Kakšen dan v ambulantah komaj dihajo

A. Nana Rituper Rodež A. Nana Rituper Rodež
30.01.2019 16:32

Pomanjkanje ginekologov pesti tudi Pomurje. Ginekologi v tej regiji v povprečju pregledajo okoli 30 žensk na dan, še več jih potrebuje nasvet, posvetovanje ali recept.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vsak ginekolog naj bi imel 4000 opredeljenih pacientk, vendar je slovensko povprečje okoli 5000, rekorderji pa jih imajo tudi več kot 7000.
Andrej Petelinšek

Ginekologov tako kot mnogo drugih zdravnikov specialistov v Sloveniji primanjkuje. Stanje se lahko v prihodnje še poslabša, saj naj bi se letos upokojilo 45 ginekologov, po drugi strani pa naj bi jih specializacijo iz ginekologije in porodništva doseglo okoli dvajset. To pomeni, da bi lahko v tem letu 200.000 žensk ali še več ostalo brez ginekologa. Do ginekologa je upravičena vsaka ženska, starejša od 13 let. Posamezen ginekolog naj bi imel okoli 4000 opredeljenih pacientk, slovensko povprečje pa je okoli 5000 pacientk na enega ginekologa. Slovenski rekorder ima več kot 7000 opredeljenih pacientk.
V Pomurju glede na register zdravnikov Zdravniške zbornice Slovenije v ginekologiji in porodništvu dela sedemnajst ginekologov, in to v zdravstvenih domovih, bolnišnici ali zasebni praksi. Tudi pomurski ginekologi imajo pogosto več pacientk, kot je slovensko povprečje, je pa nekaj mladih ginekologov, ki postopoma pridobivajo pacientke, saj gre za področje, pri katerem pacientke zlahka ne menjajo zdravnika, na katerega so navajene.

Usklajena ekipa in klepet po službi

Silvestra Krajnc Bezjak, specialistka ginekologije in porodništva, je zaposlena v Zdravstvenem domu Gornja Radgona, tam je edina ginekologinja in ima 6921 opredeljenih pacientk, kar je izjemno veliko. Kljub temu da izpolnjuje pogoje za upokojitev in ima 40 let delovne dobe, se je odločila, da bo delala še naprej. "To leto še zagotovo ostanem, seveda pa bomo v tem času skušali najti novega ginekologa. Zavedam se, da ima vsaka ženska pravico do svojega ginekologa in do pregleda, ko ga potrebuje," pravi Krajnc Bezjakova. Kljub velikemu številu pacientk še sprejmejo vsako žensko, ki potrka na njihova vrata.
Kako pa poteka delo? "Kakšen dan je lažje, kakšen dan pa komaj dihamo, toliko pacientk je v čakalnici. Pri nas je tako, da ob 7. uri poberemo zdravstvene izkaznice in deset minut pozneje že pokličemo prvo pacientko v ordinacijo. Običajno je dnevno naročenih 30 pacientk. Če gre za preventivni pregled, gre hitreje, kurativa in kakšni zapleti pa nam vzamejo nekoliko več časa," pojasni Krajnc Bezjakova. Da opravijo ves program, imajo na mesec eno delovno soboto.

Silvestra Krajnc Bezjak
A. Nana Rituper Rodež

Bili so še težji časi

V Zdravstvenem domu Murska Sobota imajo trenutno pet ginekologov ali 2,3 tima. Poleg odgovorne osebe ambulante za ženske in ginekologinje Petre Schnabl Banfi je junija lani začela delati nova ginekologinja specialistka, pomaga jim upokojeni ginekolog, imajo pa še dve specializantki, vendar je trenutno ena na porodniškem dopustu, druga pa na kroženju. "Seveda se tudi pri nas pozna splošno pomanjkanje ginekologov, ki bi bili redno prisotni, vendar so bili v ginekologiji še težji časi in zadovoljni smo lahko, da smo se kadrovsko okrepili," pove Schnabl Banfijeva.

Petra Schnabl Banfi
A. Nana Rituper Rodež
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta