Osvežitev v vrtu: Namesto v morje skok v domači bazen

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
22.05.2020 02:00

Najbrž bo marsikdo izmed nas to poletje dopust in počitnice preživel kar na domačem teritoriju. Že razmišljate, da bi imeli doma bazen, v katerem bi lahko brezskrbno plavali ali ob katerem bi lahko preprosto poležavali na blazini?

Poslušaj
Remax

Brezskrbnih počitnic ob morju, kot smo jih bili vajeni doslej, si to poletje ravno ne moremo obetati. A želja po vodni osvežitvi, ko se temperature dvignejo krepko nad 30 stopinj Celzija, bo zagotovo prisotna. Tisti srečneži, ki imajo doma bazen, bodo tudi v največji vročini zlahka poiskali osvežitev kar v domačem bazenu. Za vse tiste, ki se o postavitvi bazena še odločajo, pa smo pripravili nekaj koristnih nasvetov.

Prostor po meri bazena

Te dni je zanimanje za montažne in vgradne bazene močno naraslo. Luka Remic iz podjetja Remax celo ugotavlja, da je trenutno povpraševanje po bazenih veliko večje kot minula leta. Veliko zanimanje pripisuje dejstvu, da bo veliko Slovencev zaradi koronakrize dopustovalo kar doma, bazen pa lahko vsaj delno nadomesti čofotanje v jezerih ali morju.
Za bazen potrebujemo na domačem dvorišču ali vrtu predvsem dovolj prostora, pravi Remic. Vaša pričakovanja in želje, kakšen naj bi bil videti bazen, so še kako pomembni. Kot tudi to, koliko denarja ste zanj pripravljeni odšteti. Velikosti bazenov so različne. Kot pojasni Remic, je standardna dimenzija bazena osem krat štiri metre, vse bolj priljubljeni pa postajajo tudi manjši bazeni, primernejši za manjše vrtove. "Bazeni z dolžino štiri do pet metrov in širino dva do 2,5 metra prav tako omogočajo prijetno kopalno osvežitev," pravi Remic, hkrati pa opozori, da mora ob bazenu vedno ostati dovolj prostora za ležalnik, mizo, morebiti letno kuhinjo.

Bazen naj bo postavljen v zavetrju, na osončenem mestu, da bo lahko sonce ogrevalo vodo.
Remax

Vse se začne s skrbjo za vodo

Imeti bazen pa ni dovolj. Treba ga je vzdrževati, čez kopalno sezono poskrbeti za pravilno in redno uporabo sredstev in postopkov za dosego higienske neoporečnosti bazena in bazenske vode. Če bomo dovolj dosledni, bo užitek ob namakanju v bazenu v vročih poletnih mesecih še večji in bolj brezskrben, poudarja Luka Remic.

Sproščene poletne zabave v domačem bazenu in ob njem ter kopanje sta zagotovo dve največji prednosti, ki ju prinaša bazen. Vsekakor pa ne smemo pozabiti na redno analizo vode. To spada med najpomembnejša tedenska opravila, povezana z bazenom.
Shutterstock
(v okvirček: "Urejena trata v bližini bazena" - slika je lahko 2-kolonska, se je oglaševalec 2 uri trudil, da jo najde:-)
Gardena

Primerna temperatura vode

Temperatura vode v bazenu naj bi se gibala med 27 in 29 stopinjami Celzija, odvisno od osnovnega namena bazena in najpogostejših aktivnosti uporabnika, vsekakor pa temperatura vode ne bi smela biti nižja od 15 stopinj Celzija, saj lahko neugodno vpliva na zdravstveno stanje, predvsem pri osebah, ki imajo težave s srcem. Prehladna voda lahko ne nazadnje povzroči tudi, da je v vodi višja vsebnost klora, kot je priporočljivo, saj nizke temperature upočasnijo topljenje sredstev za nego bazenske vode. V začetku sezone nam bazensko vodo ogrevajo, medtem ko nam jo v sezoni, ko so temperature višje, ohlajajo. Na temperaturo bazena lahko vplivamo s pokrivanjem oziroma odkrivanjem bazena in dodajanjem sveže vode, najbolj učinkovit in enostaven način pa je s toplotno črpalko, pravi Remic. Kot dodaja, ima večina toplotnih črpalk poleg funkcije ogrevanja tudi možnost hlajenja bazenske vode, kar pomeni, da se na toplotni črpalki nastavi želena temperatura in toplotna črpalka poskrbi, da je v bazenu temperatura vode vedno tolikšna.

Streha za čistočo in daljšo sezono

In kaj pomaga ohraniti bazen in vodo v njem čista vso kopalno sezono oziroma vse leto, saj vodni užitki že dolgo niso več omejeni le na poletje, temveč se jim lahko prepuščamo tudi v drugih letnih časih? Streha nad bazenom omogoča ne le podaljšanje sezone plavanja na devet ali deset mesecev letno, ampak tudi večjo čistočo, zagotavlja Luka Remic in doda, da poleg tega ščiti pred umazanijo. Bazenske strehe, pojasni, imajo praviloma aluminijasto konstrukcijo in zasteklitev iz plastičnih mas, najpogosteje iz polikarbonata. Lahko so nizke, takšne je treba delno odpreti za uporabo bazena, in visoke, ki nam omogočajo lažje kopanje v bazenu. Klasične bazenske strehe so tako imenovane teleskopske strehe, ki se po tirnicah odmaknejo na eno stran bazena. Če tirnice podaljšamo, se lahko umaknejo popolnoma stran od bazena.

Ta eleganten dodatek na domačem vrtu učinkovito nadomešča potrebo po oddaljenih morskih destinacijah.
Remax
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.