Ponosen, da je nosil rdeče-beli dres

Zmago Gomzi Zmago Gomzi
27.12.2019 13:39

Nekdanji srednji napadalec Nogometnega kluba Maribor je leto dni igral za Crveno zvezdo.

Poslušaj
Milan Arnejčič ponosno kaže fotografijo enajsterice Crvene zvezde v sezoni 1969/1970, na kateri je v sredini spodnje vrste. 
Igor Napast

O športnikih običajno pišemo takrat, ko dosežejo vrhunski rezultat, ob njihovih življenjskih jubilejih in ob kakšnih drugih priložnostih. Naš sogovornik se ne more pohvaliti z vrhunskim dosežkom, tudi z okroglo življenjsko obletnico ne, se pa ponaša s tem, da je nosil majico enega najboljših nogometnih klubov nekdanje skupne države, beograjske Crvene zvezde. To je bilo natanko pred pol stoletja. Starejši privrženci mariborskega nogometa ste gotovo ugotovili, da gre za Mariborčana Milana Arnejčiča, enega od legend NK Maribor.

Iz Ljudskega vrta na Marakano

Arnejčič ni edini slovenski nogometaš, ki je nosil majico beograjskega nogometnega velikana, nosili so jo tudi Ivan Toplak, Marko Elsner, Milko Đurovski, Milenko Ačimović, Marko Simeunović, Zoran Pavlović, Mirnes Šišić, Dejan Kelhar, Nejc Pečnik, Toplak je bil tudi trener zvezde, ob njem še en Slovenec, Slaviša Stojanović. Naš sogovornik, ki je oktobra dopolnil 77 let, je od leta 1960, ko je bil ustanovljen NK Maribor, za najboljši slovenski klub kot srednji napadalec in pozneje kot srednji branilec odigral 283 tekem in dal 73 golov. Prelomni trenutek na njegovi nogometni poti se je zgodil 11. junija 1969, ko je podpisal štiriletno pogodbo s Crveno zvezdo. "Vredna je bila takratnih 50.000 dinarjev," se spominja Milan Arnejčič, ki smo ga obiskali na njegovem domu, kjer okreva po operaciji že drugega kolka. "Podpis pogodbe za najboljši jugoslovanski klub je bilo zame presenečenje, čeprav sem vedel, da si me v enajsterici rdeče-belih močno želi takratni trener beograjskega kluba Miljan Miljanić. Na mestu srednjega napadalca naj bi zamenjal ​Vojina Lazarevića, ki je napovedal odhod k vojakom in nato v tujino," doda Arnejčič, ki pa je imel to smolo, da se je Lazarević pozneje premislil in ostal v klubu, zaradi česar ni igral toliko tekem, kot bi jih sicer. V sezoni 1969/1970 jih je odigral petnajst, dve tudi v ligi prvakov, in dal tri gole. "Ob mojem odhodu v Beograd je dober posel naredil tudi NK Maribor - za protiuslugo so iz Crvene zvezde k vijoličastim prišli napadalca Rade Radić in Slobodan Janković in branilec Vladislav Bogičević -, slednja sta pozneje postala reprezentanta Jugoslavije," se spomni sogovornik.

Igral tudi proti Mariboru

Ko je Arnejčič igral za Crveno zvezdo, se je ta v državnem prvenstvu v prvi jugoslovanski zvezni ligi z Mariborom pomerila dvakrat. Prva tekma je bila 5. oktobra 1969 na Marakani, druga 27. aprila 1970 v Ljudskem vrtu. Arnejčič je igral le na prvi, na Marakani, ki jo je zvezda dobila 3:1, na drugi, ki se je z golom Dragana Đajića končala 1:0 za zvezdo, pa ne. Na tekmi na Marakani je Arnejčič prikazal dobro igro, bil je med najboljšimi v ekipi, čeprav ni dal gola. Po tekmi je za medije izjavil. "Kaj naj rečem? Vsekakor je bilo prijetno igrati proti moštvu, katerega kapetan sem bil vrsto let. Upam, da sem zadovoljil svojega trenerja." In ga tudi je. "Zadovoljen sem z Arnejčičem, ki je izpolnil svojo nalogo," je povedal Miljanić. Novembra 1969 je bila v športnem časniku Tempo po tekmi Crvena zvezda - Vojvodina (2:0) objavljena fotografija, na kateri je Arnejčič z volejem atraktivno zabil gol, pod njo pa je pisalo: Sijajni zvezdin napadalec Milan Miki Arnejčič je zatresel mrežo Novosadčanov.

Nepozabna Lipovačka šuma

Sezona 1969/1970 je Arnejčiču ostala v prijetnem spominu. Zvezda je tretjič zapored osvojila naslov jugoslovanskega prvaka, poleg tega tudi pokalno lovoriko. "Zelo sem ponosen, da sem bil 'zraven' pri obeh dosežkih. Zvezda je bila ekipa reprezentantov, moji soigralci so bili denimo Đajić, Jovan Ačimović, Ratomir Dujković, Milovan Đorić, Stanislav Karasi, Petar Krivokuća, Stevan Ostojić, Miroslav Pavlović ..." kot iz rokava Arnejčič strese nekaj najbolj znanih imen beograjskega kluba, v katerem je doživel tudi veliko zgod in prigod. Nekaj jih je v knjigi Le enkrat je, kar je objavil mariborski novinar Franček Jauk. Arnejčič se še posebej spominja druženj s soigralci. "Večere ob dobri hrani in pijači smo velikokrat preživeli v restavraciji Lipovačka šuma. Miljanić je vedel, da smo tam, zato je vedno zahteval, da mu sporočimo, kdaj se bomo odpravili domov. Največkrat je bilo to okoli tretje ure zjutraj. Miljanić ni poznal usmiljenja in isti dan ob 8. uri smo morali vsi, ki smo lumpali v Lipovački šumi, biti na treningu. Glave so bile težke, gnal nas je na vso moč, iz nas se je ulilo tisto, česar je bilo ponoči preveč. Po pol ure počitka smo imeli še dveurni trening z drugimi igralci, ki niso ponočevali z nami."
Crvena zvezda je poleti 1970 Arnejčiča za tedanje čase zajetno vsoto 600.000 šilingov prodala graškemu klubu GAK, za katerega je v letu dni odigral dvanajst tekem in dal štiri gole, julija leta 1971 se je vrnil v NK Maribor in zanj kot srednji branilec igral do julija leta 1978, ko se je nogometno upokojil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.