STA, B.P., KA
Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.
NASTAVI ↗Predsednik republike Borut Pahor je tudi po srečanju s predsednikom SDS Janezom Janšo napovedal, da mu bo kot predsedniku zmagovalne stranke na nedeljskih volitvah poveril mandat za sestavo vlade. Če bi se izkazalo, da obstaja kakšna druga večina, pa Janša ne bo sprejel mandata, sta se dogovorila. Pahor se je sicer zavzel za politiko vključevanja.
Pahor je pojasnil, da sta se z Janšo danes sestala neuradno. Po tej poti ga je obvestil, da mu namerava poveriti mandat. "Naj povem zelo jasno: ne zavzemam se za nobeno koalicijo posebej, razen da se zavzemam za to, da bi uspelo mandatarju, ki mu bom poveril mandat," je dejal.
Bodite mandatar
Ker se politiki očitno ne morejo zmeniti, dajemo vam priložnost - z nekaj kliki sestavite koalicijo, za katero menite, da bi lahko vodila Slovenijo po poti uspeha in blagostanja. Postanite slovenski mandatar in oblikujte vlado. TUKAJ

Kaj počne Marjan Šarec?
Marjan Šarec, ki je že prevzel pobudo za mandatarstvo in včeraj opravil prvi pogovor z Alenko Bratušek, danes pa še z Mirom Cerarjem, nam je povedal, da nadaljuje z delom ne glede na današnje izjave Boruta Pahorja in Janeza Janše. "Delamo naprej po svoje. Prehitro je govoriti ali napovedovati kar koli," je bil redkobeseden Šarec. Če bo Janša zavrnil prvo priložnost za sestavljanje vlade, bo bržkone on prišel na vrsto, da skuša oblikovati koalicijo in sestaviti vlado. "Najprej se moramo pogovoriti, videti, kje je volja. Če je volja, gremo dalje. Mislim, da volja je," pravi Šarec po prvih pogovorih s Cerarjem in Bratuškovo. Tudi do tega, da se on kot drugouvrščeni ponuja za mandatarja, po njegovi oceni s strani dozdajšnjih sogovornikov ni zadržkov. V naslednjih dneh se bo Šarec sestal še z ostalimi strankami, razen z relativno zmagovalko SDS, ki pa po dozdajšnjih informacijah ni opravila še nobenega pogovora s katero od potencialnih koalicijskih partneric.
Glede Pahorjevega stališča, da bo težko imeti koalicijo s petimi, šestimi strankami, je dejal, da je imel Pahor koalicijo s štirimi strankami, pa mu je začela razpadati že na začetku, in da je tudi sedanja vlada imela samo tri partnerje, pa ni bila tako zelo homogena. "Tako, da mislim, da število partnerjev ne vpliva toliko, kot vplivajo drugi dejavniki," je dejal.

Janša bo vabil vse
Je pa predsednik na novinarsko vprašanje pojasnil, da če bi se izkazalo, da neka druga večina, mimo Janše in SDS, izkazuje sposobnost, da oblikuje vlado, se bo Janša znova oglasil pri njemu in ne bo sprejel mandatarstva. To je Janša tudi potrdil.
Janša se je predsedniku zahvalil za konstruktiven neformalen pogovor in tudi za poziv k sodelovanju. Kot je dejal, so v SDS z rezultati volitev zadovoljni, res pa je, da je tokrat v DZ prišlo devet strank. "Imamo situacijo, ki je posledica našega izkrivljenega proporcionalnega volilnega sistema," je med drugim poudaril. Takšna situacija pa narekuje pristop, pri katerem so k oblikovanju vladne koalicije povabljene vse stranke, je dodal.
Predsednik SMC Miro Cerar je povedal, da je bilo srečanje s predsednikom Liste Marjana Šarca konstruktivno in je potrdilo željo obeh strank, tako SMC kot LMŠ, da dobi Slovenija vlado, ki bo razvojna in bo nadaljevala procese, ki so v zadnjih letih privedli do pozitivnih sprememb in rasti na področjih, ki so za Slovenijo najpomembnejša. Kot je povedal Cerar, se je v pogovoru vnovič potrdilo, da so stališča glede morebitnih povezovanj po volitvah v obeh strankah ostala enaka tistim, ki so bila predstavljena v predvolilni kampanji. "Osebno si želim, da bi pogovori, ki potekajo te dni in so – poudarjam – neformalni in nezavezujoči, vodili k dogovorom, ki bodo dobri za Slovenijo in bodo temeljili na zavezanosti pravni državi, človekovim pravicam in izboljšanju blaginje za vse," je dejal Cerar.


