Koprsko državno tožilstvo je na sodišče vložilo obtožnico zoper dve osebi zaradi smrtne nesreče, ki se je zgodila 29. julija 2017 v Luki Koper. Tedaj je med čiščenjem skladišča na terminalu sipkih tovorov umrl delavec, 49-letni moški, državljan Makedonije in Bolgarije, ki je skrbel za odstranjevanje ostankov tovora. Zaposlen je bil pri zunanjem izvajalcu pristaniških storitev (IPS), v podjetju Konteso. Za krmilom žerjava je bil Mladen Jovičić, predsednik sindikata žerjavistov in tedaj član nadzornega sveta Luke Koper. Žerjav je delavca smrtno poškodoval, medtem ko naj bi delal brez ustreznih varnostnih ukrepov. Kdo sta obtožena, ki ju tožilstvo bremeni kaznivega dejana povzročitve splošne nevarnosti, za kar je predpisana kazen do osem let zapora, na tožilstvu ne razkrivajo, upoštevaje okoliščino, da je policija že leto po nesreči kazensko ovadbo podala zoper dolgoletnega prvega sindikalista v Luki Koper Jovičića, pa je sklepati, da je eden od obtoženih prav on. Poklicali smo ga in preverjali, ali je obtožen, on pa nam nam je dejal, "z vami ne bom govoril, saj ste nesramni in se naslajate nad to nesrečo" in prekinil telefonsko zvezo. Drugi obtoženi je po neuradnih podatkih 66-letni signalist D.S., državljan BiH.
Zavržena ovadba za več osumljenih
Pojavlja se vprašanje, zakaj je tako dolgo trajalo, da je tožilstvo vložilo obtožnico šele pred dnevi? Kaj vse se je dogajalo pred tem? Tiskovna predstvnica koprske policijske uprave Anita Leskovec je pojasnila, da je policija v tem primeru januarja 2018 podali kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja povzročitev splošne nevarnosti zoper dve fizični osebi, sedaj 55-letnega državljana Slovenije in 66-letnega državljana BiH. "Na podlagi zahteve Okrožnega državnega tožilstva iz Kopra je sektor kriminalistične policije PU Koper v tej zadevi zbral dodatna obvestila in dokaze ter decembra 2021 na Okrožno državno tožilstvo v Kopru podal dodatno kazensko ovadbo, na podlagi katere je bilo zaradi sostorilstva pri prej navedenem kaznivem dejanju kazensko ovadenih še sedem fizičnih oseb (sedaj 61-letni državljan Slovenije, 53-letna državljanka Slovenije, 58-letni državljan Slovenije, 47-letni državljan Slovenije, 52-letni državljan Slovenije, 53-letni državljan Slovenije in 63-letni državljan Slovenije) in ena pravna oseba," je v odgovoru dodala Leskovec. Na koprskem tožilstvu pa so pojasnili, da je bila glede dodatno kazensko ovadenih sedem ljudi zahteva za uvedbo sodne preiskave zoper njih zavrnjena in kazenska ovadba tako zavržena.
Bedno plačilo za pokojnega delavca
Podrobnosti vsebine iz obtožnice še niso znane. Kot je spomnil spletni portal regionalobala.si, se je po nesreči neuradno govorilo, da se je takratno vodstvo Luke Koper odločilo zaščititi sindikalista Jovičića. Kmalu po dogodku so mu odpovedali obstoječo pogodbo o zaposlitvi in z njim sklenili novo. Prezaposlili so ga na drugo delovno mesto, s čemer naj bi ga bili poskušali rešiti pred morebitno krivdno odpovedjo. Očitki so javno leteli tudi na delo kriminalistov Policijske uprave (PU) Koper, češ da na dan nesreče niso ustrezno opravili svojega dela. Tako so se v javnosti pojavljala vprašanja, ali je policija na kraju opravila preizkus alkoholiziranosti in vsebnosti preostalih prepovedanih substanc oziroma ali so za izjavo Jovičića in odvzem krvi poskrbeli dejansko šele nekaj dni po dogodku. Odmevale so tudi ugotovitve posebne revizije poslov med Luko Koper in IPS agencijami, ki so jo opravili v družbi Pricewaterhouse Coopers (PWC) in v kateri so revizorji potrdili številne očitke o nepravilnostih v procesih in organizaciji dela v Luki Koper pri najemanju zunanjih izvajalcev pristaniških storitev IPS. Številna IPS podjetja so sicer ustanovili nekdanji zaposleni Luke Koper. Tudi pokojni delavec je delal pri enem izmed IPS, družbi Konteso, organizacija transportnih poslov d.o.o., v podjetju v solastništvu dveh ustanoviteljev in direktorjev Igorja Babiča, brata Bojana Babiča, takratnega direktorja potniškega terminala v Luki Koper, in Dejana Tesića. Plačilo pokojnega delavca naj bi bilo le 3,5 evre na uro, tako kot ostali v IPS pa naj bi delal do 12 ur dnevno, brez regresa, nagrad za opravljeno delo in bonitet, ki so veljale za zaposlene v Luki Koper.
Svojci umrlega delavca želijo odgovore
"Ne želim napadati nikogar, vendar pa je naloga tožilstva, da ugotavlja vse okoliščine nesreče. Težko pa razumem, da je minilo že osem let, pa se ni zgodilo praktično nič. Zakaj? Z družino se sprašujemo, kako deluje v Sloveniji pravni sistem, da po toliko časa nihče ni spoznan za odgovornega. Tega preprosto ne razumemo," je sin tragično preminulega delavca povedal za portal regionalobala.si. Povedal je še, da njegova družina še vedno ni prejelia nobenih informacij glede odgovornosti ostalih udeleženih. "Morali smo vložiti tožbe, da smo nekaj malega dosegli. Odškodnina, ki smo jo prejeli, je popolnoma neprimerna. Izgubili smo očeta v tistih letih, ko smo ga najbolj potrebovali. In noben od vpletenih, niti vodstvo Luke Koper, nam ni izrekel niti sožalja, bili so tiho," je še dejal sin pokojnega.
Odkrite številne nepravilnosti
Regionalobala.si še poroča, da so na inšpektoratu za delo, ki je po nesreči opravil nadzor v Luki Koper, ugotovili kršitve predpisov s področja varnosti in zdravja pri delu. Konteso delavca pred zaposlitvijo ni napotil na zdravstveni pregled in ga ni usposabljal za varno opravljanje dela. Tudi signalist je bil zaposlen pri Konteso in po ugotovitvah ni bil usposobljen za opravljanje takšnega dela. Podjetje Konteso je kmalu potem, ko je zavarovalnica družini pokojnega delavca izplačala del zahtevane odškodnine, šlo v stečaj. Podjetje je sicer bilo ustanovljeno v začetku leta 2016 in že kmalu preseglo milijon evrov prihodkov od prodaje kot eden največjih izvajalcev pristaniških storitev v Luki Koper.