Komarniki: Da spanca ne bo motilo nadležno brenčanje

Tina Recek Tina Recek
20.03.2019 01:43

Danes si brez komarnikov skoraj ne moremo predstavljati oken in balkonskih vrat. Na trgu vlada pestra izbira, fiksne največkrat srečamo pri oknih, ki jih ne odpiramo pogosto, drsne pa pri panoramskih stenah.

Poslušaj
Krilni komarnik je z okvirjem nameščen na tečaje in se lahko odpira navznoter in navzven.
Teba

Zadnje čase je vse več mrčesa, zlasti poleti so lahko zelo nadležni tigrasti komarji. Pred mrčesom in žuželkami v prostorih nas ščitijo komarniki. Jasmina Černela iz podjetja AJM - okna, vrata, senčila izpostavlja, da novejše različice zagotavljajo še zaščito alergičnim na cvetni prah, lesko, plodove trave ali druge alergene snovi iz zunanjega okolja. Na katera okna naj namestimo komarnike in kje to ni potrebno, razloži David Štrakl iz podjetja Arcont IP, Okna & vrata. "Komarnike namestimo vsepovsod, kjer redno odpiramo okna ali večje zasteklitve, ki jih imamo predvsem poleti odprte tudi čez noč. Če jih ne namestimo, ob odprtem oknu omogočimo prosto pot komarjem, muham in drugim nezaželenim insektom, ki z nadležnim zvokom in pikanjem kratijo spanec."

Vsak novi objekt s komarnikom

Po besedah Janeza Kosca ml. iz podjetja Roltek danes skoraj ni več novega objekta, na katerem ne bi bilo komarnikov, nameščajo pa se tudi v vse več obstoječih objektov. Na trgu je sicer več tipov komarnikov, ki se razlikujejo od ponudnika do ponudnika. Kot pravi Kosec, komarnike delimo po načinu uporabe in tipu vgradnje. V grobem torej ločimo: fiksne, ki so pravzaprav komarniška mrežica, napeta v okenski okvir; rolo, ki jih lahko odpremo ali zapremo tako, da jih potegnemo iz omarice (ohišja) kot rolete in jih zaustavimo s klik sistemom; elektro rolo, ki so podobni rolo komarnikom, le da jih upravlja motor; krilne, ki delujejo po enakem principu kot nekatera balkonska vrata (krilna); drsne, ki so vpeti v velik močan okvir, ki se spodaj in zgoraj vozi po tirnicah levo in desno; plise, ki delujejo po principu harmonike in jih zapiramo horizontalno s strani; ter integrirane rolo komarnike, ki imajo ohišje v senčilu.

Komarnik je danes nepogrešljiv del opreme strešnega okna.
Velux

Različni tipi za različna okna

Kje konkretno lahko namestimo določeni tip komarnika, pojasnjuje Jasmina Černela. Fiksni komarnik se lahko namesti neposredno na okenski okvir, zato njegovo uporabo priporoča povsod, kjer ni potrebe po pogostem odpiranju. To obliko komarnika svetuje tudi za okna nepravilnih oblik. Štrakl doda, da je fiksni komarnik tudi cenovno najugodnejša rešitev za zaščito pred vdorom nadležnih insektov in enostaven za čiščenje.
Rolo komarnik Černelova priporoča za enodelna okna, lahko pa ga vgradimo pod rolete, polkna ali omet. Odlično delujejo tudi na strešnih oknih ter na velikih površinah, vse do pet metrov v širino in višino – v teh primerih z elektropogonom. Vodila in omarica so iz visokokakovostnega ekstrudiranega aluminija. Izpostavi še, da je možna tudi vodoravna izvedba, torej t. i. vodoravni komarnik.

Plise zavzame malo prostora

Krilni komarnik je z okvirjem nameščen na tečaje in se lahko odpira navznoter in navzven. Odlikuje ga tiho, lahko tudi samodejno zapiranje. Je odlična rešitev za balkonska vrata, terase oziroma za vse prehode, ki so pogosto v uporabi. Magnetni sistem zaklepa poskrbi, da ostaja ta komarnik zaprt tudi ob močnejšem vetru ali prepihu. Za večjo zaščito pred vlomom lahko vanj vgradimo zaklepni mehanizem.

Plise komarnik je primeren za vse oblike balkonskih vrat z manjšo frekvenco prehoda.
Teba

V trendu so drsni komarniki

Kateri komarnik pa je najbolj priljubljen? Kosec priznava, da težko izpostavi določenega. Vendar opaža, da so močno v porastu drsni komarniki za panoramske steklene površine - te so sedaj v trendu - in električni rolo komarniki. Poleg tega je tudi vse več želja po električnem upravljanju in integriranju teh sistemov v pametne hiše.
"Menim pa, da je najboljši komarnik tisti, ki po funkcionalnosti ustreza načinu življenja kupca in je prilagojen objektu. Da stranki lahko svetujemo ustrezen tip komarnika, moramo ugotoviti, ali ima na okenskih policah rože, ali prezračuje skozi vsa okna ali le skozi nekatera, kakšen tip oken ima vgrajen … Šele potem ji predlagamo komarnik, ki ga izdelamo po naročilu, in sicer glede na tip, dimenzije, barvo, tip mrežice in način uporabe. Le tako lahko izdelek uporablja več deset let," poudarja Janez Kosec ml.

Če jih ne potrebujemo, jih odstranimo

Vzdrževanje komarnikov ni zahtevno. Kot pravi Jasmina Černela, vse dele očistimo z vlažno krpo, ki smo jo namočili v vodo, v kateri smo raztopili nekaj kapljic milnice. Za tekoče in nemoteno delovanje kolesca in druge premične dele enkrat letno naoljimo z oljem za nego okenskega okvirja. Najbolj primerno je to storiti pred začetkom sezone. Fiksne komarnike v hladnejšem delu leta, ko jih ne potrebujemo, odstranimo in jih shranimo na suhem in čistem. Preostale tipe komarnikov pa shranimo v njihove omarice in jih tako zaščitimo pred nizkimi temperaturami in drugimi vplivi, ki jih s seboj prinaša hladnejši del leta.

Iz PVC-vlaken ali aluminijasti

Mrežica komarnika, razloži David Štrakl, je iz steklenih PVC-vlaken, ki zagotavljajo, da je stabilna in optimalno napeta ter odporna proti vremenskim razmeram. Obstaja pa tudi mrežica iz alu materiala, ki se uporablja pri fiksnem komarniku, predvsem v kletnih prostorih, ko se želimo zaščititi pred različnimi glodavci. Poleg tega obstajajo tudi različne antialergijske mrežice (taka, ki zadržuje cvetni prah ipd.). "Za katerokoli izvedbo komarnikov se boste odločili, vsaka zagotavlja zaščito pred mrčesom, hkrati pa tudi zasenči notranji prostor. Komarniki pa se lahko namestijo v katerikoli objekt, še posebno so nepogrešljivi v prostorih, kjer se pripravljata ali prodajata hrana in pijača, kot so menze, gostilne, bolnišnice, trgovine s hrano ...," sklene Štrakl.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.