Janša: Jaz nisem edina opcija
Formalni pogovori po njegovih besedah za zdaj ne potekajo, ker za to ne obstajajo formalne možnosti, saj se mora najprej konstituirati DZ. Po tistem, če bo volja predsednika takšna, kot je bila danes izražena, pa bodo stekli formalni pogovori, je dejal. O neformalnih pogovorih, ki potekajo, pa ne bodo javno razpravljali. Po Janševi oceni je namreč najslabše, če se koalicije sestavljajo pred televizijskimi kamerami, saj potem v ospredju niso programska izhodišča in vsebina, ampak všečnost in kampanja za naslednje volitve.
Janša je tudi odgovoril na novinarsko vprašanje, ali bi bil pripravljen prepustiti mesto komu drugemu v stranki, če bi preostale stranke za sestavo vlade s SDS zahtevale njegov umik. Kot je dejal, je v njihovi stranki, ki ima večdesetletno tradicijo, veliko kolegov in kolegic, ki bodo v prihodnjih desetletjih vodili slovenske vlade, "tako da jaz nisem edina opcija".
Ne dolgo za tem se je na to odzval že Marjan Šarec. Na vprašanje o možnosti, da bi šli v vladno koalicijo s SDS, če vlade ne bi vodil Janša je odgovoril: "Mislim, da bi jo vodil v vsakem primeru, pač na tak ali drugačen način."
Šarec je tudi komentiral Janševe besede, da si bo SDS prizadevala za koalicijo za Slovenijo in ne proti posameznim predsednikom strank. Poudaril je, da je tak tudi njihov namen, če bodo imeli možnost, in da ne sestavljajo vlade proti Janši. Kot je pojasnil, se bo dobil "z vsemi predsedniki, ki imajo dobro voljo in željo v Sloveniji delati dobro". Poudaril je, da si želijo razvojno naravnane vlade. "Želimo si gledati naprej, ne želimo si pogrevati preteklosti. Tega se držimo in če bodo tudi druge stranke, ki so tako prej rekle, za to, potem je edina pot taka koalicija," je dodal.
Pahor si želi, da vlado sestavi zmagovalec
Pahor je sicer v intervjuju za Primorske novice pred današnjim srečanjem Janšo dejal, da sklepa, da bi bilo koristneje in "za vse lažje, če bi zmagovalec volitev pri oblikovanju vlade uspel", saj "iz izkušenj vemo, da alternativni scenariji niso najboljši".
Ob tem je Pahor spomnil na izkušnjo, ko Zoranu Jankoviću oblikovanje vlade ni uspelo. "Ne vlada Janeza Janše ne vlada Alenke Bratušek nista bili dolgega veka," je dejal.
Pahor se sicer zaveda, da tvega "očitek, da se zavzemam za vlado, ki jo bo oblikoval Janez Janša". "Ne, zavzemam se za vlado, ki jo bo oblikoval zmagovalec. V tem primeru je to on," je pojasnil.

"Jih pa prosim, da se pogovarjajo"
Zato je "zadržan do prikazov apokalipse v primeru, če močna politična osebnost prevzame vodenje vlade".
Kot nekakšno popotnico Janši je ob tem dejal: "Je zmagovalec, voljo ljudi je treba upoštevati, ima pravico do prvega mandata. Janez Janša je nedvomno močna politična osebnost, vendar demokratične institucije v Sloveniji niso tako krhke, da bi zaradi njega morali zagnati preplah."


Šarec pohitel
Včeraj je s pogovori o sodelovanju že začel drugouvrščeni na volitvah Marjan Šarec, ki računa, da bo tudi dobil priložnost sestave vlade. Pogovarjal se je z Alenko Bratušek, danes pa se je sestal z Mirom Cerarjem, torej s tako imenovanimi strankami centra. Zavrnil je tudi namigoanja, da bi se pogovarjali o morebitni združitvi LMŠ in Stranke Alenke Bratušek in dejal, da to ni predmet pogovorov.
Prvi odziv iz SDS je danes prišel prek tviterja s strani Branka Grimsa. In je takšen:
{twitter}https://twitter.com/BrankoGrims1/status/1004657287431114752{/twitter}