
Neznani storilci so z metodami socialnega inženiringa in lažnim prikazovanjem dejanskega stanja na spletu odgovorno osebo podjetja iz Celja prepričali, da delujejo v imenu slovenske poslovne banke, tako da jim je posredovala podatke za dostop do bančnega računa družbe, s katerega so potem ukradli več kot 700.000 evrov.
Kot so sporočili izs Policijske uprave Celje, so goljufi ukradeni denar nemudoma nakazali na različne bančne račune, od katerih sta dva odprta pri poslovnih bankah v Nemčiji, eden pa na Švedskem. Še isti dan so neznani storilci denar s teh računov z večjim številom transakcij razdrobili še na 15 različnih računov v Španijo, na Poljsko, Slovaško, Belgijo in Nemčijo in tako poskušali skriti ter prikriti njegov izvor.
Celjski kriminalisti so se s pomočjo banke, oškodovanega komitenta in ostalih državnih organov odzvali hitro in pridobili kakovostne informacije o kaznivem dejanju. Tako so uspeli večino odtujenega denarja na zadnjih bančnih računih pred njegovo transformacijo v gotovino zadržati. Del denarja je bil že vrnjen oškodovani družbi. Predkazenski postopek za izsleditev storilcev očitanega kaznivega dejanja poteka.
Policija ob tem pojasnjuje, da zavarovanje denarja na tujih računih, ki jih storilci pri storitvi tovrstnih kaznivih dejanj uporabljajo, ne pomeni nujno tudi vračila vsega ukradenega denarja.
Na določenih transakcijskih računih v tujini, kamor se steka denar iz kaznivih dejanj na škodo različnih oškodovancev, se namreč lahko hkrati pojavi več zahtev različnih evropskih sodišč, ki odrejajo zavarovanja iz naslovov istovrstnih kaznivih dejanj storjenih po Evropi.