V Narodnem muzeju odpirajo razstavo o neandertalčevi piščali

STA, MMAJ
26.06.2025 13:54

Razstavo so pripravili ob 30-letnici odkritja najstarejšega glasbila na svetu. Obiskovalci bodo lahko spoznali različna zvočila in glasbila ter v interaktivnih kotičkih ustvarjali in raziskovali zvoke.

Poslušaj
Piščal iz jame Divje babe velja za najstarejše glasbilo na svetu.
Robert Balen

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal kustos za prazgodovino in vodja arheološkega oddelka v muzeju Boštjan Laharnar, je bila neandertalska koščena piščal v jami Divje babe I odkrita leta 1995. Časovni okvir in spremljajoče najdbe jo postavljajo v čas neandertalcev. Preluknjana kost stegnenice mladega jamskega medveda je kljubovala času in stkala šestdesettisočletno vez med kamenodobno in sodobno glasbo.

Razstava obiskovalca popelje v čas, ko je na območju današnje Slovenije živel neandertalec. Je kamenodobni človek glasbo doživljal tako, kot jo danes mi? Se je z njo umetniško izražal ali pa mu je zvok piščali pomagal pri lovu? Na razburljivi poti od začetkov glasbe do sodobnosti bomo spoznali različna zvočila in glasbila, v interaktivnih kotičkih raziskujemo zvoke in jih ustvarjamo. V čuječni sobi se bomo potopili v zvoke neandertalčeve piščali in narave. Posebna pozornost je namenjena neandertalčevi piščali: kakšne tehnične raziskave so opravili in kaj so prinesla zvočna in glasbena odkritja? Kako ta izjemna najdba odmeva v sodobnosti? In kaj omogoča rekonstruirano glasbilo? 

Po besedah vodje razstavnega projekta in soavtorja razstave Mirana Pflauma razstavo uvede razmislek o začetkih glasbe. Drugi sklop je posvečen najdišču Divje babe, tretji raziskavam o nastanku neandertalske piščali in zadnji utrinkom, ki jih sproža najdba piščali.

Razstavo bodo odprli danes ob 18. uri. Vodeni ogledi bodo potekali 14. septembra, 19. oktobra, 30. novembra in 3. decembra, v prihodnjem letu pa 25. januarja in 8. februarja, ko se razstava tudi zaključi. V času razstave bodo priredili tudi več predavanj in demonstracije igranja na rekonstruirano piščal. Več informacij je na spletni strani Narodnega muzeja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.