V Narodni galeriji Ljubljana je Slovensko muzejsko društvo ob mednarodnem muzejskem dnevu podelilo Valvasorjeva odličja. Valvasorjevo nagrado za življenjsko delo je prejela zgodovinarka in dolgoletna direktorica Pomurskega muzeja Murska Sobota Metka Fujs. Podelili so tudi tri Valvasorjeve nagrade za enkratne dosežke, pet častnih priznanj in Valvasorjev nagelj. Valvasorjeve nagrade so prejeli Estera Cerar in Irena Marušič za razstavo Znanje brez meja v Tehniškem muzeju Slovenije, Marija Terpin Mlinar, Milojka Magajne, Mirjam Gnezda Bogataj, Miha Kosmač, Anton Zelenc, Sandro Oblak in Polona Zupančič za razstavo Na obrobju pekla: Idrijsko in Cerkljansko 1914-1919 v Mestnem muzeju Idrija ter Robert Simonišek, Goran Milovanović, Kristina Simončič, Alja Fir, Adrijana Petrič, Alja Pfeifer in Matic Tršar za projekt Obrazi ekspresionizma/odtis duha v Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki.
Tudi mariborske muzealke in profesorice so med prejemniki. Častno Valvasorjevo priznanje za leto 2018 je prejela tudi avtorska skupina v sestavi dr. Jerneja Herzog, Pedagoška fakulteta Univerza v Mariboru, Brigita Strnad, Umetnostna galerija Maribor, dr. Aksinja Kermauner, Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem, in Darinka Lozinšek, predsednica kulturne komisije pri Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih za razvijanje programov za slepe in slabovidne v Umetnostni galeriji Maribor. V utemeljitvi so zapisali, da interdisciplinarna skupna strokovnjakov že vrsto let v Umetnostni galeriji Maribor razvija program približevanja umetnosti slepim in slabovidnim. Že leta 2015 so pri razvijanju taktilnega gradiva izdelali tipne reliefe fotografskih del na razstavi Naši heroji in nadaljevali projekt približevanja umetniških del stalne zbirke galerije z aktivnim vključevanjem ranljive skupine. V šolskem letu 2017/18 so začeli projekt TACTUS - tip, aktivnost, kreativnost, tim, umetnost, slepota, ki ga razvijajo na Pedagoški fakulteti v Mariboru kot projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem, s ciljem usposobiti študente likovne pedagogike in umetnostne zgodovine za pripravo in izvedbo didaktičnega materiala za delo s slepimi in slabovidnimi v likovni umetnosti. V avtentičnem prostoru so prilagajali izbrana umetniška dela, oblikovali manjše replike kipov, pripravljali reliefe in tipne predloge slik, ki so v izvirniku dvodimenzionalne. Razvijanje taktilnih metod omogoča ranljivi skupini spoznavanje umetniških del, kar je izjemnega pomena za osebni razvoj posameznika in za dostopnost kulturne dediščine. Študentski inovativni projekti, ki jih vodi dr. Jerneja Herzog z oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Maribor, so lahko odlična priložnost, kjer se povezujejo različne discipline. V povezovanju s tiflopedagogiko, umetnostno zgodovino in specialno didaktiko uresničujejo vsebine, ki jih slepi in slabovidni doslej niso mogli doživeti.
"Izkazano najvišje priznanje Slovenskega muzejskega društva na področju muzeologije v Sloveniji je velik motiv, da bomo v smeri interinstitucionalnega povezovanja delali še naprej," je povedala vodja projektov dr. Jerneja Herzog. (mh)