Soočeni smo z izzivi, ki jih ni mogoče več odlagati: prometni sektor je eden največjih virov emisij toplogrednih plinov, hrupa in onesnaženosti zraka. V Sloveniji cestni promet ustvari skoraj 40 odstotkov vseh emisij ogljikovega dioksida (CO2), v EU je ta delež dobrih 25 odstotkov. A hkrati je promet hrbtenica sodobnega življenja – brez njega ni vsakodnevnih opravkov, dobavne verige, razvoja ali turizma.
Rešitev ni v ustavitvi, temveč v pametnem prehodu – k bolj učinkovitim, okolju prijaznim, zdravju naklonjenim in dolgoročno tudi cenejšim oblikam mobilnosti. Temu rečemo trajnostna mobilnost.
Kaj pomeni trajnostno gibanje
To je celovit pristop, ki spodbuja uporabo okolju prijaznejših načinov: pešačenja, kolesarjenja, javnega prevoza, skupne rabe vozil in prehoda na električna vozila. Poudarek je na manjši rabi fosilnih goriv, nižjih izpustih CO2 in hrupa, večjem udobju, zdravju in kakovosti življenja.
Rešitev ni v ustavitvi, temveč v pametnem prehodu
Trajnostna mobilnost ni enotna rešitev za vse, temveč nabor prilagojenih možnosti za posameznike, podjetja, občine in države. V Sloveniji so potenciali veliki – razdalje so kratke, prometne obremenitve v mestih velike, železniška infrastruktura podcenjena, delež elektrike iz obnovljivih virov pa narašča.
Kako lahko ukrepajo posamezniki
Zamenjajte avtomobil z drugim načinom prevoza – vsaj občasno.
Vožnja s kolesom po mestih do pet kilometrov je pogosto hitrejša kot z avtom.
Slovenci dnevno opravimo 75 odstotkov poti, ki so krajše od deset kilometrov – to so idealne poti za kolo ali e-skiro.
Kjer ne gre drugače, vozite pametno.
Električna vozila postajajo cenovno dostopna. Že danes jih v Sloveniji vozi več kot 15.000, cilj do leta 2030 pa je vsaj 100.000.
Znižajte hitrost, združujte poti, vozite varčno. Tako zmanjšate stroške in izpuste.
Izkoristite subvencije.
Borzen ponuja do 7200 evrov subvencije za nakup e-avtomobila in sofinancira domače e-polnilnice.
Možna je tudi souporaba električnih vozil v sklopu energetskih skupnosti.
Kaj lahko naredijo podjetja in obrtniki
Podjetniški sektor je eden ključnih akterjev trajnostne mobilnosti – tako z zgledom kot z vplivom. Vsak kombi, vsako službeno vozilo, vsaka dostava šteje.
Prehod na električne flote
Električni kombiji in lahka dostavna vozila so že na voljo, subvencionirani in brez izpustov v mestnih središčih.
Primer: podjetje Ekosen je z IR-tehnologijo optimiziralo ogrevanje poslovnih prostorov in s tem zmanjšalo stroške – podobno strategijo lahko uporabi tudi za elektrifikacijo flote.
Uporaba lastnih virov energije
Z namestitvijo sončne elektrarne in hranilnika elektrike (baterije) podjetja zmanjšajo stroške in povečajo energetsko neodvisnost. V Sloveniji je že več kot 1100 MW sončnih elektrarn, cilj pa je 2500 MW do leta 2030.
Upravljanje voznega parka
Uporaba digitalnih orodij za spremljanje poti, porabe in stroškov lahko zniža stroške goriva za 10 do 25 odstotkov.
Dinamično načrtovanje poti z umetno inteligenco zmanjša zastoje in prazne kilometre.
Spodbujanje trajnostnega prihoda na delo
Denarne spodbude za prihod na delo s kolesom ali peš, souporaba službenih vozil ali uvedba e-vozil za kratke službene poti.
Primer dobre prakse: SunContract
Omogoča malim podjetjem nakup elektrike neposredno od proizvajalcev, brez posrednikov in z izvorom v obnovljivih virih. Na njegovi platformi kupujejo tudi obrtniki, trgovci in gostinci.
Nasveti za podjetja
- Zamenjava flote z električno – do 50 odstotkov nižji stroški obratovanja
- Sončna elektrarna in hranilnik – energetska neodvisnost
- Dinamično upravljanje poti – nižji stroški in izpusti
- Izkoriščanje spodbud za elektrifikacijo voznih parkov
Pametne občine in trajnostni javni prevoz
Mestne občine v Sloveniji že uvajajo elemente trajnostne mobilnosti:
Ljubljana: prepoved vožnje v mestnem središču za motorna vozila, e-kavalirji, Bicikelj.
Maribor: mreža kolesarskih stez, MBajk.
Koper: pilotne rešitve pametnega mesta, vključno z delitvijo podatkov o prometu v realnem času.
Po podatkih občin predstavlja prevoz otrok v šolo in zaposlenih v javni upravi skoraj polovico vseh dnevnih premikov – s premišljenimi politikami mobilnosti lahko občine bistveno zmanjšajo izpuste.
Nasveti za gospodinjstva
- Hoja, kolo, javni prevoz: manj stresa in več zdravja
- Električni avtomobil: nižji stroški na dolgi rok
- Subvencije za nakup, polnilnico, hranilnik in elektrarno
Subvencije, podpora in zakonski okvir
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je lani še zvišalo subvencijo za nakup električnega vozila. Fizične osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji lahko odtlej za nakup novega električnega avtomobila prejmejo do 7200 evrov nepovratnih sredstev.
Med ključnimi novostmi so mejne vrednosti vozil, ki so upravičena do subvencije, ter povišane finančne spodbude za vozila kategorije M1 (osebna vozila) in N1 (lahka dostavna vozila). S tem ukrepom se država odziva na spremembe na trgu električnih vozil in želi dodatno spodbuditi prehod na čistejše oblike mobilnosti. Višje subvencije bodo v nekaterih primerih olajšale odločitev za nakup električnega vozila in prispevale k zmanjšanju emisij in čistejšemu okolju.
Nasveti za občine
- Razvoj kolesarske infrastrukture in mikromobilnosti
- Souporaba vozil za zaposlene v javni upravi
- Partnerstva z energetskimi podjetji
Podrobnejše informacije o javnem pozivu in navodila za oddajo vloge ter dostop do vloge so objavljeni na spletni strani družbe Borzen.
Borzen ponuja nepovratna sredstva za:
- nakup e-vozil (za fizične in pravne osebe),
- polnilne postaje,
- naložbe v sončne elektrarne in hranilnike.
Podjetja lahko elektriko za svoje vozne parke kupujejo preko virtualnih elektrarn. S pametnim polnjenjem in delovanjem naprav SG-ready (kot so na primer tudi toplotne črpalke) pa je mogoče tudi privarčevati.
Trajnostna mobilnost ni le trend, je ključna sestavina zelene preobrazbe. Zmanjševati količino emisij v prometu je nujno, če želimo doseči ogljično nevtralnost do leta 2050. Slovenija ima odlično izhodišče – razvito cestno infrastrukturo, vse večji delež sončne energije, relativno kratke razdalje in visoka stopnja digitalizacije.
Pomemben pa je predvsem premik v miselnosti: mobilnost ne pomeni več nujno lastništva avtomobila, temveč možnost, da se premaknemo – varno, hitro, trajnostno.