(FOTO in VIDEO) Festival v festivalu: Bučen, pisan začetek Folkarta. Okno mesta v svet

Branka Bezjak Branka Bezjak
25.06.2025 12:16

Na Glavnem odru Festivala Lent se je sinoči začel 37. Folkart. Folklorne skupine iz Evrope, Azije, Južne in osrednjega dela Severne Amerike so navdušile. Do sobotnega zaključka, ki bo na istem prizorišču, bodo polnili ulice Maribora

Poslušaj
Akademska folklorna skupina Študent je tudi pomemben del organizacije Folkarta, zato ga začne in konča. 
Sašo Bizjak

Folkart, mednarodni folklorni festival, bo Maribor in še nekatera druga slovenska mesta, ponovno ogrnil v svetovno kulturno dediščino in prikazal skozi nastope raznoliko tradicijo, ohranja ne le plesa, ampak tudi petja, jezikov, noš, vrednot. Sinoči se je ob odprtju tako na Glavnem odru na Trgu Leona Štuklja v Mariboru zvrstila pisana paleta barv, plesnih korakov, glasbe ter navdušila polno prizorišče. V skoraj štirih desetletjih je Folkart gostil že folklorne skupine iz več kot 80 različnih držav sveta. Tokrat so prišle skupine iz Finske, Hrvaške, Paragvaja, Romunije, Singapurja, ZDA in seveda Slovenije.

Maribor - Festival Lent - Folkart - Glavni oder - Singapur
Saso Bizjak

Prav Akademsko folklorno skupino (AFS) Študent iz Maribora posebej izpostavlja glavna producentka Folkarta Alenka Klemenčič: "Niso le nastopajoči, so eni ključnih pri izvedbi, organizaciji. So zraven že od samih začetkov, so tudi spremljevalci skupin iz tujine." Zato imajo čast, da vsako leto začnejo, nastopijo ob odprtju prvi, na koncu, v soboto pa bodo ponovno na Glavnem odru zaključili Folkart. AFS Študent je ena vodilnih nosilk ohranjanja in predstavljanja folklornega ljudskega izročila Slovencev doma in v svetu, ki ima že 61-letno zgodovino. Poleg prve odrasle, reprezentativne skupine, delujeta še dve in še več drugih sekcij- otroška, mladinska, starejša otroška in veteranska skupina. Na Folkartu se je predstavila prva skupina, ki tudi sicer obiskuje večje dogodke, doma in v tujini. "Vadimo dvakrat na teden. Letos se pripravljamo tudi na festival na Portugalskem, ki bo v juliju. Sicer pa vsako leto uživamo na Folkartu, to je že dolgoletna tradicija, ponosni smo, da smo takorekoč njegovi soustanovitelji, vodiči skupinam in da lahko vsako leto nastopimo kot domača skupina," je povedal David Zorko, predsednik društva. 

Pri AFS Študent deluje tudi dobra glasbena skupina. 
Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

V skupini je Zorko že osem let. K plesu ga je pritegnil oče, plesno se je plesno oblikoval vse od otroške do sedaj odrasle skupine, sodeloval na številnih gostovanjih, pridobil veliko izkušenj, je torej del tistega podmladka, ki skrbi, da ta dediščina ne bo šla v pozabo. Predstavljajo tradicijske plese in običaje vseh slovenskih pokrajin. Tokrat so se predstavili s tržaškimi plesi v koreografiji Bojana Glaserja, ki je tudi vodja prve plesne skupine, in seveda s spremljajočo glasbo.

  Romunska plesna skupina je državna institucija. Pravi zaklad so tudi njihovi ročno izdelani kostumi. 
Sašo Bizjak

"Gre res za lepe preplete, elegantne melodije," je še popisal predsednik društva. Seveda ne gre pozabiti spet lepih oblačil in tokrat posebnih pokrival za moške- bodisi posebne čepice ali klobuke z velikimi krajci, na njih pa rožice. Že uvodno glasbo AFS Študent so obiskovalci pospremili z aplavzi, nato pa ves čas s ploskanjem spremljali ritem. Publika Folkarta je zvesta, stalna. Sedaj že vrsto let je voditeljica prireditve Mojca Lubanjšek Pehant, že ustaljeno je tudi, da nosi posebno obleko izpod rok kostumografa Zvonka Babiča Kurbusa. Tudi tokrat so se barve in vzorci skladali z vizualno podobo Festivala Lent.

