Nežno, sočno in polnega okusa. Z zelenjavo ali zgolj z začimbami, obrnjeno na ražnju v obcestni gostilni ali kakorkoli pripravljeno doma. Jagnjetina. V to kategorijo sodijo mlade ovčke od tretjega meseca do enega leta starosti. Beljakovine v tem mesu so izjemno zdrave, saj vsebujejo vse osnovne aminokisline, železo pa je v obliki, ki jo naše telo zlahka absorbira. Povrhu ima jagnjetina veliko cinka, pomembnega za funkcioniranje imunskega sistema, in vitaminov skupine B. Pa še kakšna dobra lastnost jagnjetine bi se našla, omeniti velja tudi, da se maščoba z mesa zlahka odstrani, saj se nahaja z zunanje strani in je kot nekakšna opna.
Okus jagnjetine je blag, odvisen pa je predvsem od paše. Za izjemno okusno jagnjetino velja meso ovčk, ki se pasejo v bližini morja, saj je tamkajšnje rastlinje prepojeno z morsko soljo, ali pa z gorskih pašnikov, na katerih je veliko divjih zelišč. Jagnjetina se lepo sklada z zelišči, paziti je treba le, da ne pretiravamo, saj bi okus zeli prevladal nad nežnim mesom. Paziti je treba tudi pri peki jagnjetine, sploh v pečici ali če jo v kosih pečemo v ponvi, da mesa ne pečemo predolgo, saj ga tako preveč izsušimo in izgubi dober okus.

Z medom in suhim sadjem
1 kg jagnjetine brez kosti
1 srednje velika čebula
paličica cimeta v skorji (ali čajna žlička mletega)
sol, poper
šest žlic medu
150 g mešanice suhih sliv
150 g celih mandljev, olupljenih
2 zvrhani jedilni žlici sezamovih semen
drobno narezano zelje (pol manjše glave)
Meso narežemo na večje kose. Damo ga v globoko posodo, dodamo zrezano čebulo, cimet, malo soli in popra, zalijemo s toliko vode, da je meso skoraj pokrito, in kuhamo na zmernem ognju uro in pol. Meso vzamemo iz vode, ga osušimo in na hitro opečemo na malo olivnega olja. Shranimo ga na toplem.
V ponvi brez maščobe prepražimo sezam, da porumeni, posebej prepražimo mandlje, naj prav tako nekoliko porumenijo. V primerni posodi stopimo med in dodamo suhe slive in suhe marelice. Mešamo, dokler niso prepojene z medom, oziroma se lepo svetijo.
Na krožnik naložimo drobno zrezano zelje, potem dodamo vročo jagnjetino (prelijemo jo s sokom, ki se je nabral, ko je bila na toplem) in čez njo zlijemo suhe slive z medom, vse skupaj pa na koncu potresemo s prepraženimi mandlji in sezamom ter takoj postrežemo.
Na tisoč in en način
Za peko jagenjčka na ražnju tradicionalisti prisegajo zgolj na sol in poper, morda v kožo vtrejo še malce timijana ali origana. Za ljubitelje pristnih okusov več niti ni potrebno. Zato pa si lahko damo več duška pri pripravi jagnjetine v ponvi ali pečici, pri kuhanju jagnječjih obar ali enolončnic. Jagnječja krača bo zadišala, če jo pred peko na nekaj mestih našpikamo s česnom, natremo s soljo in poprom ter rožmarinom. Rožmarin je začimbnica, ki se izjemno lepo poda k jagnjetini, in tudi mešanica rožmarina, timijana in origana z malo česna bo okus jagnjetine krepko povzdignila. Če jagnjetino kuhamo, lahko dodamo ščepec cimeta in muškatnega oreška, tisti, ki se radi igrajo z okusi in poskusijo kaj novega, lahko jagnjetino pripravijo tudi s suhim sadjem. V deželah Magreba je veliko receptov za pripravo lahkih jedi iz jagnjetine in zelenjave, tudi v omakah h kuskusu, Maroko še posebej slovi po tovrstnih jedeh.

Previdno s čebulo
Malo dela za veliko okusa bomo imeli s pripravo jagnjetine v pečici. Najbolje je peči večje kose mesa, ki ga pred peko primerno začinimo, potem pa damo v pekač, v katerega smo dali na krhlje narezan krompir in različno zelenjavo. Ni treba, da je zelenjave veliko vrst, ravnamo se po lastnem okusu, vendar naj bo izbrana zelenjava nežna, denimo sladki grah, na tanko narezano korenje, rezina ali dve zelene. Če želimo malce bolj nevsakdanji okus, v pekač izmenično z rezinami krompirja naložimo na rezine narezan koromač, potresemo z malo timijana ali origana ali s kakšno mešanico mediteranskih zelišč, po vrhu pa potem razporedimo večje kose začinjene jagnjetine, dolijemo malo vina in na zmerni temperaturi (180 do 200 2stopinj) pečemo, dokler krompir ni mehak in meso pečeno. Pri jagnjetini tudi ni nič narobe, če na sredini ostane še nekoliko roza barve, pravzaprav je to celo zaželeno, saj tako meso ohrani veliko sočnosti.
Če želimo iz jagnjetine pripraviti kakšno jed na žlico, narežemo meso na manjše kocke, opečemo na olivnem olju ali maslu, shranimo na toplem in vrnemo v posodo, ko nekoliko prepražimo zelenjavo, ki jo bomo kuhali skupaj z jagnjetino. Meso skupaj z zelenjavo še nekoliko dušimo, zalijemo s toliko vode, da so sestavine pokrite, in kuhamo 20 do 30 minut na zmernem ognju. Pri pripravi jagnjetine bodimo previdni z uporabo čebule - če le imamo možnost, uporabimo šalotko, saj se njen sladkast okus bolje poda nežnemu meso kot bolj ostri okusi drugih vrst čebule.