premoženje in sodelovanje z državo;
- eJN, storitve elektronskega javnega naročanja;
- eVŠ, namenjen elektronskim storitvam s področja visokega šolstva, kot so vpis na fakulteto, v študentski dom …
- eDavki, kjer lahko (poleg drugih davčnih obrazcev) fizične osebe oddajo napoved za odmero dohodnine, pravne osebe pa obrazce s področja DDV (npr. DDV-O) in VIES. Uporabnikom sta na voljo tudi elektronski storitvi registracije davčnih zavezancev do e-poslovanja in izmenjave njihovih podatkov z davčnimi upravami drugih članic EU ter preverjanja davčnih številk davčnih zavezancev iz EU;
- eProstor, e-storitve na področju urejanja prostora in upravljanja nepremičnin kot npr. javni vpogled v podatke o nepremičninah, izdanih energetskih izkaznicah, vpogled nepremičnin v osebni lasti …;
- PSI, Portal odprtih podatkov Slovenije;
- zVEM, elektronske storitve s področja zdravja (eRecept, eNaročanje, Centralni register podatkov o pacientu);
- ePRS, poslovni register Slovenije;
- eZPIZ, elektronske storitve s področja pokojninskega in invalidskega zavarovanja kot npr. osebni informativni pokojninski kalkulator, elektronska oddaja vlog, vpogled v svoje podatke o zavarovanjih …
- ZZZS, elektronske storitve s področja zdravstvenega zavarovanja kot npr. vpogled v zdravstvene podatke osebe, izdanih zdravilih na recept, evropski kartici …;
- IJPP, vstopna točka za spletni nakup subvencionirane vozovnice za dijake in študente;
- eObčina, za elektronske storitve lokalnih skupnosti;
- MojElektro;
- e-Zdravstvo, naročanje v zdravstvenih domovih.