Ptujsko mestno središče se že dlje časa sooča s tem, da je prazno, saj se ljudje raje zadržujejo v nakupovalnih središčih. A da se vendarle da nekaj spremeniti in vztrajati s svojo dejavnostjo, dokazujejo lastniki lokalov na Murkovi ulici. Nov duh je tam zavel pred petimi leti, ko sta si prostor za svoj butik Absolut fashion tam izbrali Andreja Belšak in Alenka Simonič. To je bil čas, ko so vsi lokale zapirali, mesto se je praznilo, pripoveduje Belšakova. "Že takrat sva začeli v izložbo uvajati žive lutke," se spominja. Dve leti kasneje se ji je prav tako z butikom in nato še z lokalom na ulici pridružil brat Robert Belšak. Takrat so številne zamisli postale bolj izvedljive, začela sta prirejati prve modne revije. Temelj vsega, priznava Belšak, je sestrina odločnost in vztrajnost. "Zaradi nje sem tudi sam videl, da se da z malo več truda narediti marsikaj. Res je, da je bila pot trnova in bo še nekaj časa, a občutek je vendarle dober."
Četrta modna revija
Pretekli petek zvečer je bila Murkova ulica tako spet veliko bolj polna kot sicer. Nekaj sto ljudi je posedalo ob mizah ali pa so si kar stoje ogledali najnovejšo modno revijo – Jesen na Murkovi, ki sta ji sledila zabava in nočno nakupovanje. Tokrat so kolekcije oblačil za jesen predstavili butiki Absolut fashion, Urban Fashion Store in La Donna, pri izvedbi modne revije pa so sodelovali tudi trgovinica Arbadakarba, Optika Pirc Ptuj in The Legend Pub. Nočno nakupovanje sta tokrat ponudila še ptujska prodajalna Lisca in ptujski oblikovalec lesenega nakita Srečko Molk. Modna revija, tokrat že četrta, je le eden od dogodkov, ki ga skupno organizirajo lastniki lokalov v ulici. Med Ptujčani so si zato v zadnjih letih prislužili sloves enih glavnih promotorjev oživljanja starega mestnega jedra.

Kako začeti z lokalom v mestnem jedru?
K Andreji Belšak pride marsikdo po nasvet, kako začeti. "Povem jim, da nima smisla, če ne bodo verjeli vase in v to, kar počnejo. Tudi sama sem začela brez vseh izračunov. Vedela sem samo, da hočem odpreti lokal in kaj hočem strankam ponuditi," pravi. In ponuja jim izstopajoče kose, unikatne izdelke, po želji tudi celostno podobo, ki lahko vključuje celo ličenje. "Pa ne izbiram samo iz moje trgovine, včasih tekam po lokalih v ulici." Njihovo prednost namreč vidi v odprti miselnosti, v tem, da na sosede ne gledajo kot na konkurenco, tudi če ponujajo enake stvari. In vsi v ulici se tudi strinjajo, da se od butikov da živeti, a za sedaj mora biti to življenje precej skromno.

Promocija in subvencije najemnine
Jelka Ploh, ki ima butik La Donna v Murkovi ulici že 25 let, je vesela novih sosedov in nove energije: "Pozna se tudi pri prodaji, vedno več je zanimanja. Nekako navajamo ljudi, da v mestu le ni vse prazno." Če ljudje niso pripravljeni, po njenem mnenju tudi občina ne more veliko narediti za oživljanje mesta, meni. Toda vsaj v določeni meri bi morala priskočiti na pomoč, zlasti pri promociji, in da bi lahko dogajanje dvignili na še višji nivo ter bi se razširilo na večji del mesta. "Morda bi lahko po vzoru subvencij pri najemninah za stanovanja dodelila subvencije tudi za najem lokalov, ki so v zasebni lasti. Tako bi bilo podjetništvo v mestnem jedru dostopnejše tudi mlajšim, ki se sedaj bojijo začeti ob visokih najemninah."
Večina lokalov v ulici je namreč urejena v zasebnih hišah. Kot pojasnjuje Belšakova, je sicer pred leti poizvedovala o možnostih za lokal tudi na ptujski občini, a se je sedanja najemnina izkazala za precej ugodnejšo. Ljudje se bojijo začeti, pravi, ker vedo, da je mesto bolj ali manj prazno. A za to so po njenem mnenju krivi predvsem domačini, ki govorijo, da se v mestu nič ne dogaja, in ne prihajajo vanj. "Ni res, v mestu se veliko dogaja vse leto. Kljub temu pa srečujem vedno iste obraze." Občina bi lahko po njenem mnenju več naredila predvsem z večjim opozarjanjem na ponudbo Ptuja na mestnih vpadnicah pa tudi s pozivanjem trgovcev v centrih, da odpirajo poslovalnice še v mestnem središču.