Bolniki so spraševali: Kaj mi teče? Mi teče kalij?

Glorija Lorenci Glorija Lorenci
22.03.2018 13:32

Prof. dr. Matjaž Zwitter, onkolog in dolgoletni vodja tima za pljučne tumorje na onkološkem inštitutu.Vodil je tudi ekipo, ki je pripravljala nov kodeks zdravniške etike. Medicinska etika je njegova strast; o njej predava na mariborski medicinski fakulteti.

Poslušaj
Andrej Petelinsek

Pred petimi leti je bila evtanazija ena od vsebin mariborskega posveta Medicina in pravo, letos je spet. O njej poslušamo na debatnih omizjih, v radijskih, televizijskih oddajah. Se je treba veseliti velikega zanimanja zanjo?
"Ne vem, ali bi se ravno veselil. Je pa najbrž dokaj razumljivo, da se v času, ko smrt ni več tako močan tabu, ljudje želijo pogovarjati tudi o tem, kako umiramo, kako in kdaj bomo umrli. In da si želijo dostojne, lepe smrti, kar je tudi prevod grške besede evtanazija. Gotovo pa k zanimanju za evtanazijo pripomorejo zgodbe o ljudeh, ki umirajo v bolečinah, osamljeni ali ki vegetirajo kot rastlinice v nekem domu za ostarele, in vsak si reče, da tako pa ne bi želel umreti. Hkrati pa se vse bolj zavedamo pravice vsakega posameznika, da odloča o sebi, svojem življenju, in v to pravico uvršča tudi pravico, da se odloči, kdaj in kako bo umrl. Sam se ne strinjam, da nam ta odločitev pripada podobno kot nekakšna potrošniška pravica."

Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.