
Potem ko je lakirnica Magne v občini Hoče - Slivnica lani marca zaustavila tekoče trakove in lakiranje karoserij v celoti preselila v graško matično tovarno, na območju sodobne, več kot 150 milijonov evrov vredne tovarne deluje tehnološko-razvojni center. Ta naj bi v laboratoriju opravljal nekatere skupne naloge za celoten avtomobilski koncern pa tudi del računovodstva za tovarne v skupini. Glede na to, da so po programu presežnih delavcev napovedovali, da jih bo na lokaciji lakirnice v Slivnici ostalo okoli 45, ta čas pa naj bi bilo v hoški Magni že 71 zaposlenih, očitno teče tudi napovedan razvoj novega prototipa za velikega evropskega avtomobilskega proizvajalca. Po naših informacijah gre za bavarski BMW, česar v Magni ne želijo komentirati, saj je to naročnikova poslovna skrivnost.
Preverjali sindikalne pristopne izjave zaposlenih
V zadnjih tednih decembra, ko se je z delovnih nalog v Združenih državah Amerike vrnil direktor Magne David Adam, je zaostril socialni dialog s sindikati. Adam naj bi bil z zajetno mapo zbranih medijskih objav ob letošnjem protestnem shodu od Gvida Novaka, predsednika Konfederacije sindikatov delavcev (pravne naslednice Konfederacije slovenskih sindikatov), zahteval celo opravičilo. Spomnimo, da je ta izjavil, da je vodstvo hoške Magne na zboru delavcev, sklicanem pred napovedanim protestnim sindikalnim shodom, od zaposlenih ustno in nekaterih tudi po elektronski pošti zahtevalo, naj se shoda ne udeležijo. Novak je vztrajal pri svojih navedbah o grožnjah in pritiskih na zaposlene, za kar naj bi imel tudi priče več kot 20 zaposlenih, in kot je dejal, se Adamu ni imel za kaj opravičiti.
V nadaljevanju so predstavniki Magne, med katerimi je bil tudi novi šef kadrovske službe Magne Steyr Thomas Heinzle, s sindikatom želeli govoriti o novem plačnem modelu, a je Novak z generalno sekretarko zaradi poizkusov podrejanja sindikata srečanje zapustil. Da v Magni zaostrujejo odnose s sindikati, kaže tudi dejstvo, da so preko ljubljanske odvetnice Saše Oražem ponovno preverjali reprezentativnost in sindikalne pristopne izjave zaposlenih, ki so potrdile reprezentativnost sindikata. Zapletlo se je tudi pri zahtevi za uskladitev plač z inflacijo, ki je v koncernu običajna ob koncu leta za prihodnje leto. So pa zaposleni prejeli 400 evrov poslovne uspešnosti oziroma božičnice.
400
evrov poslovne uspešnosti so v Magni izplačali zaposlenim ob koncu leta
Novo leto pa je prineslo nov šok, enostransko odpoved kolektivne pogodbe v Magni na dan 31. december 2023. Med razlogi zanjo navajajo tudi, da se s predstavniki sindikata niso mogli sporazumeti, ob čemer je bil Novak v bolniškem staležu. Še naprej naj bi tudi zahtevali njegovo opravičilo. Novak je včeraj dejal, da se bodo s člani sindikata posvetovali, kako naprej, in o tem v prihodnjih dneh obvestili delodajalca ter javnost.
S Fiskerjem ne gre po načrtih
Kanadski proizvajalec električnih športnih terencev Fisker Ocean je decembra zaradi likvidnostnih težav precej zmanjšal letno proizvodnjo avtomobilov v graški Magni na vsega 10 tisoč. Spomnimo, da je napovedal proizvodnjo okoli 50 tisoč vozil letno v začetni fazi, v igri pa je bila tudi proizvodnja v hoški Magni. Po pisanju Kleine Zeitung naj bi imela vozila v testni fazi še nekaj težav s softversko opremo. Magna je zato od januarja prešla na enoizmensko delo, zaradi česar naj bi bilo v Gradcu 450 presežnih zaposlenih. Ti naj bi dobivali odpovedi, delali po skrajšanem delovnem času ali čakali na delo doma.
Avstrijski časnik še piše, da naj bi Magna sklenila 450 milijonov evrov vreden posel z Volkswagnom za razvoj dveh električnih modelov Scout, ki pa naj bi jih od leta 2027 proizvajali v ZDA. V Magni poslov z naročniki ne komentirajo, dokler jih ti sami ne objavijo.
Se premika tudi pri oddaji ali prodaji lakirnice Magne?
Kot je znano, je Magna doslej v Sloveniji investirala že več kot 150 milijonov evrov, prav tako je zaradi neizpolnjevanja pogojev, predvsem pri številu zaposlenih, že vrnila tudi 22-milijonsko državno subvencijo z obrestmi vred, kar precej vpliva na njene bilance. Tudi za to naj bi poleg novih naročnikov oziroma najemnikov proizvodnje iskali tudi možnosti za izhod iz te investicije. Po naših neuradnih informacijah so našli interesenta, in sicer nemško blagovno znamko s področja avtomobilske industrije, ki ima zaradi rusko-ukrajinskega konflikta težave s proizvodnjo v tem nemirnem delu Evrope.
Znano je, da je nemški BMW proizvodnjo v ruskem Kaliningradu zaustavil že leta 2022. Zato naj bi iskal možnosti za prenos proizvodnje do sto tisoč avtomobilov letno. Medtem so v madžarskem Debrecenu zagnali milijardo evrov vredno investicijo v tovarno za proizvodnjo električnih avtomobilov, a ta naj bi bila operativna konec leta 2025. Ob tem je pomembno tudi, da ima BMW v naši regiji kar nekaj dobaviteljev, med drugim Hidrio, KLS Ljubno, GKN Driveline iz Zreč, tudi Mariborsko livarno ...
Pred novim letom smo preverjali informacijo o tem pri vodilnih v hoški Magni, a nam odgovora preko predstavnika za odnose z javnostmi v Sloveniji niso mogli posredovati, saj da o tem naj ne bi nič vedeli. Medtem naj bi v graški matični tovarni Magna Steyr nekateri vodstveni kadri morali podpisati dodatne izjave o varovanju poslovnih skrivnosti. Ob tem spomnimo, da si je konec februarja lani kar 14-članska delegacija kitajskega proizvajalca električnih avtomobilov BYD, ki je nedavno po prodaji vozil ujel in celo prehitel Teslo Elona Muska, ogledovala hoško lakirnico, a se očitno odločila drugače, saj bodo svojo prvo tovarno v Evropi prav tako gradili na jugovzhodu Madžarske ob meji s Srbijo.