(FOTO) Idealno za dopust s taščo: Poslednja jadranska plaža, na kateri betonski zid ločuje moške in ženske

D.Ži
24.06.2025 09:43

Medtem ko so podobne spolne delitve na evropskih plažah večinoma ukinili že sredi 20. stoletja, je La Lanterna ohranila tradicijo in postala prava turistična znamenitost.

Poslušaj
Nekateri menijo, da je plaža ime dobila po svetilniku, ki se nahaja v bližini, a obstaja več teorij. 
Profimedia

Plaža La Lanterna v Trstu je prava posebnost Sredozemlja in Evrope – mnogi jo imenujejo kar zadnja evropska plaža, kjer sta moški in ženski del še vedno ločena z betonskim zidom, visokim tri metre. Ena izmed recenzij na TripAdvisorju jo opisuje z rahlo ironijo: "Idealna plaža, če greš na dopust z ženo in taščo – in si želiš malo miru."

Ločeno sončenje, skupno morje

Na tej plaži se spoloma sicer omogoča ločeno sončenje, vendar ni prepovedano, da se kopalci srečajo v morju in plavajo skupaj. Tradicionalna ureditev ima dolgo zgodovino. Zid je bil zgrajen konec 19. stoletja, ko je bil Trst še del Avstro-Ogrske monarhije. Takrat so veljala stroga pravila o javni morali, plaže pa so bile razdeljene po spolu, da bi se ohranila "dostojanstvenost dam", ki so jih obiskovale, piše PunKufer.

Sončni zahod nad Lanterno.
Profimedia

Kopalni kostumi tistega časa so bili sicer precej bolj zakrivajoči kot današnji, a so kljub temu razkrivali več kože, kot je bilo dotlej sprejemljivo, kar je takrat veljalo za drzno.

Med ušmi in zgodovino

Nekateri menijo, da ime La Lanterna izhaja iz bližnjega svetilnika, spet drugi poudarjajo, da naj bi lokalno ime "Pedocin" izviralo iz stare besede za uši, saj naj bi se nekoč vojaki med kopanjem v morju poskušali rešiti uši. Tretji menijo, da naj bi ime izviralo iz tržaške besede za školjke – "pedoci", saj naj bi gneča na plaži spominjala na tesno stisnjene školjke.

Stara upodobitev znamenitega svetilnika ob plaži. 
Profimedia

Medtem ko so podobne spolne delitve na evropskih plažah večinoma ukinili že sredi 20. stoletja, je La Lanterna ohranila tradicijo. Postala je celo turistična znamenitost, številnim obiskovalcem pa odgovarja prav takšna ureditev, saj se lahko sproščeno sončijo brez prisotnosti drugega spola.

Kultura ločenega kopanja

Moški obiskovalci pogosto pohvalijo mirnejše in tišje vzdušje na tej plaži. Na moški strani se kopajo izključno moški, na ženski pa ženske in otroci do 12. leta starosti, dodaja PunKufer.

Plaža je odprta vse leto za sončenje, kopanje pa je dovoljeno od 15. maja do 30. septembra. Vstopnina znaša 1,20 evra na osebo, na voljo pa so tuši, sanitarije, garderobe in omarice za shranjevanje osebnih predmetov. Posebej prijazna je tudi za osebe z invalidnostjo, saj je v celoti prilagojena za dostop.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.