Paragvajska skupina nima podpore svoje države, a je odločena promovirati njeno tradicijo. 
Sašo Bizjak

Folkart je eden najbolj cenjenih festivalov v folklornem svetu, prvi od vseh tovrstnih festivalov na svetu je bil počaščen s pokroviteljstvom Unesca, že od začetka deluje pod okriljem svetovne organizacije CIOFF®. Največja potrditev festivalu pa je udeležba skupin, izpostavlja producentka Klemenčičeva. "Priznanje nam je, da pridejo profesionalne skupine, kakor je letos romunska- Državni folklorni ansambel Transilvanija iz kraja Baia Mare. Čeprav se to ne sliši tako eksotično, kakor lani, ko so prišli Maori. A program je tudi letos odličen, ker zmeraj trdim in to tudi pravijo strokovnjaki, evropska folklora je izjemno kakovostna. Saj imajo tudi ostali predeli, kakor je Južna Amerika, krasne plese, ampak po kakovosti jih Evropa prekaša," je še pred začetkom pojasnila. Pri tem je omenila skupino Motora iz Finske, ki prihaja iz predela Severna Karelija tik ob ruski meji: "Ti plesi, ki jih goijo, so zelo živahni, njihova glasbena zasedba odlična, tudi tonski mojstri so na vaji rekli, da so vrhunski." To so dokazali tudi med nastopom in dvignili tempo z res živahnim in tudi fizično napornim plesom, v katerem je viden tudi vpliv Rusije, spominja na njihov kazačok. 

Skupina iz Finske.
Sašo Bizjak

Zelo živahno, s plesom clogging, ki je ena oblika stepa, so zaključili tudi predstavniki ZDA oziroma iz Severne Karoline. Vodja njihove skupine The Bailey Mountain Cloggers Danielle Plimpton nam je pred nastopom pokazala čevlje, na katerih so posebne ploščice, ki ob plesu torej poskrbijo za poseben zvok. V teh tradicionalnih plesih, ki so pomešani oblika plesa Cherokee Indijancev, kultur Irske in Škotske, celo Afrike. Resnično nekaj posebnega, povezano še z elementi dvigov in metov punc, ki jih sicer lahko vidimo v koeografijah navijaških plesnih skupin. Skupina je bila ustanovljena leta 1974 na Mars Hill University, že 31-krat so bili državni prvaki. Pa je zanimanje mladih za te plese? "Univerza nudi tudi štipendije, poleg tega ne plešemo samo tradicionalne plese, ampak imamo tudi programe za sodobne," je pojasnila vodja. V Sloveniji so tokrat prvič, so pa bili pred prihodom v Maribor v Črnomlju. "Da smo sedaj v nekoliko večjem mestu, smo vsi navdušeni. Krasno vzdušje je, vsi so tako prijazni, mesto lepo," je še dodala. 

Skupina iz Severne Karoline, ZDA, vključuje tudi akrobatske elemente. 
Sašo Bizjak
Maribor - Festival Lent - Folkart - Glavni oder - ZDA
Saso Bizjak

Nam blizu so gotovo plesi, s katero se je predstavila Hrvaška. Skupina Varaždinski folklorni ansambel VFA ima s seboj tudi močno tamburaško skupino, močni so tudi pevsko. Potem sta od bolj oddaljenih s pisanimi nošam in prav tako posebni Paragvaj- plesalke z glinenimi vrči na glavah, Singapur s prevladujočo rumeno, plesalke pa z bleščečimi tiarami. "Pri sestavljanju programa, sem prav pazila na to, da se premikamo, skačemo iz enega konca sveta na drugega," je še razpored nastopajočih pojasnila Alenka Klemenčič. Bojazni, da program ne bi bil dober torej ni. Največji strah je vreme. "Če bi deževalo, je šotor ob odru, kjer se pripravljajo, premajhen." Za sedaj kaže odlično tudi s tem. Tako da ni razloga, da si morda ne ogledate sobotnega zaključka. 

Paragvaj
Saso Bizjak

Še pred tem pa boste skupine lahko srečevali med nastopi tudi po središču mesta. Danes, v sredo, bodo ob 18. uri na promenadi na Lentu in v Mestnem parku. Ob 19. uri. na Glavnem trgu. Enako spet jutri. V petek pa ob 18. uri samo v Mestnem parku. V soboto, 28. junija, ob 11. uri nastopijo na Glavnem trgu, ob 12.30 je povorka skozi Europark, ob 21. uri na pa Trgu Leona Štuklja zaključek. 

Skupina iz Varaždina se je dokazala tudi z ubranim petjem. 
Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.