Pred petimi leti je bila evtanazija ena od vsebin mariborskega posveta Medicina in pravo, letos je spet. O njej poslušamo na debatnih omizjih, v radijskih, televizijskih oddajah. Se je treba veseliti velikega zanimanja zanjo?
"Ne vem, ali bi se ravno veselil. Je pa najbrž dokaj razumljivo, da se v času, ko smrt ni več tako močan tabu, ljudje želijo pogovarjati tudi o tem, kako umiramo, kako in kdaj bomo umrli. In da si želijo dostojne, lepe smrti, kar je tudi prevod grške besede evtanazija. Gotovo pa k zanimanju za evtanazijo pripomorejo zgodbe o ljudeh, ki umirajo v bolečinah, osamljeni ali ki vegetirajo kot rastlinice v nekem domu za ostarele, in vsak si reče, da tako pa ne bi želel umreti. Hkrati pa se vse bolj zavedamo pravice vsakega posameznika, da odloča o sebi, svojem življenju, in v to pravico uvršča tudi pravico, da se odloči, kdaj in kako bo umrl. Sam se ne strinjam, da nam ta odločitev pripada podobno kot nekakšna potrošniška pravica."
Prof. dr. Matjaž Zwitter je že dolga leta vpet v debate o dopustnosti evtanazije. O etičnem pogledu na evtanazijo je govoril tudi na posvetu Medicina, pravo in družba, ki pravkar poteka na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru.

Mislim, da bi se več kot o pravici do evtanazije morali pogovarjati o pravici do paliativne oskrbe
Ne bom pozabil mame našega zelo znanega politika, ki je pri nas na onkologiji umirala cela dva meseca in si je najbolj od vsega želela domov, tam pa je niso in niso hoteli. Ker so ravno pleskali

Štajerska in Koroška izstopata po toplini in razumevanju pomoči potrebnih svojcev, v Ljubljani pa je že težje umirati
Leta 2016 je zelo odmeval primer 41-letnega Nizozemca Marka Langedijka, ki se je odločil za evtanazijo, ker se ni zmogel uspešno spopasti s svojim alkoholizmom
Lambert proti Franciji
Leta 2015 se je pred Evropskim sodiščem za človekove pravice (ESČP) znašel primer Lambert proti Franciji. Vincent Lambert je po hudi nesreči z motorjem že deseto leto v vegetativnem stanju. Družina se je razdelila. Njegova žena hoče, da mu nehajo dajati hrano in tekočino, starši vztrajajo, da se ga ohrani pri življenju. V svet so poslali video, s katerim so hoteli pokazati, da je Vincent res hudo poškodovan, a še vedno človek, ki živi. Da ni v komi, kot so poročali nekateri mediji. Francosko vrhovno sodišče je pritrdilo ženi, starši so se pritožili na ESČP. Toda slednje je pritrdilo vrhovnemu sodišču. Odločitev velikega senata ESČP je razburkala javnost. Mnogi so prepričani, da je ESČP izgubilo vlogo vesti Evrope.Vincent Lambert še vedno živi.