Ob napadu na Mariborko sta se oglasila predsednica republike in župan

STA, Va
22.06.2025 11:44

Knjigarna Mariborka je bila ponoči ponovno tarča homofobnega napada, je sporočila direktorica in glavna urednica založbe Anja Zag Golob. Tokrat napadalcev niso motila niti zaklenjena vrata.

Poslušaj
Založba Mariborka odtrgali mavrično zastavo mavrična zastava.
Založba Vigevageknjige

"Izjemno zaskrbljujoče je, da gre po informacijah policije tokrat za starejše napadalce, skupino treh moških, starih med 30 in 40 let, ki so sredi noči izza zaklenjenih vratnih kril strgali mavrično zastavo, ki, ko knjigarna ni odprta, sploh ni vidna," je v sporočilu za javnost zapisala Anja Zag Golob. Storilci so odtrgali tudi napis pod homofobnim grafitom in poškodovali napis na nabiralniku.

Mimoidoči so poklicali policijo, ki je takoj posredovala, policija pa tudi že ima izjave prič in izvaja vse nadaljnje postopke v skladu s pooblastili, je pojasnila Zag Golob.

Ob ponovnem napadu so po njenih besedah zgroženi in šokirani. "Gre za povsem jasen, enoznačen napad na pravice pripadnikov LGBTQI+ skupnosti in ostalih manjšin, ne za prekršek zoper javni red in mir ali krajo. Nasilna odtujitev mavrične zastave je simbol, očitno dejanje sovraštva, kot takšno bi jo moralo prepoznati in obravnavati tudi tožilstvo," je prepričana.

Poziv policiji in občini  

V Mariborki pozivajo policijo, naj stori vse, da odkrije storilce in jih ustrezno procesira, Mestno občino Maribor in župana, naj "končno prepoznata problem ter se začneta z njim aktivno ukvarjati takoj", splošno javnost pa k jasni obsodbi napadov na LGBTQI+ ter vse druge manjšine. "Tovrstno nasilje v naši družbi ne sme in ne more biti dopuščeno. Mirno sobivanje vseh in spoštovanje različnosti lahko dosežemo le skupaj," poudarja Zag Golob.

Spomnila je, da so junija zaradi vrste verbalnih napadov, poskusov in kraj ter poškodovanj mavrične zastave, nacističnih pozdravov, zmerjanja, fizičnega napada na zaposleno ter homofobnih grafitov s partnerskimi organizacijami organizirali Mavrični dan v Mariboru. Želja je bila opozoriti na problem nestrpnosti ter ozaveščati splošno javnost in posamezne ciljne skupine. Takrat sta predsednica države Nataša Pirc Musar in mariborski župan Saša Arsenovič pred Mariborko razvila mavrično zastavo.

Ob tokratnem napadu sta se odzvala tudi Mestna občina Maribor in župan Arsenovič. Oglasila pa se je tudi predsednica republike.

"Gre za nedopusten izraz nestrpnosti in nasilja, ki nima mesta v naši skupnosti ter je v nasprotju z vrednotami odprte, vključujoče in varne družbe. Vsak napad na pripadnike manjšin ni le napad na posameznike, temveč tudi na temeljne vrednote, na katerih gradimo svojo skupnost," so zapisali. Župan Saša Arsenovič pa dodatno izjavil: "Maribor je in bo ostal vključujoče mesto, kjer je prostor za vse. Vsem, ki vnašajo nasilje in sovraštvo v našo skupnost, pa sporočamo jasno: tovrstna dejanja so nesprejemljiva."

Nataša Pirc Musar se je v odzivu vprašala, zakaj in kaj hočejo storilci s tem povedati. "A res samo zato, ker je knjigarna prostor znanja, svobode misli in govora? Takšna dejanja nestrpnosti in sovraštva so popolnoma nesprejemljiva in nezdružljiva z vrednotami naše družbe. Zato pričakujem od pristojnih institucij, da storijo vse, kar je potrebno, da se storilci odkrijejo in ustrezno obravnavajo in da s potrebnimi ukrepi preprečijo tovrstne napade." 

Predsednica poudarja, da ima vsakdo v naši državi pravico do varnosti in spoštovanja, ne glede na svojo spolno usmerjenost, identiteto: "Pri tem ne gre le za LGBTIQ+ skupnost. Gre za vse nas, ki verjamemo v enakost in spoštovanje vseh ljudi." 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.