Z oktobrom imajo otroci v občini Lenart novo pediatrinjo. Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor je namreč zapustila pediatrinja Mojca Ivankovič Kacjan in odšla v Lenart, kjer imajo z njenim prihodom tako tri pediatre zasebnike. Njen odhod ni povzročil toliko nasprotovanja in razburjenja kot lanski odhod pediatrinje Mojce Švab Zavratnik, ki si je že več let prizadevala za koncesijo v Šentilju in jo na koncu tudi dobila.
A vendar: v dobrem letu dni je to že drugi odhod otroške zdravnice iz mariborskega zdravstvenega doma, v zadnjem desetletju je bilo takih primerov deset. Nekateri so odšli v zasebništvo, drugi v Univerzitetni klinični center Maribor. Kje so razlogi, da pediatri, ki jih v celotni Sloveniji primanjkuje, zapuščajo drugi največji zdravstveni dom v državi in zakaj jih ne zadržijo? Trenutno za zdravje otrok skrbi 19 zdravnikov, ki so večinoma starejši. V zdravstvenem domu primanjkujejo štirje pediatri, če upoštevamo še štiri, ki so že upokojeni, a še delajo, manjka osem pediatrov.
Odšli zaradi denarja in boljšega urnika
Za lažje razumevanje uvodoma pojasnjujemo, da se zdravstveno varstvo otrok in mladine v Mariboru loči na zdravstveno varstvo za predšolske otroke, ki ga vodi Katarina Koražija Krajšek, in zdravstveno varstvo za šolske otroke, ki ga vodi Marjana Stanko Flakus.
"Razlogi za odhod pediatrov so različni. Kar zadeva predšolske službe, so nekateri odšli zaradi tega, da bi zaslužili več denarja, drugi so si hoteli urediti urnik po svojih potrebah - v naši službi delamo obvezno popoldne dvakrat tedensko in še občasno v petek popoldne, zasebniki pa delajo popoldne le enkrat. Službo končajo tudi v petek zgodaj, ob 12. uri ali 13. uri, medtem ko se pri nas končuje ob 15. uri," pojasnjuje Katarina Koražija Krajšek. Dodaja, da so v zadnjih desetih letih otroški dispanzer zapustile tri pediatrinje: "Odhajale so mlajše kolegice še polne moči, ki so si želele delo urediti po svoje."

Odhajajo za boljšim plačilom
Direktor Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor Jernej Završnik ocenjuje, da pediatri večinoma odhajajo zaradi boljšega plačila v zasebništvu, pa tudi manjših delovnih obremenitev v zasebništvu, saj, kot pravi, lahko sami lahko oblikujejo urnik. "Manj je popoldanskega dela, ob petkih ob 13. uri z delom zaključijo, medtem ko pri nas tudi v petek opravljamo službo popoldan in nočno dežurno službo. V zasebništvu imajo večjo svobodo pri organizaciji in zagotavljanju predmetov za delo, kot jo imamo kot javni zavod, saj je za javni zavod zakonodaja bolj restriktivna. Prav tako delo opravljajo izključno za svoje paciente, v ZD Maribor pa se obdelujejo vsi pacienti (tudi od zasebnikov, ki ta dan več ne delajo)," pojasnjuje direktor mariborskega zdravstvenega doma. Zapolnitev kadra Završnik pričakuje v roku dveh let, ko trenutni specializanti zaključijo s specializacijo.
Skoraj polovica upokojenih, a še delajo
Za šolske otroke in mladino je zaposlenih devet zdravnikov in en zdravnik v razvojni ambulanti. "Zaradi pomanjkanja pediatrov (kar je problem v vsej Sloveniji) delajo štiri reaktivirane zdravnice, ena zdravnica honorarno opravlja preventivno dejavnost. Tako imajo šolski otroci in mladina zagotovljenega osebnega zdravnika, šolarji in dijaki pa so deležni vseh s programom ZZZS predpisanih sistematičnih zdravniških pregledov," pojasnjuje Marjana Stanko Flakus.

Igor Dovnik: Otroci ne dobijo, kar potrebujejo
Neuradno smo izvedeli, da naj bi med pediatri obstajale velike razlike v obremenitvah. Obe, ki sta zdravstveni dom zapustili v zadnjem letu, Ivankovič Kacjanova in Švab Zavratnikova, sta imeli velik obrat pacientov. Prav tako naj bi se pediatri le stežka udeleževali strokovnih izobraževanj, kot so pediatrični kongres ali usmerjene šole za zdravnike, saj jih je premalo in odsotnost stežka nadomestijo. Iz letnega poročila zdravstvenega doma za leto 2016 izhaja, da sta šolski in predšolski dispanzer lani realizirala 66 odstotkov programa za kurativo, preventivni program pa je bil izpolnjen.
"Zasebniki službo končajo v petek ob 12. ali 13. uri, medtem ko se pri nas končuje ob 15. uri"
Tudi "zdravniki stare šole" zmorejo
In kaj na kritiko pravita Koražija Krajškova in Stanko Flakusova? "Ob dobro organizirani službi, kolegialnih odnosih in medsebojnem spoštovanju tudi 'zdravniki stare šole' zmoremo zagotavljati kvalitetno zdravstveno varstvo šolskih otrok in mladine naše regije, se udeležujemo strokovnih izobraževanj, opravljamo še dodatne aktivnosti (Društvo pljučnih bolnikov, Komisija za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami in drugo)," pojasni Stanko Flakusova.
- Za otroke in mladino v mariborskem zdravstvenem domu skrbi 19 zdravnikov pediatrov, od tega so štiri reaktivirali iz pokoja in se lahko spet kadarkoli upokojijo.
- Zdravstveno varstvo otrok in mladine v Mariboru se loči na zdravstveno varstvo za predšolske otroke, ki ga vodi Katarina Koražija Krajšek, in zdravstveno varstvo za šolske otroke, ki ga vodi Marjana Stanko Flakus.
- V zdravstvenem domu primanjkujejo štirje pediatri.
- Povprečna starost pediatrov in šolskih zdravnikov je 60 let.