
Mariborsko fakulteto za zdravstvene vede bodo zaradi prostorske stiske, zagotavljanja boljših pogojev za študij in izvajanja novih programov dozidali in prenovili njene sedanje prostore. Gre za veliko investicijo, ki jo napovedujejo že od leta 2019, zdaj je zanjo Univerza v Mariboru končno zagotovila denar ter več podrobnosti danes predstavila na tiskovni konferenci. Črpala bo iz 225-milijonske vreče za izobraževanje zdravstvenih kadrov, ki jo je med epidemijo z zakonom o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v obdobju 2021-2031 zagotovila takratna vlada. Univerza v Mariboru se je na poziv prijavila že pred dvema letoma in za ta projekt uspela pridobiti dobrih dvanajst milijonov evrov oziroma polovico vsega denarja, ki je bil v zakonu namenjen zdravstvenim fakultetam.
Novi trakt na dva tisoč kvadratih
"Zaradi prostorske stiske študijski proces poteka čez cel dan, študentje pa so zelo obremenjeni," je na tiskovni konferenci povedala Mateja Lorber, dekanja fakultete za zdravstvene vede, in dodala, da je nujno potrebna posodobitev obstoječih površin z novo opremo, predvsem za sodobno simuliranje kliničnih okolij, ki je pri tem študiju ključnega pomena. Spomnila je, da so zaradi kadrovske stiske v času epidemije na pobudo ministrstva za zdravje in Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije vpis z 90 mest povišali na 120. Pripravljajo tudi nova programa babištva in fizioterapije, vsako z dodatnimi 30 vpisnimi mesti. Po njenih besedah primanjkuje tudi prostora za strokovni kader, kar jih omejuje pri nujno potrebnih novih zaposlitvah.

Projekt je razdeljen v dve fazi. Najprej bodo na severni strani zdravstvene fakultete v Žitni ulici 15 in v neposredni bližini nove Zdravstvene postaje Magdalena zgradili štirinadstropni prizidek v velikosti dva tisoč kvadratnih metrov. "Te površine bodo namenjene predvsem izvedbi pedagoškega procesa, torej predavalnicam in zagotavljanju prostorov za osebje," je povedal Uroš Lobnik s fakultete za gradbeništvo, ki je sodeloval pri pripravi investicije. Projekt je v fazi objave javnega naročila za izbiro izvajalca projektne dokumentacije, zaključen naj bi bil do sredine leta 2026.
Dilema Pekarna: "Nikomur ne želimo hoditi po prstih"
Druga faza, ki naj bi bila zaključena konec leta 2027, zajema prenovo 1500 kvadratnih metrov velike sedanje stavbe. Tam nameravajo vzpostaviti simulirano klinično okolje, da bodo lahko študentje pridobivali praktična znanja. Načrtovano je, da tja umestijo tudi specialno opremo v vrednosti 1,7 milijona evrov.
Medtem sicer še vedno ni znano, ali bo mariborska univerza iz zgoraj omenjenega vira pridobila denar tudi za nujno širitev medicinske fakultete. Javnost je univerza vznemirila z namero, da bi programa farmacije in dentalne medicine umestila na območje Kulturnega centra Pekarna. V zvezi z medicinsko fakulteto je prijavila dva projekta, enega prav na območju Pekarne. Kaj to pomeni za kulturni center, so bili pristojni v odgovorih redkobesedni, nedoločni. Je pa Miralem Hadžiselimović, prorektor za infrastrukturo, dejal, da "z investicijami univerze ne želimo nikomur hoditi po prstih" in da so "pripravljeni na vse scenarije". Lobnik pa je dodal, da enakovredno preučujejo štiri lokacije v bližini UKC in da je ena od njih tudi Pekarna.